Kiedy zostaną w pełni otwarte granice?

  • 01.05.2020, 21:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kiedy zostaną w pełni otwarte granice? igryfino Przejście graniczne Gryfino-Mescherin
Kontrole na granicach zostaną utrzymane, ze względu na zagrożenie koronawirusem, co najmniej do 13 maja 2020 r. Później jest szansa, że otwarta zostanie granica na mostach w Osinowie Dolnym czy Gryfinie-Mescherin. Jednak do 13 maja dnia przekroczenie granicy będzie wiązało się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny domowej.

Z tego ostatniego obostrzenia, jak już informowaliśmy wcześniej, wyłączeni będą np. pracownicy transgraniczni i ich rodziny. Premier Mateusz Morawiecki 30 kwietnia 2020 r. na Facebooku poinformował, że osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni - od poniedziałku 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki, i nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. Premier stwierdził też, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Decyzja o pracownikach transgranicznych miała zapaść po rozmowach z rządami Niemiec i Czech oraz po konsultacjach z samorządami. Pisaliśmy o tym tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/36418,oni-beda-mogli-przekraczac-granice-bez-kwarantanny

Dlaczego przedłużana jest kontrola

Tymczasem kontrola graniczna na granicy wewnętrznej została przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, u nas to Krajnik Dolny i niedalekie Kołbaskowo. Tutaj działania straży granicznej wspierają policjanci, strażacy i żołnierze. Mosty w Osinowie Dolnym czy Gryfinie-Mescherin nadal maja być nieprzejezdne. Ich otwarcie zależy od sytuacji epidemiologicznej.

Nowelizację rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji podpisał minister Mariusz Kamiński.

Czy zgodnie kodeks granicznym Schengen mnożna przeprowadzać kontrolę. Owszem kwestie związane z przywracaniem kontroli granicznej na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej reguluje art. 28 tegoż kodeksu. Można to zrobić na 10 dni. Stad kolejne przedłużenia.

Na przejściu granicznym w Krajniku Dolnym przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców. Związane one są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Kto może wjechać przez granicę?

W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski przekraczać granicę państwową mogą następujące osoby:

-obywatele RP;

-cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;

-cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;

-szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;

-cudzoziemcy posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;

-cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy:

-wykonują pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub

-przedstawiają dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy;

-cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;

-w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wskazani powyżej, na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MALA
MALA 03.05.2020, 09:03
Witam Serdecznie:)
Uwazam to za niesprawiedliwe .
Bo protestowali rowniez polacy co mieszkaja praktycznie na granicy czyli po niemieckiej stronie a nie moga wjechac do polski bez kwarantanny.
A czym m sie roznimy od tych osob co pracuja po obu stronach?
Ja pracuje po niemieckiej stronie a bank mam np w Gryfinie....i buduje dom w Gryfinie....to kiedy bede mogla normalnie jechac swoje formalnosci zalatwiac....a juz nie mowie o rodzicach bo nie ja jedna mam rodzicow ktorzy sa po Polskiej stronie .
To jest to samo uczucie mieszkac w Schwedt i nie mozna jechac do Gryfina.....
Tak jak z Gryfina do Sczecina by nie mozna bylo jechac...
To jest jakas paranoja.....
Przeciez pracownicy transgraniczni moga rowniez po pracy poruszac sie np po siedzibach badz sklepach niemieckich....lub polskich... nie bedzie mial nikt zadnego czipa ze z pod domu do pracy jedzie badz na odwrot ...
To jest jakies warjactwo....
malok
malok 03.05.2020, 10:31
Sprawiedliwości żadnej bym się tu nawet nie doszukiwał!
bania
bania 02.05.2020, 15:49
Tylko trochę poluzować, a efekty przyjdą same.
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 02.05.2020, 15:27
Albo dla wszystkich zamknięte granice!!!! Albo dla nikogo.... Jedni mogą pracować bez kwarantanny inni muszą mieć co to k..... Ma być...
grenzen
grenzen 02.05.2020, 13:46
jak martusia zrobi kolejny tatuaz..
gryfon
gryfon 02.05.2020, 05:46
a po co?a kraju zwiedzac nie laska ..taka obraza?
Majówka
Majówka 02.05.2020, 21:37
Od wczoraj tłumy w Polsce! Wszyscy Polacy wybrali się na mazury czy w góry! Hotele pękają w szwach! :DDD
JAK TU ŻYĆ PANIE PREMIERZE
JAK TU ŻYĆ PANIE PREMIERZE 02.05.2020, 02:58
Mądrale co tak opluwacie jadem tych co pracują w krajach zachodniej Europy...
Wcale wam nie zazdroszczę tego że jesteście zamknięci bez pracy w tym kraju mlekiem i miodem płynącym...
Ale jak ktoś mi merytorycznie wytłumaczy jak wy planujecie przeżyć bez piso plusów za kuroniówke w wysokości maksymalnej około 860 złotych przez miesiąc? Będziecie kraść tym co pracują zagranicą?
Dla mnie to granica może być zamknięta 18. miesięcy gdzie ja mam prawo do zasiłku o wiele wiele większego przynajmniej przez dwa lata w czarnym scenariuszu!

 
stwierdzam fakt
stwierdzam fakt 02.05.2020, 13:52
Jesteś po prostu egoistą i masz sklerozę! Zapominasz przede wszystkim o najważniejszym: o pandemii!
KURWIZJA!
KURWIZJA! 02.05.2020, 21:34
Pandemia jest tylko w TV... A siedźcie sobie dalej jak was na to stać!
Parodia
Parodia 02.05.2020, 00:47
Jest to niesprawiedliwe dla innych którzy robią w innym kraju. Wracając muszą przejść kwarantannę 14 dni wyciągnięte z życia... A taki co robi w Berlinie np dojeżdża co dzień lub raz w tygodniu.,to on już nie przywiezie zarazy...... Oni mogą haha śmieszny rząd nasz.. Jednym słowem brak słów.
X men
X men 02.05.2020, 00:36
Pani Kidawa dziś fajnie powiedziała " Jak wygram te wybory, chociaż są one niezgodne z prawem, to zmienię prawo"!!!! Hahahahahaha To się nazywa intelekt!
równościowiec
równościowiec 01.05.2020, 23:30
Panie Premierze, to jest nie fair, granica jest zamknięta a jednak mnóstwo ludzi będzie się przemieszczać przez nią codziennie, jaki jest sens izolacji w takim razie? Granice powinny być albo otwarte dla wszystkich albo dla nikogo, prócz transportu. Codziennie siedzimy w domu próbując ograniczyć to wszystko i stosując maksymalne środki ostrożności, a teraz otwieramy granicę dla wybrańców, jak to się ma w stosunku do ludzi którzy po naszej stronie zostali bez zarobku bo granica zamknięta? Jedni mogą pracować a drudzy mają siedzieć w domu? Albo otwieramy dla wszystkich przy maksymalnych środkach ostrożności, kontrolach sanitarnych na granicach, szybkie mierzenie temperatury i w maseczkach wpuszczamy do nas sąsiadów, albo wszyscy siedzimy w domach i nikt przez granicę nie przejeżdża. Proszę traktować nas wszystkich równo.
Krystyna
Krystyna 01.05.2020, 22:52
Boję się tego otwarcia granic.
Ania
Ania 01.05.2020, 23:40
To siedź w domu i problemu nie będziesz miała
Ala
Ala 15.05.2020, 21:26
Nie bąc taki mądry. bo dziśiaj masz. ajutro nicnie ma
Aniołek
Aniołek 01.05.2020, 22:21
Niech w końcu otworzą te granice bo to co zaczyna się dziać w kraju to jedna wielka pomyłka
Osinów
Osinów 01.05.2020, 22:15
Czas najwyższy otworzyć te granice a nie ciągle z ludzi robić wariatów. Nikt nie liczy się z ludźmi co stoją na bazarach i w ten sposób na chleb zarabiają a z tego co wiem to już połowa pracowników została zwolniona. Chore to wszystko, brak słów na ten śmieszny rząd co chce doprowadzić ludzi bo bankructwa. BRAWO
Wystarczy chciec
Wystarczy chciec 02.05.2020, 01:39
A malo pracy jest na ten czas w Polsce? Jezeli nie ma sie pieniedzy to sie idzie pracować tam gdzie można na obecną chwilę.
:(
:( 01.05.2020, 22:23
Gospodarka pogranicza padnie!
Erni
Erni 01.05.2020, 23:04
Zamknąć granice do końca pandemii. Nasi dziadkowie przeżyli kilka lat wojny a Wy wariujecie już po dwóch miesiącach. Myć ręce, nosić maseczki i przeczekać to. Czy to tak wiele ? Moja firma też padła.
ciemnowidz
ciemnowidz 01.05.2020, 22:15
Kiedy zostaną w pełni otwarte granice?
Na świętej Dygdy!
Czyli nigdy!
Wariant bardziej optymistyczny
Wariant bardziej optymistyczny 01.05.2020, 23:24
W grudniu popołudniu...
kpt. Wagner
kpt. Wagner 01.05.2020, 22:09
Kiedy zostaną w pełni otwarte granice? To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania. Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi; i jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to, niestety, mój obowiązek. Zrozumieliście? Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss. Zrozumieliście?
wolna Europa
wolna Europa 01.05.2020, 22:01
Te zamknięte granice to głupota. Polskie dane o zachorowaniach i ofiarach smiertelnych to jakas farsa.... Ale przy srednio 10 tys testow dziennie to i taki wynik... Zakazone są duze miasta ,ale tu przy granicy landy niemieckie mają duzo mnij zachorowań jak w Polsce. Caly Uclermark to tylko 10 przypadków..
Johny
Johny 01.05.2020, 21:39
No właśnie rozstawili się 100 metrów przed mostem i na ryby nie można pod most iść, niech staną na moście i pilnują żeby im nie ukradli.
smutny
smutny 01.05.2020, 21:38
Zabrana została nam część wolności!
Wyspa wolności
Wyspa wolności 01.05.2020, 21:36
Nigdy! Precz z LGBT, gender i tęczowym wirusem. Polska dla Polaków!
Niech żyje wolność i swoboda!
Niech żyje wolność i swoboda! 01.05.2020, 23:28
Wolność to będziesz miała po 10. maja jak Adriann wygra!
wujek dobra rada
wujek dobra rada 01.05.2020, 21:40
Wyspa, lecz się z fobii!
ech
ech 01.05.2020, 21:35
A to dlatego tak cykają co 10 dni. A człowiek nadzieję sobie robi...
czekamy
czekamy 01.05.2020, 21:28
Otwarte zostaną granice to i otworzą się targowiska!
pytam
pytam 01.05.2020, 21:39
A zakłady fryzjerskie?

Pozostałe