Straż miejska pod nadzorem policji. Kary w trybie szybkiej ścieżki

  • 01.04.2020, 18:51
  • Agnieszka Ziemska (PAP)
Straż miejska pod nadzorem policji. Kary w trybie szybkiej ścieżki
Od czwartku 2 kwietnia 2020 r. straże gminne i miejskie będą pod nadzorem policji, która będzie koordynowała ich pracę patrolową - poinformował dzisiaj szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zapowiedział też szybką ścieżkę w przypadku kar za łamanie obostrzeń. Określać je będą inspektorzy sanitarni z policją; będą sięgać do 30 tys. zł.
Kamiński na środowej konferencji prasowej podał, że w środę ulice polskich miejscowości patroluje 20 tysięcy policjantów wspomaganych przez półtora tysiąca żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej. Jak zapowiedział, działania te zostaną jeszcze bardziej wzmocnione.
 
Szef MSWiA poinformował, że od czwartku na mocy decyzji wojewodów straże gminne i miejskie zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji. "Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne" – dodał.
 
"Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom, wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu. Te polecenia spotkały się z ogromnym zrozumieniem władz samorządowych, za co bardzo im dziękuję" – zaznaczył Kamiński.
 
Szef MSWiA skierował prośbę do obywateli o przestrzeganie wprowadzonych przez rząd przepisów, mających służyć ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. Jak wskazał, za nieprzestrzeganie obowiązujących rygorów grozi kara do 30 tysięcy złotych.
 
Minister wyjaśnił, że kary administracyjne będą określali inspektorzy sanitarni w ścisłym porozumieniu z policją. "Dzisiaj były robocze spotkania przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie wypracowano bardzo konkretną procedurę przekazywania przez policję informacji dotyczących bulwersujących przypadków wyłamywania się z zasad zwalczania epidemii w naszym kraju" - podkreślił.
 
Kamiński poinformował, że kary na osoby, które wyłamują się z obywatelskiej solidarności i narażają nie tylko siebie, lecz także innych, będą nakładane w trybie tzw. szybkiej ścieżki. "Te osoby będą w sposób efektywny ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych, niemądrych i zagrażających innym osobom działań" – zapowiedział szef MSWiA.
 
Minister zwrócił uwagę, że celem nakładanych restrykcji nakładanych jest skuteczne "zamrożenie" kontaktów społecznych. "Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią" - podkreślił minister.
 
Poziom dyscypliny społecznej w kraju w ocenie szefa MSWiA jest bardzo wysoki. Jak podał, na 150 tys. obywateli w kwarantannie odwiedzonych przez policjantów w ciągu minionej doby naruszenie rygorów odnotowano tylko w przypadku kilkuset osób, czyli około pół procenta ogólnej liczby izolowanych.
 
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował natomiast o zmianie formuły kontroli osób objętych kwarantanną. Jak przypomniał, policjanci dotąd raz dziennie odwiedzali osoby w kwarantannie w miejscu ich pobytu. "Chcemy trochę to zmienić z uwagi na to, że w naszej ocenie taka formuła się wyczerpała" - zaznaczył szef KGP.
 
"Teraz będziemy pojawiać się częściej w pod niektórymi adresami tam, gdzie jest problem z przestrzeganiem kwarantanny, czy też pod tymi adresami, gdzie kwarantanna się rozpoczyna. Natomiast być może u tych, którzy wzorowo do tej pory przestrzegali kwarantanny, będziemy pojawiać się raz na 2 lub 3 dni" – wyjaśnił gen. insp. Szymczyk.
 
Komendant przypomniał, że od środy w związku ze specustawą obowiązkowe jest korzystanie ze specjalnej aplikacji "Kwarantanna domowa". Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z aplikacji dostępne są na stronach rządowych.
 
"Tylko w szczególnych wyjątkach można z tej aplikacji nie korzystać. I bardzo zachęcam, i proszę o to, abyście państwo wszyscy ci, którzy pozostają w kwarantannie, z tej aplikacji korzystali, bo to dla nas jest też ogromne odciążenie, a tych zadań nam nie brakuje" – podkreślił komendant.
 
Gen. insp. Szymczyk powiedział ponadto, że policja chce skoncentrować się także na kontroli przestrzegania obowiązków przez obywateli wynikających z rządowego rozporządzenia, a więc tego, co się dzieje na polskich ulicach.
 
Jak wyjaśnił, codziennie ma brać w tym udział co najmniej 20 tys. funkcjonariuszy policji, żołnierzy, a także strażników gminnych miejskich ma brać w tym udział. "To będzie generowało znacznie większą liczbę patroli i tych zmotoryzowanych, i tych pieszych na naszych ulicach" - powiedział.
 
Zapewnił, że w dalszym ciągu policja będzie "bardzo mocno stawiać" na prewencję i edukację, ale nie będzie to miało tak dominującej roli jak przez ostatni tydzień.
 
"Nadal będziemy jeździć z komunikatami głosowymi z naszych pojazdów, nadal będziemy apelować, nadal będziemy prosić, nadal będziemy zalecać, ale też bardzo mocno będziemy stawiać na represje. Zwłaszcza wobec tych osób, które w sposób szczególnie lekceważący będą łamać zapisy tego rozporządzenia" – wskazał komendant.
 
Szef MSWiA poinformował, że działania funkcjonariuszy, którzy będą na ulicach i w radiowozach, będą wspierane przez środki techniczne, takie jak m.in. drony. "W dużych miastach będą monitorowały drony również sytuację na osiedlach, w różnych miejscach, tak, żeby ta pełna wiedza o gromadzeniu się osób, jakimś nieodpowiedzialnym, była błyskawicznie przekazywana do funkcjonariuszy i żeby szybko podejmować efektywne działania" - powiedział.
 
Kamiński przypomniał ponadto, zamknięte są wszelkie miejsca tradycyjnej rekreacji, takie jak m.in. parki miejskie, skwery, bulwary, plaże – po to, aby uniknąć zagrożenia zarażenia się gromadzących się tam mieszkańców. Jak zaznaczył, tego typu lokalizacje też będą ściśle monitorowane przez policję.
 
Minister prosił, aby osoby, które mają potrzebę wyjścia z domu, wychodziły na krótkie spacery w pobliżu domu, tak aby to wyjście nie miało to charakteru rekreacyjnego, czy też sportowego. "Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach (…). Nie dlatego, że to jest nasze widzimisię, ale to jest w interesie nas wszystkich" - podkreślił.
 
Komendant główny Policji podczas konferencji zapewnił, że dodatkowe działania, które policjanci wykonują każdego dnia, nie zwalniają ich z odpowiedzialności za podstawowe zadania związane z bezpieczeństwem w kraju.
 
"Oczywiście, monitorujemy przestępczość. Chcę powiedzieć, że zauważalny jest spadek przestępczości w Polsce i to znaczący, bo blisko 50-procentowy" - poinformował.
 
Szymczyk zwrócił uwagę, że bieżąca sytuacja powoduje jednak wzrost kreatywności przestępców i pojawiają się oszustwa dotyczące m.in. wyłudzeń pieniędzy na rzekomą walkę z koronawirusem. "Przestępcy próbowali wprowadzić w błąd naszych obywateli, sugerując, że ta zbiórka jest właśnie w takim celu, a okazywało się, że jest to zwykła działalność przestępcza. Kilka takich spraw ujawniliśmy. W większości przypadków ustaliliśmy sprawców. Te osoby są zatrzymane i rozliczane" - powiedział komendant.
 
Dodał, że pojawia się też cały szereg oszustw związanych z oferowanymi do sprzedaży cudownymi lekami, szczepionkami czy testami na koronawirusa. "Również staramy się bardzo szybko reagować, blokować te strony, także docierać do osób, które te fałszywe informacje zamieszczają i próbują oszukiwać naszych obywateli. Pojawiła się też informacja o rzekomych oszustwach na dezynfekcję mieszkań. My takich przypadków nie odnotowaliśmy, ale bardzo proszę i zwracam się z apelem do wszystkich państwa - gdyby tego typu sytuacje gdziekolwiek miały miejsce, prosimy o sygnał" - zaznaczył Szymczyk.
Agnieszka Ziemska (PAP)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Młody
Młody 02.04.2020, 02:07
Ostatnio jechało takich dwóch dziadków tą ich Dacia, ja siedze sobie kulturalnie piwko w parku pije, patrzę nagle jeden z nich wysiada, myślę no w końcu madat dostanę 100zł bo teraz to nawet nie mam gdzie kasy wydawać wszystko zamnięte, ale niestety myliłem się on tylko wysiadł żeby się odlać pod drzewko, dlatego od tej pory nie piję już piwa w parku... Innym też odradżam, mordy ZOSTAŃCIE W DOMU !
Seweryn
Seweryn 02.04.2020, 07:54
Jak się siedzi w ciepełku odizolowanym od innych to co kogo obchodzi że ktoś po mieście z miotłą bez maski lata?
Czarna
Czarna 01.04.2020, 21:28
Niech zaczna pilnowac scieszek kolo laguny ..waly ..plaze itp..zakaz wychodzenia bez rodzicow dzieciom a chodza nadal parami na rybki na wal i spcer w wieku 16 ..15 lat..tego nikt nie pilnuje ..jak chodzili tak chodza dalej..
Gryfinianka
Gryfinianka 01.04.2020, 21:23
Nasza gryfinska straz miejska to smiech na sali.. Osobiscie prosilam ich o interwecje przyjeli zgloszenie ale co...nikt sie nie pojawil czekalam godz..na nich w miejscu w ktorym byla zglaszana interwecja..ale nie pokazali sie maja wszystko w ***..zadzwonilam na policje i oni bez zwlekania przyjechali w 5 minut ..mozna mozna..wystarczy chciec..wiec unas straz miejska jest nie potrzebna biora pesje za nic..lenie ..
Ormo
Ormo 01.04.2020, 20:54
O trzeci generał na zdjęciu. Moze w końcu dwoch z biura ruszy w sloneczny patrol. Moze w koncu wroca nocki i beda pracować. Ciekaee co oni teraz robia w tych pokojach tv oglądają bo na miescie nue zobaczysz.
A emeryci z policji jeszcze zajmuja miejsca młodym?
wielki brat
wielki brat 01.04.2020, 22:22
pochwal sie czym ty sie zajmujesz w godzinach pracy w umig...
Gryfiniak
Gryfiniak 02.04.2020, 07:41
A może władze gminy wkoncu zajmą się osobami które muszą sprzątać ulicę miasta? Przyglądam się tym kobietom które biegają po mieście i sprzątają przecież one terz się narażają a pracodawcy mają to gdzieś!!!! Rozumiem rze trzeba ale takie prace można wykonywać chociaż dwa razy w tygodniu!!!!To są ludzie którzy mają rodzinny terz się boją !!!! Pracodawcy obudźcie się wreszcie!!!!
Jb
Jb 02.04.2020, 08:08
Co prawda to prawda dużo ludzi się zastanawia poco tak się narażać!!!!
Emeryt
Emeryt 01.04.2020, 20:42
A ilu jest u nas jest strażników a ilu komendantów ma ktoś wiedzę może jak to się przełoży na sukces?
Akekulu
Akekulu 01.04.2020, 23:06
Najlepsze są te strażniczki hahhaha
wpadła mi w oko jedna
wpadła mi w oko jedna 01.04.2020, 23:38
Fakt, niezłe!
Ok
Ok 02.04.2020, 11:32
Pewnie ta ładna chudsza
to nie wybieg
to nie wybieg 02.04.2020, 17:47
pomyliła sie z powołaniem powinna zostać modelką, tam wystarczy, że jest ładna
wow
wow 02.04.2020, 15:26
jej juz nie ma w strazy jest teraz w innym wydziale
wiosna idzie
wiosna idzie 02.04.2020, 21:37
no fakt jest w innym wydziale :( alae to prawda i tak jest najładniejsza, no może troche chudzina ;)
Ubiór strażnika
Ubiór strażnika 01.04.2020, 20:38
Jak rozpoznać mundurowego? Z tyłu nie ma napisów ani czapki na głowie. Może kamizelki chociaż by zielone zakupić aby mieszkańcy mogli zauważyć i prosić patrole piesze o interwencję. A kto powinien pilnować właściwego ubioru od czwartku zwierzchnik polocji czy jeszcze zastępcy, kierownicy. Jaka jest hierarchia, kto wydaje polexenia??
zgloś sie
zgloś sie 01.04.2020, 22:24
jak chcesz to ty możesz tego pilnować
Piersi
Piersi 01.04.2020, 22:31
07 zgłaszam się!
szczęściara
szczęściara 01.04.2020, 21:08
Ja złapałam się za guzik bo myślałam że to kominiarz!
Więcej kontroli
Więcej kontroli 01.04.2020, 20:25
W końcu powinni sprawdzać codziennie adresy czy osoby są tam, chodzić po klatkach a radiowozu nie powinno być na parkingu tylko w terenie i nie tylko w dni robocze a przede wszystkim w weekendy. Gospodarka może zwolnić więc środki budżetowe więc należy pracować sumiennie, widocznie w przeciwnym razie nie ma po co wydawać środki na istnienie tego. A jak to w praktyce będzie wyglądało kto będzie rządzić strażnikami policja czy komendanci bo coś za dużo przełożonych by chyba było?? Dziś siedziała młodzież w parku to chyba mniej niż 18 lat ale to mogą sprawdzić tylko strażnicy jak dokumenty lub legitymację pokażą.?
komendant
komendant 01.04.2020, 20:13
pocalujta nas w d,,,
Akurat
Akurat 01.04.2020, 20:10
Akurat to dobrze! W momencie zakazu zgromadzeń, młodzi urządzali sobie schadzki w parku pod ich nosem, na nabrzeżu i na skate parku! I nie było ani jednego patrolu w tych miejscach, to jest śmieszne, w samochodach zgrywają cwaniaczków a co do czego przychodzi to za krótkie nóżki żeby zrobić coś pożytecznego! Ktoś im wkoncu będzie na ręce patrzył
ala
ala 01.04.2020, 22:27
przecież ten przepis to wchodzi w zycie od jutra...do tej pory tylko policja mogła egzekwowac łamianie przepisów a nie jacys tam straznicy, oni za słabi na to
hihi
hihi 01.04.2020, 19:52
Czyli jednak jest stan nadzwyczajny w kraju? Bo jeśli nie, to jest to bezprawie! Już widzę te pozwy od ludzi, za niesłuszne zatrzymanie i karanie.
wreszcie
wreszcie 01.04.2020, 19:37
Wreszcie wezmą się do roboty a nie jak za Sawaryna że chodzili na pogadanki do szkoły. I jeszcze roznosili listy radnym.
don pueblo
don pueblo 01.04.2020, 20:08
Jeszcze się nie wzięli a ty piszesz że się wezmą.Ja jestem zdania że się nie wezmą.
oli
oli 01.04.2020, 19:34
Bardzo dobra decyzja!

Pozostałe