Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Skutek wysypu grzybów. Policjanci do grzybiarzy

  • 04.10.2019, 18:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Skutek wysypu grzybów. Policjanci do grzybiarzy
Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu;
  • Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
  • Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich;
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym;
  • Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej;
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych;
  • Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie;
  • Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem;
  • Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei;
  • Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów);
  • Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
  • Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia;
  • Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
  • Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy;
  • Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję;
  • Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów;
  • Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie;
  • Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

muchomor
muchomor 05.10.2019, 16:08
Pamiętajcie, że przez grzyby możesz i ty zwiedzić naszą umieralnię i wyjechać z niej nogami do przodu!
pyt
pyt 05.10.2019, 15:26
Gdzie byli rodzice? No pytam się gdzie byli
Pogromca kurwilbow
Pogromca kurwilbow 05.10.2019, 15:57
Nie wiesz gdzie byli leżeli nachlani u mnie w koju i kołysałem w nocy
termometr
termometr 05.10.2019, 09:26
Przyjdzie zimno to grzyby się skończą.
Knagulec
Knagulec 05.10.2019, 12:51
Zawsze mozna Ajwaja ***
zdjecie
zdjecie 04.10.2019, 23:23
Wszyscy na komendę sikają do lasu???
Komenda leśna
Komenda leśna 06.10.2019, 04:26
A co, chcesz potrzymać?
Grzybiarz
Grzybiarz 04.10.2019, 19:41
Ja to bym napisał coś o gnojach zostawiajacych śmieci w lesie.. Co kilka metrów jakiś śmieć. Ludzie to gnidy. Chodzi się w środku lasu jak po wysypisku!!!
Brakuje mi cienia drzew brakuje mi dzikich zwierząt które wypełniają wiejski…
Brakuje mi cienia drzew brakuje mi dzikich zwierząt które wypełniają wiejski krajobraz 04.10.2019, 22:11
Masz rację leśnicy, myśliwi i rolnicy w sumie to to samo zło co degraduje planetę.
Wyrzynają zwierzęta , wyrzynają lasy , wyrzynają aleje , dewastują i osuszają stawy.
Wszędzie pusto i śmieci do tego idioci pastuchami ogradzają pola .
Wszędzie goło i pusto jak na Saharze, jak ta polska będzie wyglądała za 20 lat?
sokis
sokis 04.10.2019, 19:30
A o grasujących zagranicznych bandach zabierających grzyby cisza?
Ewa
Ewa 04.10.2019, 19:38
:))))) Jakas nowa miejska opowieśc ? :)) Zagraniczne bandy zabierają grzyby? :)))
Aleksander
Aleksander 04.10.2019, 19:58
Nie czytałaś?! Kieleccy grzybiarze twierdzą, że terroryzuje ich rumuńska mafia. Jak wracają z grzybów to im pryskają oczy gazem i zabierają koszyk z grzybami. Wbij sobie w internet hasło to znajdziesz te opowieści.
Dzielnicowy Maciora
Dzielnicowy Maciora 05.10.2019, 15:29
A milicja gdzie w krzakach ze suszarką?

Pozostałe