Raport o stanie gminy - dlaczego to nie działa?

  • 30.09.2020, 17:17
  • dost.
Raport o stanie gminy - dlaczego to nie działa? il.
Od 2019 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są zobowiązani do corocznego przedstawiania raportu o stanie gminy.

W debatę nad jego treścią mogą włączać się radni oraz mieszkańcy. Jednak z badań Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wynika, że ani radni, ani mieszkańcy nie interesują się raportem. Spośród 1401 przebadanych przez nas gmin w 84 % w debacie na temat raportu nie wziął udziału żaden mieszkaniec (Raport z badań). Z danych udostępnionych przez gminy w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika, że urzędy niezbyt gorliwie informują mieszkańców o możliwość zabrania głosu w debacie.

Chcemy, by coroczna publikacja raportu o stanie gminy była okazją do rozmowy o lokalnych sprawach, w którą zaangażują się mieszkańcy, dlatego razem z Fundacją Pole Dialogu ruszamy z projektem skierowanym do gmin z całej Polski. Zapraszamy do współpracy „szczęśliwą dziesiątkę” gmin, z którymi chcemy wypracować dobre praktyki dotyczące tworzenia raportu. Od początku planowania działań są już z nami cztery gminy partnerskie (gmina Pawonków, miasto Iława, gmina Sędziejowice, miasto Piastów), sześć pozostałych zostanie wyłonionych w drodze rekrutacji. Czekamy na urzędy, dla których priorytetem jest zaangażowanie mieszkańców i radnych w debatę o raporcie o stanie gminy. W ramach projektu oferujemy m.in. wsparcie ekspertów i pomoc w skutecznym komunikowaniu się z mieszkańcami.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Szczegóły dotyczące rekrutacji w tekściehttps://siecobywatelska.pl/raport-o-stanie-gminy/

 

dost.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nie skarżę się i nie jestem z Gryfina-opanowany strachem
Nie skarżę się i nie jestem z Gryfina-opanowany strachem 01.10.2020, 10:05
Mnie przewodniczący gminy spytał czy się nie boję ? A nauczycielka w szkole spytała córkę czy tata będzie rozrabiał. No i nie wystąpiłem.
Lot kazirodca i pedofil
Lot kazirodca i pedofil 01.10.2020, 01:28
Kiedy rada i burmistrz podejmą walkę z lgbt. Nie wystarczy popirać księży. Trzeba z nimi iść ramię w ramię na homosii i pedofili.
A coś ty nieudaczniku obiecywał ?
A coś ty nieudaczniku obiecywał ? 01.10.2020, 01:04
Raport o stanie gminy to od dwóch lat obowiązek ustawowy. Składa go burmistrz na sesji rady , Gmina ma z wyprzedzeniem opublikować raport na BIP. Na temat raportu mogą na sesji wypowiadać się mieszkańcy o czym wcześniej muszą poinformować przewodniczącego rady. Np. w tegorocznym raporcie burniszcz Gryfin nie ustosunkował się po raz kolejny to zablokowania II etapu rozbudowy strefy ekonomicznej w Gardnie, spadku ilości mieszkańców, braku rozbudowy nabrzeża i jego zagospodarowania, o braku energii Międzyodrza i o zjawisku przy którym związkowcy i pisdowcy z DO doznali orgazmu czyli modernizacji i rozbudowie ZEDO. Cóż zamiast tego mamy likwidację dojnej. Dobrze, że choć Heniu wybudował tą strefę.. Nie było o braku remontu Łużyckiej i niepowodzeniu przy budowie dworca. Nie było też o zabijaniu Laguny przy pomocy ciągłych podwyżek . Było tylko o sukcesach czyli marnych egzaminach itd. i ooooooo.... no właśnie - o czym ? Nawet Urbański przestał kopać się z koniem (Srutututu).
A w mieście smród i syf
A w mieście smród i syf 01.10.2020, 10:13
Nie było o rewitalizacji i zagospodarowaniu pustostanów gminnych bo to pies ogrodnika - sam nie zje i drugiemu nie da. Nie było też o ścieżkach rowerowych w Łużyckiej i łączących nabrzeże z JPII mimo, że muler się domagał tego w 2013. A jest taka okazja. No i to też był cel. Rowerem do punktu przesiadkowego i dalej pociągiem ewentualnie autobusem. No cóż nieudolni powiecie ? Nie zamieniajcie nam głównych ulic w parkingi.
Pikuś
Pikuś 30.09.2020, 22:09
Raport o stanie gminy w jednym zdaniu. Kolesiowsko łapowkarskie bagno!
Tyle na ten temat
Tyle na ten temat 30.09.2020, 20:15
To strach o pracę, o rodzinę , o dzieci. Mafia ma długie macki.
tylko pytam
tylko pytam 30.09.2020, 20:08
"Zaangażowanie mieszkańców i radnych do pisania raportu o stanie gminy" czy na pewno o tym mówiła radna Pieczyńska?
odsłuchałem
odsłuchałem 01.10.2020, 10:25
Zgadzam się. Radna Pieczyńska nie zdecydowana ; chwalić czy ganić burmistrza, wybrała obie obcje. Uważam że p Witowska choć nie mówiła tak pewnie i biegle jak jej koleżanka, to jednak biła na głowę p Pieczyńską
no tak
no tak 30.09.2020, 18:38
Radna Magdalena Pieczyńska ładnie ten raport Sawaryna podsumowała.
Do       no tak
Do no tak 30.09.2020, 19:10
Coś się zaplątałaś kobieto? Jaki raport i co ma do tego Pieczyńska ?
Jerzy
Jerzy 30.09.2020, 18:45
Jaki znowu raport?
no tak
no tak 30.09.2020, 19:25
Tutaj znajdziecie co pani radna powiedziała: https://www.igryfino.pl/wiadom…

Pozostałe