Zapalmy wieczorem Światło Wolności

  • 13.12.2019, 15:42
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Zapalmy wieczorem Światło Wolności
Kampania pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jaki wobec Polaków w czasie stanu wojennego w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwał wówczas papież Jan Paweł II oraz ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu, w Pałacu Apostolskim w Watykanie, a także w setkach polskich domów w geście sprzeciwu wobec brutalnych działań komunistycznych władz.

Po 38 latach, po raz kolejny przyłączamy się do kampanii zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i zapalmy świeczkę w oknie ZUW, w hołdzie wobec zabitych i poszkodowanych przez reżim komunistyczny.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zachęca mieszkańców do przyłączenia się do akcji i uczczenia Ofiar stanu wojennego.

Światło Wolności zabłyśnie dziś w oknie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Symboliczna świeczka poświęcona pamięci ofiarom stanu wojennego zostanie zapalona dziś (piątek, 13 grudnia) o godz. 19.30.

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

światło w tunelu
światło w tunelu 16.12.2019, 14:00
Nikotyński musi odejść!!!
ja
ja 15.12.2019, 04:41
nie zapalę .obecnie pisze się na nowo historię ,nie mającą nic wspólnego z faktami
student
student 15.12.2019, 10:42
Nowe interpretacje to zupełnie coś normalnego. Każde pokolenie ma prawo na swoje podejście do historii.
ja
ja 15.12.2019, 20:13
nowe interpretacje?Historia to fakty.W dodatku żyją ludzie naoczni swiadkowie!
palący
palący 14.12.2019, 13:19
Ja z tej okazji zapalę papierosa.
88
88 14.12.2019, 00:25
KSC Wieliczka- W Wieliczce tak samo jak w Gryfinie w tym dniu psy ***mi szczekały, a jedynym problemem był brak teleranku w telewizji. Zastanawiam się , co Wieliczka ma wspólnego z kopalnia Wujek w Katowicach. Poza tym, pacyfikacja kopalni Wujek przez Zomowców miała miejsce 16 grudnia a nie 13 jak sugerujesz. Gwarantuję Wam, że żadne świeczki się wtedy w Gryfinie nie paliły. Dnia 14 grudnia pojechałem jak zwykle do pracy ciężarówką PTHW do Szczecina i jakoś nic mi szczególnego w pamieci nie utkwiło.
Ze stanu wojennego pamiętam tyle , że dostałem Kolegium za jego nieprzestrzeganie. Wracałem z imprezy i mnie zwineli pod 1001 Drobiazgów, pod samym domem. Świeczki, na pewno nie zapalę chociaż byłem członkiem Solidarności. Tamta Solidarność to nie była ta kwaczystowska, ani popierana przez Instytut Przekłamania Narodowego.
KSC Wieliczka
KSC Wieliczka 13.12.2019, 21:58
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku został wprowadzony stan wojenny na terenie całej Polski. W tym dniu warto przypomnieć, że za pacyfikacją górników z kopalni "Wujek" w Katowicach, strajkujących przeciwko ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego, stał późniejszy prezes GTS wisła - Jerzy Gruba. Pamiętajmy o ofiarach stanu wojennego, precz z komuną!

Marycha
Marycha 13.12.2019, 20:05
I co? Paliliście?
ten co liczy
ten co liczy 13.12.2019, 19:16
zaraz juda zapali chanukę !
drin99
drin99 13.12.2019, 18:09
Może byc włączona komórka?
jaruzel
jaruzel 13.12.2019, 18:11
Nie może cymbałku
ajwaj