Doniczki na taras i balkon

  • 20.09.2019, 23:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Doniczki na taras i balkon fot. dost.
Posiadacze balkonów i tarasów już wczesną wiosną myślą o ich aranżacjach. Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych, wykorzystywanych do ich przygotowania, są doniczki. Dużo osób nie poświęca na ich wybór zbyt wiele czasu, kupując je raczej spontanicznie. Tymczasem, aby nasz balkon, czy taras był piękny przez cały sezon, należy zacząć od odpowiedniego doboru roślin, a dopiero później szukać odpowiednich dla nich donic.

Jak zatem kupić idealne doniczki na taras i balkon? Ciekawe modele sprawdzisz na tej stronie internetowej: https://sklep.swiatkwiatow.pl/doniczki-na-balkon-i-taras/

 

Jak dobrać odpowiednią doniczkę do wymagań rośliny?

Wybór roślin na balkon powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, z której strony budynku znajduje się nasz balkon lub taras. Inne gatunki sprawdzą się przy północnej ścianie, a inne na południowej wystawie. Kiedy już podejmiemy decyzje co do roślin, pora na zakup odpowiednich dla nich doniczek. Okrągłe pojemniki, na które się zdecydujemy, nie powinny mieć mniejszej średnicy niż 20 cm. Jeśli chodzi natomiast o popularne podłużne skrzynki, powinny mieć przynajmniej 15 cm szerokości. Dlaczego? W mniejszych doniczkach większość popularnych roślin balkonowych nie będzie mogła swobodnie się rozwijać. Pamiętajmy także, że niewielkie sadzonki kwiatów, kupowane wiosną, w ciągu lata rozrosną się do pokaźnych rozmiarów. Muszą wówczas mieć odpowiednio dużo podłoża, które zapewni im wszystkie potrzebne składniki odżywcze i nie będzie za szybko wysychało. Na większe rośliny, takie jak bukszpan, różnego rodzaju iglaki, czy miniaturowe ozdobne drzewka owocowe, najlepiej wybrać duże i wysokie doniczki. Pozwolą one roślinom swobodnie rozwijać bryłę korzeniową, nie zajmując przy tym zbyt wiele miejsca na trasie, czy balkonie. Poszukując idealnych doniczek, nie możemy zapomnieć również o tym, aby sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt, ma odpowiednio duże otwory w dnie, pozwalające na odprowadzanie nadmiaru wody. Na temat odpowiednich rodzajów i żyzności lub przeczytasz tutaj: https://www.rynek-rolny.pl/kategoria/gleby/

 

Z jakiego materiału doniczki najlepiej się sprawdzą na balkonie i tarasie?

W centrach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór doniczek z tworzywa sztucznego, metalowych, ceramicznych, drewnianych i betonowych. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Doniczki plastikowe są lekkie, łatwe do czyszczenia i dostępne w niezliczonych wzorach i kolorach. Dzięki niewielkiej wadze idealnie nadają się do zawieszenia na balustradzie za pomocą specjalnych uchwytów. Podczas upałów nagrzewają się jednak, a podłoże w nich szybko przesycha. Dlatego sadząc w nich rośliny, należy częściej sprawdzać wilgotność ziemi. Podobnie jest z metalowymi pojemnikami. Doniczki ceramiczne, tak jak i drewniane, pozwalają oddychać korzeniom roślin, które zostały w nich zasadzone. Wolniej się nagrzewają, dlatego dłużej utrzymują wilgotność podłoża. Jeżeli wybierzemy mrozoodporne pojemniki, rośliny w nich zasadzone, mogą zimą pozostawać na zewnątrz, ponieważ ich korzenie będą bezpieczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli uprawiamy bardzo duże rośliny na tarasie, które dobrze radzą sobie w warunkach zimowych. Wybierając doniczki drewniane, należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć je odpowiednim impregnatem przed wilgocią i słońcem. Co jakiś czas będziemy musieli je również oczyścić i pomalować od nowa. Bardzo modne w ostatnim czasie doniczki betonowe, są wprost idealne dla dużych roślin, które z założenia zimować mają na zewnątrz. Ich grube, odporne na czynniki atmosferyczne ścianki, zabezpieczają korzenie roślin przed przemarzaniem. W większości nie wymagają impregnowania i są bardzo trwałe.

 

Jak za pomocą doniczek stworzyć ciekawą aranżację balkonu lub tarasu?

Poza wymienionymi wyżej względami praktycznymi równie ważna, przy wyborze doniczek na taras i balkon, jest ich estetyka. Planując zasadzenie różnych rodzajów roślin, najlepiej wybrać doniczki w tej samej stylistyce tak, aby do siebie pasowały. Jeżeli na tarasie mamy komplet mebli wypoczynkowych, warto wziąć pod uwagę również to, czy wybrane przez nas pojemniki będą z nim współgrały. Pozwoli nam to uporządkować przestrzeń, dzięki czemu uzyskamy lepszy efekt. Możemy również wykorzystać różne materiały, kolory i faktury donic, w zależności od grup roślin, które planujemy w nich zasadzić. Duże pojemniki na tuje czy bukszpany, możemy dopasować do mebli ogrodowych, mniejsze np. ceramiczne możemy natomiast ozdobić techniką decoupage. Niepowtarzalny klimat uzyskamy, przygotowując ściankę z ziołami posadzonymi w doniczkach z podpisami roślin, czy ich rysunkami. Jeśli pragniemy, aby nasz taras mienił się tysiącem letnich barw, możemy także zioła posadzić w różnokolorowych plastikowych pojemnikach, które będą kontrastowały z ich liśćmi w różnych odcieniach zieleni. Aranżacja tarasu i balkonu powinna być dopasowana również do ogólnej stylistyki domu i ogrodu. Jeżeli otoczenie domu utrzymane jest w klimacie rustykalnym, warto postawić na drewniane doniczki.

 

 

Artykuł promocyjny

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Doniczka
Doniczka 23.09.2019, 14:49
Niekotański musi odejść na balkon!
foton
foton 21.09.2019, 10:48
Uwielbialbiam fotografować kwiaty. To moja pasja. Chodzi mi głównie o to aby było odpowiednie światło i chce wydobyć naturalne kolory. One są naprawdę niesamowite! Dodatkowa atrakcja to kształt.
Monika
Monika 21.09.2019, 05:15
Ciekawy artykuł i szkoda, że nie ma do niego więcej zdjęć.
foton
foton 21.09.2019, 10:48
To nie taka prosta sprawa, bo co wybrać?

Pozostałe