Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku

  • 05.12.2019, 10:54
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku DKMS
Mikołajki to magiczny i niezwykły dzień, na który z niecierpliwością i utęsknieniem czeka każde dziecko. Dotyczy to także małych pacjentów, którzy ten wyjątkowy czas muszą spędzić w szpitalu. Każdego roku pracownicy szpitala „Zdroje” starają się, aby wszystkie maluchy spędziły go radośnie i choć na chwilę zapomniały o szpitalnej rzeczywistości. Tego dnia Święty Mikołaj odwiedza wszystkich małych pacjentów z workiem pełnym prezentów. Na dzieciaki czeka też moc dodatkowych atrakcji – wizyta clownów z Fundacji Dr. Clowna, parada i odwiedziny MotoMikołajów na motorach oraz liczne konkursy, zabawy i warsztaty plastyczne na poszczególnych oddziałach.

Mikołajki to także szczególny dzień, który w każdym z nas budzi potrzebę czynienia dobra i pomagania innym. Potrzeby te stały się też motywacją dla pracowników szpitala do zorganizowania w placówce Mikołajkowego Dnia Dawcy Szpiku. Gorąco wszystkich zachęcamy, by wykorzystując magiczną, świąteczną atmosferę znaleźć w sobie motywację i czynnie przyłączyć się do walki z nowotworami krwi zostając potencjalnym dawcą szpiku. Cała procedura wpisania do rejestru dawców zajmuje zaledwie kilka minut. Jest całkowicie bezbolesna - wymaga jedynie pobrania wymazów z policzków, których dokonuje się samodzielnie. Należy też wypełnić formularz rejestracyjny. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kg i nie jest obciążona istotną otyłością.

Obecnie na świecie zarejestrowanych jest ok. 33 mln potencjalnych dawców. Każdego dnia 20. spośród nich ratuje komuś życie, oddając swe krwiotwórcze komórki macierzyste. W Polsce liczba wpisanych do rejestru osób przekroczyła już 1,5 mln. To jednak wciąż za mało. Nadal co piąty pacjent nie ma swojego „bliźniaka genetycznego” i nie może podjąć odpowiedniego leczenia. Ale każdy z nas to może zmienić. Jedna czwarta przeszczepów szpiku to przeszczepy rodzinne. Pozostała grupa pacjentów potrzebuje dawcy niespokrewnionego. W takich sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie zgodnego dawcy w rejestrach krajowych i zagranicznych. Dla osób z nowotworami krwi niewielkie szanse na znalezienie dawcy i pokonanie choroby wzrastają wraz z każdą kolejną osobą dopisaną do bazy dawców.

Mikołajkowy Dzień Dawcy Szpiku w szpitalu „Zdroje” odbędzie się w piątek 6 grudnia w godzinach od 10.00 do 13.00. w holu pawilonu 20. przy stanowiskach rejestracji do poradni specjalistycznych. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do nagłośnienia naszej akcji! Magdalena Knop

rzecznik prasowy

SPSZOZ „Zdroje” w Szczecinie

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zapraszam
zapraszam 05.12.2019, 11:41
Zapraszamy 15.12 do Mieszkowic tam również odbędzie się rejestracja dawców szpiku :)

Pozostałe