Organiści wiejscy mogą szkolić się za darmo

  • 13.06.2019, 12:10
  • Justyna Klepacz Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
Organiści wiejscy mogą szkolić się za darmo fot. dost.
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprasza osoby pełniące funkcję organistów oraz osoby, które chcą kształcić się w tym kierunku, do udziału w III. edycji projektu „OrgaNowy Elementarz”. W ramach cyklu bezpłatnych szkoleń, prowadzonych m.in. w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, odbędą się zajęcia obejmujące szerokie spektrum wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania funkcji organisty i kantora.

Celem projektu „OrgaNowy Elementarz” jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej z terenów wiejskich i małych miast.

Po raz kolejny zapraszamy organistów oraz osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z liturgiczną muzyką organową, do udziału w projekcie „OrgaNowy Elementarz”. Jest on skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie ze względu na oddalenie od dużych ośrodków edukacyjnych, ale także kwestie finansowe, dostęp do profesjonalnej edukacji muzycznej jest utrudniony. W ramach naszego projektu staramy się zniwelować tę lukę. Zajęcia prowadzą wykładowcy – specjaliści w swoich dziedzinach, m.in. z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Kurii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nad merytoryką projektu czuwa natomiast Bogdan Narloch, światowej sławy organista, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej na Wydziale Edukacji Muzycznej. Co istotne, udział w kursie jest bezpłatny dla uczestników, którzy pokrywają jedynie koszty dojazdu na zajęcia. – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Uczestnicy „OrgaNowego Elementarza” wezmą udział w cyklu 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń, realizowanych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k/Międzyzdrojów. Będą one obejmowały m.in. praktyczne podstawy gry organowej w zakresie liturgii i literatury organowej, teorii muzyki, emisji głosu, zakładania i prowadzenia zespołów wokalnych, dyrygentury, organoznawstwa i prawodawstwa muzyki kościelnej. Nieodłączną częścią każdego spotkania będą praktyczne zajęcia z zakresu gry na organach, prowadzone w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie, odrestaurowanych w 2015 roku m.in. dzięki wsparciu Fundacji EFRWP. Na zakończenie kursu każdy z jego uczestników otrzyma stosowny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności. Nagrodą dla najlepszego słuchacza będzie natomiast możliwość otrzymania indeksu Akademii Sztuki w Szczecinie oraz dalsze kontynuowanie swojej edukacji muzycznej.

Relację z I edycji można zobaczyć tutaj:

 

Projekt skierowany jest do organistów z parafii wiejskich i miejskich (do 15 tys. mieszkańców) w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz do osób, zainteresowanych pełnieniem funkcji organisty w przyszłości. Kurs rozpocznie się we wrześniu i potrwa do maja 2020 roku.

Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl

Projekt „OrgaNowy Elementarz” jest realizowany pod patronatem: Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, Biskupa Edwarda Dajczaka, Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz prof. Dariusza Dyczewskiego, Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie. W dwóch pierwszych edycjach, realizowanych od 2017 do 2019 roku, wzięło udział 22 uczestników z woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Justyna Klepacz Biuro Prasowe Fundacji EFRWP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Straszna prawda
Straszna prawda 14.06.2019, 15:12
Może tym sposobem ludzi przetrzymają w kościele. Bo.. o zgrozom, lud jakby przejrzał na oczy i nijak świętości nie może się dopatrzyc w tych świątyniach opatrznosci..
Koń by się uśmial
Koń by się uśmial 14.06.2019, 15:02
To po wyszkoleniu organistów wieś polska rozwinie się nad podziw... Ważniejszych potrzeb i tak nie ma.
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 14.06.2019, 11:28
ZAKLADAM FUNDACJĘ OLEWANIA PODATKÓW KTO JEST ZA JUZ PISZĘ STATUT HA HA AH AHA PODEPNIEMY SIĘ JAKO ZWIAZEK WYZNANIOWY SZUKACZYCH DNIA ÓSMEGO NA DZIEWIATY JESZCZE PRZYJDZIE CZAS HA HA AH JAK KABARET TO KABARTET
organy
organy 14.06.2019, 11:12
to jest prywatna fundacja Arturka Balazsa i może robić co chce!!!!!!!!
Alicja
Alicja 14.06.2019, 09:37
Piękna inicjatywa:)))) Powodzenia.
88
88 13.06.2019, 19:32
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

< jakim cudem pieniadze z fundacji zamiast na budowę wodociągów i kanalizacji na wsiach przekazano na szkolenie kościelnych organistów ?
Dowiedziałem się , że każda komenda miejska i powiatowa Policji musi mieć zatrudnionego na etacie kapelana. Najbardziej szokującym jest fakt, że nie może to być etat mniejszy od IX grupy zaszeregowania tj.
podinspektora Policji.
PIS po cichu robi z Polski państwo religijne. Szok
Straszna prawda
Straszna prawda 14.06.2019, 15:06
No cóż Polska to ciemnogród w szponach kleru i PISu.. Żadne cywilizowane państwo nie stać na taką rozrzutnoscz a z demokracją niewiele ma to wspólnego.

Pozostałe