Chcą prowadzić ogród dendrologiczny

  • 01.08.2020, 09:36
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Chcą prowadzić ogród dendrologiczny
Kwestia przejęcia kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego była tematem spotkania marszałka Olgierda Geblewicza i wicemarszałka Olgierda Kustosza z wójtem oraz radnymi gminy Przelewice. Doszło do niego 30 lipca br. Gmina od dłuższego czasu sygnalizowała problemy finansowe z utrzymaniem obiektu, dlatego Zarząd Województwa, doceniając jego szczególne walory, zdecydował się na przedstawienie oferty współpracy.

-To dla Pomorza Zachodniego cenny ośrodek turystyczny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i historycznych. Samorząd Województwa dostrzega potencjał tego miejsca oraz docenia zaangażowanie Gminy i próby jego wykorzystania. Zdajemy sobie także sprawę z trudności, które Państwo napotykają przy realizacji planów dotyczących ogrodu i jego utrzymania - mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Marszałkowie zaproponowali współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Gminą Przelewice. Pozwoliłaby ona zaprogramować środki finansowe, które korzystnie wpłyną na kondycję kompleksu. Odciążyłaby także budżet Gminy, a jednocześnie dawałaby gwarancję mieszkańcom gminy Przelewice dostępu do oferty ogrodu na dotychczasowych zasadach. Proces ten wymaga zgody Rady Gminy Przelewice i Radnych Województwa Zachodniopomorskiego.

 

-Współpraca wpłynie również na ożywienie gospodarcze okolicy, dając przy tym lokalnej społeczności możliwości do różnego typu działalności, które można prowadzić mając w sąsiedztwie taką atrakcję – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

 

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością gminy Przelewice.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Poptostubaska
Poptostubaska 02.08.2020, 21:09
Glinna w porównaniu z Przelewicami to bardzo zadbany ogród dendrologiczny. Byłam w Przelewicach dwa razy w tym samym czasie co w Glinnej. I była kolosalna różnics jeśli chodzi o dbanie o roślinność. Rozumiem że jest duża róznica w wielkości, ale to nie jest wytłumaczenie. Dla przykładu polecam do zwiedzania ogrody Hortulus w Dobrzycy tam też jest bardzo obszerny teren zagospodarowany i wypielegnowany tak żď Przelewice nie osiągnął takiego poziomu nigdy chodż ma do tego warunki. Oranżeria to też jest więlki kanał . Wiecej gatunków egzotycznych mam we wladnym ogrodzie niż w tej oranżerii. Ostatnio jak byłam to nawet były tam warzywka chyba na sniadanie dla obsługi. Żenada. Najwyższy czas coś z tym zrobić bo szkoda terenu.
Obserwator
Obserwator 02.08.2020, 06:36
Moze to jakas szansa dla tego ogrodu. Ostatnia wizyta nie powaliła tam trzeba gospodarza i konkretnej reki bo jest brudno i zaniedbane !!!! Szkoda 15 zl na spacerowanie po takim miejscu
ptok
ptok 01.08.2020, 10:50
Glinna też?

Pozostałe