Inspirowali się podaniami o wilkach i wilkołakach

  • 09.06.2019, 11:39
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Inspirowali się podaniami o wilkach i wilkołakach autor: Made Balbat
„Biegnąc z wilkami” – nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, prezentuje prace 38 artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, których inspiracją były popularne w krajach bałtyckich, a zwłaszcza w Estonii, opowieści, baśnie, legendy, podania o wilkach i wilkołakach.

W interpretacji bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują całkiem nowy wyraz. Część prac nawiązuje do tego, co dostrzegła Clarissa Pinkola Estés, autorka słynnej książki „Biegnąca z wilkami” – do podobieństwa między wilkami i kobietami, które łączą m. in. takie cechy jak „wytrzymałość, siła, cierpliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność”.

 

Ekspozycję przygotowało Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej. Kuratorką wystawy jest znana estońska ilustratorka Viive Noor.

 

„Biegnąc z wilkami” oglądać można w zamkowej Galerii Przedmiotu do 28 lipca.

 

Zamek zbudował wokół tej wystawy specjalny program wydarzeń towarzyszących.

 

Podczas wernisażu odbędzie się performance „Portret lasu. Ludzie z mgły” Teatru Piwnica przy Krypcie, w wykonaniu szczecińskich aktorów Mai Bartlewskiej i Mateusza Wiśniewskiego. Reżyseria, opracowanie tekstu i plastyka ruchu Arkadiusz Buszko, muzyka Tomasz Lewandowski, scenografia i kostiumy Grupa Mixer, multimedia Pushka Studio.

 

Ta sama ekipa teatralna przygotowała także przedpremierowe pokazy spektaklu „Olbrzymek” dla młodzieży i dorosłych. Można je będzie zobaczyć na zamkowym dziedzińcu w lipcu (5, 20 i 27 lipca) po zmroku, o godz. 22.

 

W Kinie Zamek do 13 czerwca trwa Przegląd filmów - Wilcze opowieści, podczas którego zobaczyć można filmy dla dzieci i dorosłych: przygodowy „Alfa” anime „Wilcze dzieci”, horror Adriana Panka „Wilkołak” czy dwie znakomite ekranizacje „Biały Kieł” na podstawie powieści Jacka Londona i „Pokot”, kryminał w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, na podstawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

 

W środę 12 czerwca o godz. 11 w cyklu „Literownia. Spotkania młodych czytelników” w Zamku odbędą się warsztaty pod hasłem „Wilki bajkowe i niebajkowe”. Poprowadzi je Marta Wróblewska. Uczestnicy „Literowni” zapoznają się z baśniowymi postaciami wilków, ale także zostaną wprowadzeni w świat prawdziwych wilczych zwyczajów, poprzez głośną lekturę fragmentów książki Adama Wajraka „Wilki” oraz gry i zabawy. Warsztatowicze zwiedzą także wystawę „Biegnąc z wilkami”. Wstęp wolny, ale na niezwykle popularną „Literownię” obowiązuje rezerwacja grup ( [email protected], 91 43 483 27).

 

Finisaż „Biegnąc z wilkami” – w niedzielę 28 lipca. W programie m. in.: Legendy pomorskie (godz. 12, Dziedziniec Menniczy) i godz. 16 - koncert EthnoFlow, inspirowany tematyką wystawy.

 

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Biegnąc z wilkami

7.06 - 28.07.2019

 

Szczegóły i bilety – zamek.szczecin.pl

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

......
...... 10.06.2019, 20:42
No i macie w całej okazałosci kulturę polaków
.......
....... 10.06.2019, 23:20
ty szóstko-kropek patrz na swoją
autorytet z mnietkowej łaski
......
...... 11.06.2019, 13:07
idioto jestem elektrownianym emerytem z wysoka emeryturą i nie jestem na niczyjej łasce .ty patrz co zrobili twoi konfratrzy nromanicz ,mucha x2 i mirakowski.jak to spiewali mniej niz zero (nie myłić z ziobrą)zostałvice i co?
.......
....... 11.06.2019, 15:58
i słusznie dziadu zauważyłeś, że czas ci do piachu
co komu pisane
co komu pisane 11.06.2019, 16:15
Obys nie napisał tego w złą godzine i ciebie Kostucha nie zaprisiła najpierw...
wadera
wadera 09.06.2019, 16:11
Widziałem w Gardnie Wolfa co po ulicach smutny się błąka,nie ma ksiorki,zamknięta Biedronka....
rzeźnik wie.przy
rzeźnik wie.przy 10.06.2019, 16:03
W Daleszewie widziano zapasionego kn.ura udającego wilczycę.
kałmuk
kałmuk 09.06.2019, 23:44
Niech go radny Tomasz przygarnie
rzeźnik wie.przy
rzeźnik wie.przy 11.06.2019, 16:01
***a już przygarnął

Pozostałe