Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 07:17
Reklama

Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza

Rodzina, życie publiczne, polityka – liderki społeczne, aktywistki, kobiety polityki, nauki i biznesu z Polski i Niemiec spotkają się w sobotę, 28 września 2019 r. w szczecińskiej Operze na Zamku. Nie zabraknie ciekawych dyskusji, wyrazistych opinii i charyzmatycznych osobowości. Przed nami Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza. Kobiety, którym nie jest wszystko jedno... mają swój czas!
Europejski Kongres Kobiet. Relacje (z) Pogranicza
Gryfiński Kolektyw Kobie w GDK z okazji 100 - lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.

„Tolerancja i równość”

Udział w kongresie potwierdziły m.in. europosłanka Danuta Hübner, b. prezeska Bosch Polska, członkini Zarządu Kongresu Kobiet Krystyna Boczkowska, pełnomocniczka Senatu Berlina ds. migracji i integracji Katarzyna Niewiedział, prawniczka Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska, dziennikarki Agata Diduszko-Zyglewska i Ewa Wanat, autorka Marta Abramowicz.

 

Rozmowy toczyć się będą wokół pięciu tematów: Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność, Europejska Polityka Miast Równych Szans, Międzynarodowy Aktywizm Polek, Europa Rodzin, Nowe Polki Europejki. Zaplanowano także spotkania z autorkami i organizacjami pozarządowymi. Będzie również specjalne miejsce poświęcone „modzie na feminizm”.

-Samorządy odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu programów antydyskryminacyjnych. Wyznaczają pewne standardy i nadają kierunek dyskusji. Pomorze Zachodnie jest regionem, który stawia na tolerancję, równość, różnorodność, otwartość, wymianę poglądów i dobre sąsiedztwo. W Szczecinie będziemy rozmawiać o sytuacji kobiet na pograniczu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Szklany problem rozwiązany?

Kongres Kobiet otworzy dyskusja „Polki i Europejki – polityczna i publiczna obecność”. W debacie moderowanej przez Urszulę Ptak, laureatkę Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2019, panie zastanawiać się będą nad kobiecą perspektywą europejskiej polityki. Odpowiadając na pytanie czy kobiety przebiły szklany sufit, czy też stoją na skraju szklanego klifu. Czy w związku z coraz liczniejszą reprezentacją kobiet w polityce możemy spodziewać się zmiany filozofii i stylu prowadzenia polityki czy zmiany jej priorytetów? Głos w debacie zabiorą: Danuta Hübner, Katarzyna Niewiedział, Krystyna Boczkowska, Ewa Wanat oraz Teresa Kalina.

 

W rodzinie siła?

Definicja rodziny staje się coraz bardziej nieoczywista i zideologizowana. Czy Europa może prowadzić wspólną politykę prorodzinną i jaka ta polityka powinna być? To pytania, które postawi Bogna Czałczyńska, pełnomocniczka marszałka ds. kobiet i równego traktowania, w dyskusji zatytułowanej „Europa Rodzin”.

-Jestem przekonana, że ten Kongres Kobiet będzie mocnym głosem w dyskusji o zmianach polityk równościowych w polskich samorządach i wywoła podobny efekt, jakim była kilka lat temu dyskusja o niealimentacji zainicjowana na naszym Kongresie w Goleniowie. Chcemy pokazać wielowymiarowość ruchów kobiecych i różnorodne postaci silnych kobiet. To naprawdę mocne nazwiska i gorące tematy – mówi Bogna Czałczyńska.

 

Słyszalnym głosem kongresu ma być także panel dotyczący aktywizmu Polek w międzynarodowych sieciach współpracy oraz na temat feminizacji migracji. W dyskusjach usłyszymy opinie kobiet, które z różnych przyczyn wybrały Polskę jako swój dom, a także aktywne Polki działające w Europie.

 

Autograf Marty Abramowicz i nie tylko

Kongres to nie tylko debaty, ale też spotkania autorskie. O autograf poprosić będzie można m.in.: Magdalenę Krzyżanowską-Mierzewską („Olga, córka Wilka”), Martę Abramowicz („Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży”), autorkę „Bezdzietnika” Edytę Brodę, publicystkę Agatę Diduszko-Zyglewską, Klementynę Suchanow – biografkę Witolda Gombrowicza czy Ewę Wanat („Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”).

Dostępne będą także stanowiska organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet m.in. Kongresu Kobiet, Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Antyprzemocowej Sieci Kobiet Feminoteki oraz ekologii (m.in. Greenpeace, Pogoń Plastik czy Młodzieżowego Strajku Klimatyczny).

 

„I'am feminist”

Zaplanowano też miejsce na „modę na feminizm”. Czy koszulka z napisem „I'am feminist” dodaje mocy czy trywializuje przekaz? Czy mówienie, że jest się feministką czy feministą to wyraz solidarności,czy zwiększonej świadomości, a może tylko modny gadżet? Na te i parę innych pytań odpowiedzą zaangażowane aktywistki i modowe ekspertki – Girls Watch Porn – Paulina Kołaczek (szczecinianka, marka modowa, ideolosklep) oraz Barbara Ewa Baran (szczecinianka, pracuje przy projekcie Anja Rubik, sexed.pl).

 

Na zakończenie kongresu wspólny tort.

 

Przyjdź po garść inspiracji:

http://www.kongreskobiet.wzp.pl/rejestracja-kongres-kobiet

Debaty plenarne zostaną przetłumaczone na język niemiecki. Dla dzieci w wieku 3-12 lat przewidziano program animacji.

 

Organizatorami kongresu jest Pomorze Zachodnie. Niemieckim partnerem jest Deutsch-Polnischer Verein für Kultur und Integration e.V. Wydarzenie wspiera Kongres Kobiet Szczecin i Stowarzyszenie Kongres Kobiet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama