Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019

PGE: ruszyły poszukiwania wykonawcy bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie

  • 14.06.2019, 09:32
  • Sandra Apanasionek, koordynator współpracy z mediami - rzecznik prasowy Departament Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
PGE: ruszyły poszukiwania wykonawcy bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie fot. dost.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, uruchomiła postępowanie przetargowe na budowę dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. Przedmiot zamówienia o szacunkowej wartości ok. 4 mld zł zakłada realizację inwestycji w formule „pod klucz”.

Przedmiot zamówienia uwzględnia m.in. zaprojektowanie, dostawę, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji bloków wraz z pełną infrastrukturą podziemną i naziemną, szkolenie personelu zamawiającego, serwis w okresie gwarancji oraz świadczenie usług serwisowych dla obu turbin gazowych przez 12 lat.

- Grupa PGE chce być liderem transformacji energetycznej, a budowa nowych bloków zasilanych niskoemisyjnym gazem jest kolejnym etapem naszej sukcesywnej zmiany. Stawiamy na najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwolą nam uzyskać wysoką sprawność aktywów i docelowo zmieniać się w kierunku Grupy coraz bardziej efektywnej i coraz bardziej przyjaznej środowisku. ZEDO jest tego doskonałym przykładem. Ewolucja od historycznych bloków zasilanych wyłącznie węglem, poprzez ultranowoczesne bloki gazowe, a docelowo maksymalne wykorzystanie również potencjału odnawialnych źródeł energii, głównie fotowoltaiki, to kierunek, w którym zmierzamy nie tylko na Pomorzu Zachodnim – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Realizacja projektu przyczyni się istotnie do realizacji celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską – mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

 

Zgodnie z założeniem bloki gazowo-parowe (CCGT) będą zrealizowane w układzie jedno-wałowym (single-shaft). Każdy blok będzie składał się m.in. z turbiny gazowej, generatora, kotła odzysknicowego oraz turbiny parowej. Bloki będą zasilane wysokometanowym gazem ziemnym, a w przyszłości będą mogły być wyposażone w moduł umożliwiający kogeneracyjne wytwarzanie ciepła technologicznego (w postaci pary technologicznej) i grzewczego (w postaci wody sieciowej) na potrzeby lokalnego rynku ciepła.

Wstępny harmonogram inwestycji zakłada rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy na przełomie 2019 i 2020 r., a początek eksploatacji nowych bloków napędzanych „błękitnym paliwem” planowany jest na IV kwartał 2023 r. Ostateczny harmonogram określony zostanie w umowie ze zwycięzcą ruszającego przetargu. Ponadto, jednym z kluczowych czynników dla terminowej realizacji inwestycji jest sprawna realizacja przyłącza gazowego przez Gaz-System.

- Kluczowa dla PGE GiEK inwestycja oparta o paliwo gazowe zapewni odtworzenie mocy wytwórczych Elektrowni Dolna Odra, wycofanych już z eksploatacji dwóch bloków energetycznych nr 3 i 4 oraz przewidywanego zakończenia pracy bloków nr 1 i 2, które obecnie świadczą usługę interwencyjnej rezerwy zimnej na rzecz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówi Norbert Grudzień, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

 

Bloki gazowo-parowe zostaną zbudowane na wydzielonym terenie znajdującym się w sąsiedztwie istniejących bloków Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie. Taka lokalizacja pozwoli na wykorzystanie potencjału płynącego z dostępności paliwa dostarczanego do terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanej trasy gazociągu Baltic Pipe. Jest także odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne moce w systemie energetycznym w tym regionie, ze względu na dużą moc zainstalowaną lądowych farm wiatrowych, których produkcja energii uzależniona jest od zmiennych warunków pogodowych.

Odtworzenie mocy wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra to jeden z priorytetów inwestycyjnych Grupy PGE, pozwalający Zespołowi Elektrociepłowni Dolna Odra na utrzymanie pozycji lidera wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na Pomorzu Zachodnim.

Grupa PGE przygląda się także możliwości wykorzystania terenów ZEDO do rozwoju mocy fotowoltaicznych w ramach dużego Programu PV. Wstępne analizy wskazują, że docelowo mogłyby tam zostać zlokalizowane panele o mocy nawet 125 MW.

 

Sandra Apanasionek, koordynator współpracy z mediami - rzecznik prasowy Departament Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 na szczaw i mirabelki
na szczaw i mirabelki 16.06.2019, 22:43
OJ SZYKUJĄ SIE ZWOLNIENIA
Jojo
Jojo 16.06.2019, 21:11
Zobaczymy. Jak na razie bloki 1, 2, 3, 4 wycinają!!
ajwaj aleluja bismilah i do przodu
ajwaj aleluja bismilah i do przodu 16.06.2019, 20:07
panie andrzeju to jest hymn prowincji polin ale tylko dla oświeconych ha ha ah https://youtu.be/041nXAAn714&n… młyn ha ha ah jak w polinie w sejmie ha haah
ajwaj aleluja bismilah i do przodu
ajwaj aleluja bismilah i do przodu 16.06.2019, 18:54

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

AJWAJ ALELUJA BISMILAH I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I DO PRZODU 16.06.2019, 14:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

88
88 16.06.2019, 14:30
z tekstu wynika , że stare bloki będą likwidowane i tak naprawdę powstanie coś całkowicie nowego. Dlaczego w takim razie nie zbuduje się tej elektrowni gazowej koło terminalu gazowego w Świnoujściu ?
Jaka gwarancja , że jak PiS przegra wybory to prace będą dalej kontynuowane, skoro eksperci PO przeznaczyli elektrownię do stopniowej likwidacji ? Nikt się opozycji nie pyta o zdanie, czy to polityczne obiecanki cacanki czy też jakaś realna incjatywa.
PiS z decyzją o Dolnej Odrze czekał aż do następnych wyborów, teraz nagle szuka wykonawców ? Brudziński uciekł do Brukseli i teraz nie ma kto pilnować interesów Pomorza Zachodniego. Czarno to widzę.
Sieć energetyczna i most z Niemcami
Sieć energetyczna i most z Niemcami 17.06.2019, 20:56
Elektrownie postawić to nie jest problem. Problem w tym ze łatwiej szybciej i taniej pociągnąć gaz do Dojnej niż rozprowadzać kilka lini wysokiego napięcia z nowej lokalizacji.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 16.06.2019, 13:32
ktoś musi zużywać ten gaz co pawlak zakontraktował na 30 lat no i tych sniadych z nad zatoki perskiej trzeba dorabiać ha ha ah w erze globalizacji nie ma to znaczenia kto to wybuduje ha ha aha pieniadze i tak przechodzą przez te same ręce tylko patrzeć jak słońce opodatkują bo za mocno swieci ah ah ah TAM GDZIE KOŃCZY SIĘ SENS I LOGIKA ZACZYNA SIE PROWINCJA POLIN HA HA AH
Polimex
Polimex 16.06.2019, 12:48
Dotychczas PGE zapowiadała dwa bloki, ale o nieco mniejszej mocy – ok. 500 MW. Analizy wykazały jednak, że większe jednostki będą bardziej efektywne. – W pierwszej połowie 2019 r. planowane jest ogłoszenie jednego przetargu na oba bloki – mówi rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk.

Bloki o mocy 650- 700 MW przeszły certyfikację do rynku mocy, co oznacza, że będą mogły wystartować w aukcji na moc organizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To będą pierwsze elektrownie gazowe w Polsce produkujące wyłącznie prąd – obecnie w systemie działają tylko zasilane błękitnym paliwem elektrociepłownie m.in. w Płocku i Włocławku (PKN Orlen), Zielonej Górze i Gorzowie (PGE) oraz Nowej Sarzynie (Polenergia). Elektrociepłownie są znacznie bardziej wydajne, ale w Dolnej Odrze nie ma klientów na ciepło.

Budowa elektrowni gazowych jest nieco tańsza niż węglówek – to ok. 4 mln zł na megawat, przy węglówce co najmniej 6 mln zł. Nowa Dolna Odra będzie więc kosztować ok. 5,6 mld zł. Oczywiście gaz jest droższy od węgla, ale o połowę mniej emisyjny. Elektrownia o takich parametrach bez trudu zmieści się w unijnym limicie 550 g na 1 KWh i będzie mogła skorzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy.

Tak wielkich bloków gazowych nie ma nigdzie w Europie – zbudowano je w USA, Japonii czy Rosji. Faworytami do wygrania przetargi będą japoński Mitsubishi Hitachi, który ma w ofercie największe bloki gazowe o mocy 700 MW, niemiecki Siemens, który dysponuje nieco mniejszymi jednostkami powyżej 600 MW oraz amerykański GE. O ile oczywiście przezwycięży problemy z turbiną, które ostatnio trapią amerykański koncern, a które objawiły się niedawno we Włocławku.


Jak widać warunki przetargu wyraźnie faworyzują konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH
Heil Donald
Heil Donald 15.06.2019, 07:12
Komentarz usunięto. Zmień nick. admin2
brawo admin!!!
brawo admin!!! 15.06.2019, 09:53
Tępić faszystowskie gesty i zachowania póki się da!
Wystarczy, do czego doprowadzili tacy hajlujący w XXw.!
einstein
einstein 14.06.2019, 23:24
niech PE-łowcom i KO-dziarom jad z gęby tryska,pokonamy to dziadostwo i szumowiny!!!!!!
będzie zabawnie
będzie zabawnie 14.06.2019, 23:59
Vega się z was pośmieje :))))))
Heil Donald
Heil Donald 14.06.2019, 18:19
W Gryfinie po wojnie mieszkało trzech Żydów i siedmiu Niemców . No , takie były czasy . A teraz mieszka 10 tysięcy GUPKÓW co głosują na POKO !!!! Boże !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
logika
logika 14.06.2019, 18:49
nie "takie były czasy" - tylko bandyci hajlujący jak ty rozpirzyli Europę. A ty nadal hajlujesz - lepiej być "głupkiem" w oczach faszysty z PiS niż pisowcem z poparciem faszysty...
łowca debili
łowca debili 14.06.2019, 22:04
z logiką, to miernoto nic wspólnego nie ma!!!!!jesteś na pudle!!!!
dekret:)
dekret:) 14.06.2019, 22:12
zadekretowałeś? To się wsadź na pudło i pohajluj sobie...
I pomyśl o faszyzmie!
do debila
do debila 14.06.2019, 23:21
naprawdę nie masz argumentów i jesteś chłopaczkiem po 7-miu?klasach no naprawdę szkoda mnie ciebie-jesteś prymitywny i beznadziejny,a argumenty to dla ciebie broń obca!!!!
do do debila
do do debila 14.06.2019, 23:50
argumenty faszystów hajlowanie i wyzwiska...
do debila
do debila 15.06.2019, 08:00
debil!!!
powiedział, co wiedział...
powiedział, co wiedział... 15.06.2019, 09:54
nie ma jak to argumentacja faszystowska...
PL
PL 14.06.2019, 14:10
Dla przypomnienia za rządów PO elektrownia była do likwidacji. Aktualnie ma być inwestycja i rozwój naszego regionu.
Nie mogę zrozumieć Lemingow którzy głosują dalej na P0 i inne podobne zboczony zlodziejskie wiosny.
Durny Biedron mówi że trzeba zablokować budowę Elektrowni w Polsce. I brać prąd o jego sponsorów z Deutschland.
logika
logika 14.06.2019, 18:50
pokaż jeden dokument o tej "likwidacji"...
......
...... 14.06.2019, 17:55
pisyart lepiej zmilczcie.
Heil Donald
Heil Donald 14.06.2019, 14:02
A Tuzk chciał zlikwidować Elektrownię !!!! Precz z PO i PSLem.
wina Tusqa
wina Tusqa 15.06.2019, 11:52
Sam to wymyśliłeś kaczysto czy może to są uboczne skutki twojego raka mózgu?
!
! 14.06.2019, 19:41
Kłamiesz
Stop smog!