Propozycji oszczędności burmistrz nie przedstawił, więc byliśmy przeciw podwyżce podatków

  • 05.11.2019, 12:43
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Propozycji oszczędności burmistrz nie przedstawił, więc byliśmy przeciw podwyżce podatków Piotr Romanicz na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie.
Piotr Romanicz, wiceprzewodniczący rady Miejskiej w Gryfinie krytykuje fiskalizm i politykę inwestycyjną ekipy burmistrza Mieczysława Sawaryna. -Finansowa czkawka, zwana halą będzie się jeszcze długo odbijać w naszej gminie – uważa Piotr Romanicz.

W cyklu „Trzy pytania do” rozmawiamy z Piotrem Romaniczem

- Fundamentalne kwestie rozważaliście na ostatniej sesji. Przeciwko zwiększaniu podatków głosował Pan, ale i przewodniczący. Po głosowaniu okazało się, że to Pański klub jest opozycją w Radzie Miejskiej, będąc przeciwko obciążaniu mieszkańców podatkami. Ale – jak twierdzi burmistrz – to przecież przez politykę PiS samorządy mają mniej w kasie.

– Jeśli w przygotowywanym projekcie budżetu na 2020 rok planowane dochody nie mogą pokryć planowanych wydatków i w efekcie Rada Miejska ma zwiększyć dochody gminy podnosząc podatki wszystkim mieszkańcom, to ważne też jest to, jakie poczynimy oszczędności w wydatkach. Propozycji zaoszczędzenia wydatków jednak nie otrzymaliśmy, dlatego też kategorycznie sprzeciwiliśmy się podnoszeniu podatków.

Czy jesteśmy opozycją? Tak, aczkolwiek już na początku kadencji mówiliśmy, że chcemy wspierać dobre rozwiązania dla mieszkańców, niezależnie z której strony wyjdą i podobnie będziemy piętnować złe, także niezależnie od tego, kto będzie je forsował. Jako Prawo i Sprawiedliwość mamy inne spojrzenie na gospodarowanie gminą. Efektem tego były nasze decyzje dotyczące absolutorium i wotum zaufania. Trudno było legitymizować to wobec czego byliśmy sceptycznie nastawieni i co krytykowaliśmy uczestnicząc w wyborach w 2018 r.

Odnośnie mniejszej kasy w budżecie i narzekań, że trzeba spłacać duże zaciągnięte kredyty, i że wydatków na nowe zadania rząd nie rekompensuje w całości – warto przypomnieć, że kilkunastomilionowa inwestycja gminna przy liceum rozpoczęła się w czasie, gdy nikt nie był w stanie powiedzieć, czy liceum będzie nadal w gminnej siatce szkół. Ba, czy wybudowany obiekt będzie służył jakiekolwiek szkole, jeśli na przykład Powiat zechce połączyć dwie szkoły średnie; i ile będzie kosztowało gminę roczne utrzymanie obiektu. Ta finansowa czkawka, zwana halą będzie się jeszcze długo odbijać w naszej gminie. Oczywiście inwestycję trzeba będzie zakończyć i rozliczyć – kosztem wielu innych zadań, na które mieszkańcy czekają od lat, a także takich, które wydawały się dotąd stałe i nie podważalne. Kosztem zadań inwestycyjnych i zadań społecznych. Wydaje mi się, że jest wręcz oczekiwanie, by radni wzięli na swoje barki „wycinanie zadań ponad podziałami” i w efekcie wzięli na siebie także niezadowolenie mieszkańców.

- Jednak w strategicznych głosowaniach radni Sobczak i Polański są po stronie burmistrza Sawaryna. Czy nie powinni zmienić ugrupowania, skoro są tak oddani polityce burmistrza?

– Jestem daleki od tego, by oceniać motywacje poszczególnych radnych. Nawet, jeśli są to radni z tego samego klubu. Od oceny pracy radnych i ich wiarygodności są wyborcy. Niemniej, osobiście mam świadomość, że gra zespołowa, często wbrew indywidualnym ambicjom, ale w imię wyższych wartości ma głęboki sens. Daje też lepsze efekty. Na poziomie ogólnopolskim taka postawa pozwoliła Prawu i Sprawiedliwości i obozowi Zjednoczonej Prawicy wygrywać kolejne z rzędu wybory. Natomiast ci, którzy z tego środowiska nie wyzbyli się uprzedzeń i partykularnych celów dziś zasilają szeregi totalnej opozycji.

- Dlaczego gryfińscy nauczyciele jeszcze nie otrzymali podwyżek, które należą im się od września?

– Mamy początek miesiąca, pensje nauczycielskie są płatne z góry, więc trzeba byłoby zweryfikować, czy dzisiaj istotnie jest jeszcze z tym problem. Jeśli tak, to pytanie winno być skierowane do Burmistrza, który jest organem wykonawczym gminy. Podwyżki dla nauczycieli zostały przyjęte rozporządzeniem, więc choćby z opóźnieniem i wyrównaniem, ale muszą zostać wypłacone.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (114)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

inwestycja, której nie ma
inwestycja, której nie ma 07.11.2019, 08:48
Jak Miler odejdzie to przede wszystkim nie zrobi już większego bałaganu!
Tom
Tom 08.11.2019, 05:30
Będzie trudno po nim ten bałagan posprzątać Miler musi odejść !!
ja
ja 08.11.2019, 05:27
szanowny panie Romanicz to pan prezes pana partii rządzi wolską .Samorządy nie dostaja należnych pieniędzy z budżetu państwa wiec ratują się jak mogą.W Gryfinie praktycznie kazdy ma wybór wielu stacji telewizyjnych ,nie jest skazany wyłącznie na TVPIS.TVN jest konkretną stacją i nie powie pan że ta amerykańska stacja (naszych największych przyjaciół) kłamie?Wygląda pan na inteligentnego więc nie głoś pan bzdur
do hipokryty
do hipokryty 08.11.2019, 07:26
Ty nie czepiaj się PiSu, bo Sawaryn to z pisowskiego nadania był dyrektorem dojnej (pierwszy bodaj "spadochroniarz" - bez ekonomii i zarządzania i bez energetyki - ale "wierny"),
A teraz też w koncernie siedzi z nadania "wolskiego"...

Co Sawaryn usta otworzy.... to szkoda, że jak się prowadzał z posłami w tym roku (tylko JEDNEJ WŁAŚCIWEJ) partii, nie miał czasu powiedzieć im, zeby zadbali o samorządy.
Wtedy biedaczek nie wiedział, co się święci?
ja
ja 08.11.2019, 14:11
tak jest wszyscy winni tylko nie PIS.Co wyczynia z waloryzacjami emerytur ..ceny rosna z roku na rok 70-100% a inflacja im wychodzi nawet nie 3%.
hipokryzja
hipokryzja 08.11.2019, 15:47
A dla ciebie Sawaryn nigdy niczemu nie winien - nawet to antypisowiec z nadania Tuska w koncernie siedzi?
trzoda
trzoda 06.11.2019, 22:14
niedobrze to się dopiero robi jak czyta się niektóre komentarze i to one są bardziej świńskie niż same świnie
kasieńka nie da się
kasieńka nie da się 06.11.2019, 18:17
może czas sprawdzić za co dostają dodatki pracownicy wydziału inwestycji-wieść niesie że całkiem fajnie się bierze za projekciki.
akorku czas to sprawdzić łącznie z ilością osób
zakopcone firanki
zakopcone firanki 06.11.2019, 22:41
Czas sprawdzić dlaczego Nikoteński jeszcze nie odszedł mimo że nikt go tutaj nie chce!
Barbara
Barbara 06.11.2019, 16:52
Romanicza zawsze na sesję przygotowany. Pooglądajcie.
tia
tia 06.11.2019, 10:31
Dobrze, że Romanicz nie został burmistrzem, to by dopiero narządził, za 4 lata raczej już szans nie będzie miał...
Lokis
Lokis 06.11.2019, 22:43
Wyje biemy leniwy tercet w kosmos i będą wybory w przyszłym roku !
gorzej by nie było...
gorzej by nie było... 06.11.2019, 15:13
A może wybory już za rok? Nie widzę gorszej możliwości niż tercet, więc gorzej już nie będzie.....
tylko pytam
tylko pytam 06.11.2019, 08:36
Z innej beczki
Czy sprawa najmu lokalu przez gazetę gryfińską jest wreszcie wyjaśniona,czy już pozamiatana ?
Mowa
Mowa 06.11.2019, 15:12
Przedsiębiorcy oczekują natychmiastowej informacji odnośnie wynajmu lokalu gazecie gryfińskiej !!! Czy to jest takie trudne.
ja
ja 06.11.2019, 06:08
panie Romanicz ! nie rób pan ze mnie idiotę .Na funkcjonowanie samorządów finanse ma zapewnić rząd .Kto rządzi ?ano PIS(pana partia)Bałagan i chaos w oświacie kto spowodował ?niejaka pani Zalewska(która uciekła w synekurę).Kto zacz ta pani .Ano członek aktywny partii PIS(pana partii).można by mnożyć argumenty .tylko po co .Jak mówi pana prezes :nikt nas nie przekona ,żze białe jest białe a czarne jest czarne.zrasztą nie takie łamańce w Wolsce wyczynia pana partia .W Gryfinie SYWEREN nie taki niedouczony jak na podkarpaciu .Trzeba inteligentnie dobierać argumenty panie Romanicz
Psi
Psi 06.11.2019, 10:30
Patotercet wszystko przepuści.
nie trzeba z ciebie robić....
nie trzeba z ciebie robić.... 06.11.2019, 07:27
Z ciebie nie trzeba robić idioty - jak nie widzisz, że twój "SYWEREN niedouczony" udaje antypisowca ale jakoś zapomniał im powiedzieć, co myśli, jak ich promował w maju i wrześniu w Gryfinie? Posłami tylko jednej partii się otaczał - nie pamiętasz której?
I jak do Warszawy jeździ, gdzie mu mówią że "inwestycje są drogie a nawet bardzo drogie" ale kasę z pisowskiego nadania w koncernie ma.
Jak to nazwałeś?
"ucieczka w synekurę"?
To co - tyle się kręci, ale ani mru mru żadnemu posłowi ani mru mru w Warszawie?

PS, tak wiem, o co ci chodziło z tym "suwerenem", ale trudno się powstrzymać, sorry....
ja
ja 06.11.2019, 08:36
tak ,prześmiewczo i celowo napisałem SYWERYN a nie suweren.tak dwa w jednym poza tym wyrażnie napisałem :pani Zalewska
do ja
do ja 06.11.2019, 09:49
Nie kręć i nie kłam ( a feee) no to wreszcie co napisałeś? SywerYn czy SywerEn ? To takie dwa w jednym .... co za miernota
:)
:) 08.11.2019, 07:29
i ten trzeci...

2 dni temu, 09:49 To takie dwa w jednym .... co za miernota
mocne słowa
mocne słowa 05.11.2019, 23:21
Wiceprzewodniczący Romanicz mówi, że PiS jest opozycją w stosunku do Sawaryna. Dobre! Czy wierchuszka PiS o tym wie?
czy wierchuszka wie?
czy wierchuszka wie? 06.11.2019, 00:04
Czy wierchuszka PiS wie,że na ostatniej sesji Seweryn złorzeczył partii winiąc ją za wszystkie swe porażki i brak kasy w budżecie
papugowe gadanie
papugowe gadanie 06.11.2019, 00:10
Raz złorzeczył i innym razem, że to dobrze, a potem że nie ma pieniędzy - ogólnie to bełkotał.
!!!
!!! 06.11.2019, 00:58
Srutututu powiedział srutu tutu
TAK
TAK 07.11.2019, 08:20
Miler musi spadać jak najszybciej (TO OSZCZĘDNOŚCI)
jarek zawsze dziewica
jarek zawsze dziewica 05.11.2019, 22:52

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

aaa burmistrzu w czym problem ha ha ah ah
aaa burmistrzu w czym problem ha ha ah ah 05.11.2019, 22:34
no niech jooooooooooooodek poda komu płaci dywidendy ha ha ah aha z obligacji gminy gryfino ha haah
taki tam ajwaj aleluja i do przodu ha ha ah ah
taki tam ajwaj aleluja i do przodu ha ha ah ah 05.11.2019, 22:21
ty antysemityzm nie ma nic wspólnego ah ah aha ah to sa złodzieje nasi gminni ha ha ah aha ha i ja ich pokaże wam HA HA AH AHA z tym kondonem judkiem i mnietkiem na czele ha ah ah ah a dla kogo robią to mnie nie obchodzi ha ah ah ah bo w gminie ryfino skonczył sie czas lichwy ha ha ha ah
BO MNIETEK  DOSTAJE DZIAŁKĘ HA HA AH AH
BO MNIETEK DOSTAJE DZIAŁKĘ HA HA AH AH 05.11.2019, 21:53
tw jooooooooooooodek niech poda komu wypłaca dywidendy z OBLIGACJI GMINNYCH GMINY GRYFINO HA HA AHA H do dzieła RADO GMINY HA HA AH AH
bezwolne marionetki
bezwolne marionetki 05.11.2019, 22:11
Oni wszyscy po jednych piniondzach
dobrze ci radzę
dobrze ci radzę 05.11.2019, 22:02
Jeśli masz dowody na korupcję to idź z tym do Prokuratury Rejonowej w Gryfinie, albo zamilknij Ajwaju.
to jeden hoj ha ha ha ah
to jeden hoj ha ha ha ah 05.11.2019, 22:14
o***ałes jak prokuratura jest opłacana ze starostwa ha ha ha ah
bułka
bułka 05.11.2019, 23:23
Nie ma żadnego związku czy zależności między starostwem a prokuraturą ciemniaku.
Dobre rady wsadź sobie w buty konusie
Dobre rady wsadź sobie w buty konusie 05.11.2019, 22:12
Ha ha ah
głupota to wasza domena ha ha ah
głupota to wasza domena ha ha ah 05.11.2019, 21:47
co ruszyłem czułe punkty DEMOKRACJI TALMUDYCZNEJ ha ha ah ah
prosba
prosba 05.11.2019, 21:55
Po prostu jesteś obłąkany w tym swoim antysemityzmie i zwyczajnie po chamsku atakujesz ludzi, wyzywając i obrażając. Zero kultury i taktu.
DAWAĆ CIOTY    MASOŃSKIE HA HA AH
DAWAĆ CIOTY MASOŃSKIE HA HA AH 05.11.2019, 22:00
PODAJCIE KWOTY WYPŁAT DYWIDENT Z RACJI OBLIGACJI GMINNYCH GMINY GRYFINO HA HA AH AHA I ILE JEST JESZCZE DO SPŁACENIA I KOMU AH AH AHA H
prośba
prośba 05.11.2019, 21:39
Wyrzućcie te kretyńskie wpisy Ajwaja bo on tylko ludzi obraża, a nic do meritum sprawy nie wnosi.
ZŁODZIEJ  E SIE W GRYFINIE HA HA HA A
ZŁODZIEJ E SIE W GRYFINIE HA HA HA A 05.11.2019, 21:58
PODAJ KONDONIE JAKIE KWOTY I KOMU W POSTACI DYWIDENDY WYPŁACA GMINA GRYFINO Z RACJI OBLIGACJI GMINNYCH TO POWINNO BYĆ JAWNE DLA MIESZKAŃCÓW HA HA AHA CMOKNIJ MNIE W HOJ HA HA HA ZŁODZIEJU HA HA AH
on tylko z PIS  i jarka zawsze dziewicy ha ha ah
on tylko z PIS i jarka zawsze dziewicy ha ha ah 05.11.2019, 21:34

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ha ha ah
ha ha ah 05.11.2019, 21:37
Ale to Niketoński musi odejść bez urazy wygląda
masomska ciocia
masomska ciocia 05.11.2019, 21:36

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

wyborca
wyborca 05.11.2019, 21:27
Bardzo słuszna decyzja. Macie u mnie plusa!
szkoda
szkoda 05.11.2019, 21:45
Ale podwyżki niestety nie powstrzymali bo sie taki Polański czy Subociński wyłamali z klubu.
!!!
!!! 06.11.2019, 01:00
Bo to gisiory
taki juz jestem  pozdrawiam ha ah ah
taki juz jestem pozdrawiam ha ah ah 05.11.2019, 21:07
dobra powaznie ha haah nigdy nie będę poważny ha ah ah kogo uraziłem prxzepraszam ha ha ah ah
nie zwracać nich potyra ha ha ah a
nie zwracać nich potyra ha ha ah a 05.11.2019, 21:00
to pisze ten mój czubek kuzyn nie zwracajcie uwagi na wariata szkoda trunków
Trunek
Trunek 05.11.2019, 21:05
Ten czubek i Nibotyński muszą odejść ha ha ah a
zubrówka jak zawsze ha ha ah i sok jabłokwy
zubrówka jak zawsze ha ha ah i sok jabłokwy 05.11.2019, 21:11
musimy sie nawalić h aha ha wiesz kto pozdrawiam ah ha ah
ajwaj aleluja i do przodu ha ha ha ah
ajwaj aleluja i do przodu ha ha ha ah 05.11.2019, 20:46
pozdrawiam wszystkie PNIE z tego jak to ując lepienia z bartkowa ha ha ha ah ah wiecie że jestem niezłym czubkiem ha ha ahah tylko bez podtekstów ha ha ah ah tyc tylko religijnych oraz damsko meskich ha ha ah a ja tylko pedalskie i z tym falusem z gliny ha ha ha jak GOLEM ha ha ha ah ps rabie se JA JA HA HA AH
bez podstekstów ha ha h broń bosze h aha ha
bez podstekstów ha ha h broń bosze h aha ha 05.11.2019, 20:56
CZEMU PNIE ha ha ha wyrabał by te co by chciały ha ha a kto to pisze ha ha ah
On
On 05.11.2019, 20:32
Romanicz dobrze gada. Jak dla mnie jest nadzieją na przyszłość Gryfina.

Pozostałe