Radni zgodzili się przystąpić do spółki New Cogen. PGE protestuje

  • 24.11.2020, 20:52
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Radni zgodzili się przystąpić do spółki New Cogen. PGE protestuje
W przyszłym roku dochody Szczecina mają wynieść prawie 3,2 mld zł. Budżet jest deficytowy, bo wydatki wyższe są o prawie 0,6 mld zł. Jednak najgorętsza dyskusja dotyczyła zgody na przystąpienie do spółki New Cogen produkującej ciepło. Przeciwko temu protestuje PGE Polska Grupa Energetyczna, właściciel Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Radni zgodzili się na objęcie przez Szczecin udziałów o wartości 6 mln spółki New Cogen Sp. związanej z niemiecką grupą E.ON. To jedna z największych w Europie spółek użyteczności publicznej w dziedzinie energetyki. To też konkurent PGE. Władze Szczecina liczą, że w elektrowni przy ulicy Dąbskiej powstanie system do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.

-Dzięki temu zadbamy o ekologię i portfele mieszkańców – powiedział na dzisiejszej sesji Rady Miasta Szczecin prezydent Piotr Krzystek.

Przeciwko temu protestuje PGE Polska Grupa Energetyczna. Poniżej zamieszczamy oświadczenie PGE

Oświadczenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej

PGE Polska Grupa Energetyczna stoi na stanowisku, że wyrażenie przez Radnych zgody na przystąpienie Miasta Szczecin do Spółki New Cogen Sp. z o.o. jest decyzją wbrew interesom mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Podtrzymujemy zdanie, że inwestycja, którą planuje spółka New Cogen po dokapitalizowaniu przez Miasto, jest zbędna i będzie stanowić nieuzasadnione obciążenie finansowe dla Miasta. W Szczecinie nie ma potrzeby budowy kolejnej elektrociepłowni - istniejące i niedawno zmodernizowane jednostki ciepłownicze PGE, czyli biomasowa EC Szczecin i kogeneracyjna EC Pomorzany, posiadają duże rezerwy, które byłyby w stanie wygenerować ciepło dla miasta i w pełni zabezpieczyć jego zapotrzebowanie. Pełne wykorzystanie jednostek PGE miałoby korzystny wpływ na poprawę parametrów pracy oraz ekonomikę produkcji i jednocześnie nie wymagałoby żadnych dodatkowych nakładów ze strony Miasta Szczecin.

Podtrzymujemy stanowisko, że węglowa ciepłownia Dąbska powinna zostać wygaszona z uwagi na jej wysoką emisyjność i szkodliwość dla Miasta. Ciepłownia Dąbska, po realizacji planowanej inwestycji, nadal w 85 proc. będzie produkować ciepło i energię elektryczną z węgla, co jest niekorzystne dla Mieszkańców Miasta. Po inwestycji, produkcja z gazu będzie wynosić tylko 15 proc. Dlatego nie jest to inwestycja ekologiczna – tak jak chcieliby ją widzieć włodarze miasta. Jest to tylko sposób na uniknięcie spełnienia kosztownych wymagań dotyczących ograniczenia emisji. Inwestycja ta nie poprawi w żaden sposób jakość powietrza w mieście, a jedynie pozwoli spółce New Cogen na zaoszczędzenie milionów złotych kosztem zdrowia mieszkańców Szczecina.

PGE Polska Grupa Energetyczna przez lata prowadziła ogromne inwestycje w redukcję emisji w szczecińskich elektrociepłowniach. PGE zainwestowała ponad 450 mln zł w budowę bloku biomasowego EC Szczecin oraz ponad 220 mln zł w modernizację EC Pomorzany. Niestety dotychczasowa polityka szczecińskiego dystrybutora ciepła - firmy SEC, należącej do niemieckiego koncerny energetycznego E-ON, polegała na permanentnym zmniejszeniu wykorzystywania ciepła produkowanego przez elektrociepłownie PGE na rzecz Ciepłowni Dąbska.

Podtrzymujemy stanowisko, że decyzja Radnych Miasta Szczecin jest niekorzystna dla Mieszkańców.

O sprawie pisaliśmy wcześniej tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/38811,wzburzone-pge-w-sklad-ktorej-wchodzi-zedo-atakuje-prezydenta-szczecina

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nie miękiszon
nie miękiszon 26.11.2020, 00:20
W negocjacjach nie można być "miękiszonem", trzeba być twardy jak mawia Ziobro.
chach
chach 26.11.2020, 09:09
Najlepiej jak miękiszon opowiada o twardochach
Obser
Obser 25.11.2020, 23:32
Już widzę jak kapitał niemiecki będzie sprzedawał tanio energię cieplną, bo będzie się martwił o porfele Polaków. To się mieszkańcy Szczecina zdziwią, jak bedzie monopolista na jednym rynku. Fakt, że PGE nie robi nic,żeby zmniejszyć koszty, bo blokują to właśnie związki zawodowe, które za wszelką cenę chcą nadal,żeby tak dużo tam pracownicy zarabiali i żeby nikt nie stracił pracy. Niestety tak się już teraz nie da funkcjonować i czas na zmiany.
wolny rynek
wolny rynek 26.11.2020, 10:33
No właśnie tu chodzi, żeby nie było monopolisty. Nikt nie oczekuje, że firma charytatywnie to zrobi. Ale jeśli taniej od dotychczasowego monopolisty?
Niech konkurują. Konkurencja dobra rzecz dla konsumenta.
stara prawda
stara prawda 26.11.2020, 00:19
Kapitał nie ma narodowości.
88
88 25.11.2020, 20:46
Brawo radni za popieranie interesu mieszkańców miasta !
To nic innego jak powielanie rządowego programu dywersyfikacji źródeł energii jako metody uniezależnienia od jednego dostawcy który dyktuje ceny dostarczanego produktu. he,he,he
gryfon
gryfon 25.11.2020, 20:44
moze pora zeby radni.....skoro burmistrz niema ochoty zapytali pani Apasionek jak bedzie wygladalo ogrewanie miasta podczas inwestycji i czy bedzie wystarczajace! rury ze szczecina nikt nie polozy!!
Ilona
Ilona 25.11.2020, 18:38
Dla nas mieszkańców Gryfina jest nie ma różnicy kto będzie rządził. Mogą i Niemcy aby było taniej. Co z tego że mamy elektrownie jak za ciepło płacimy krocie aż się płakać chcę. Ludzie kaloryfery mają po zakręcane bo się boją odkręcać. Nikt nie umie tego wyliczyć. 😂😂😂😂😂😂😂
wolny rynek
wolny rynek 26.11.2020, 10:35
Bo system "podzielnikowy" jest idealny dla sprzedawcy ciepła (zawsze dostanie swoje) i dla administracji (podobnie).
Jurek
Jurek 25.11.2020, 18:07
Wiem tylko tyle, że PGE to ś***a firma na krawędzi u***. W dbałości o środowisko buduję nową kopalnię węgla brunatnego w worku turoszowskim mimo protestów mieszkańców, Niemiec i Czech.
Rds1100
Rds1100 25.11.2020, 15:52
Polak wraca z LIDLa swoim BMW, kupuje kosmetyki w ROssmanie, Energię w E-on, myjąc zęby szczoteczką Braun zastanawia się jak to możliwe że w Niemczech zasiłki są większe jak jego pensja. Gratuje wyobraźni.
gryfon
gryfon 25.11.2020, 18:05
po kiego mu lamac glowe nad zasilkami jak ma wlasne BMW HAHA
wolny rynek
wolny rynek 26.11.2020, 10:36
Coś w tym jest - stać go na bmw, na elektryczną szczoteczkę dobrej marki to znaczy, że w Polsce nie zarabia tak źle, che che...
***** ***
***** *** 25.11.2020, 17:22
Wszystkie wymienione podmioty placa podatki cit, od nieruchmosci, zaliczki na podatek pracownikow, zus i wiele innych. Nikt nie broni innym unijnym podmiotom, w tym polskim do uruchomienia konlurencyjnej dzialalnosci. Dodatkowo, nikt nie zabrania polskim firmom podbijac rynku niemieckiego i innych panstw ue
che che
che che 25.11.2020, 16:14
che che - a wszystkie maszynki, kosmetyki - nawet maszyny do elektrowni powstały w CHinach - i jakoś TAM NIE CHCE ZACHWYCAĆ SIĘ PENSJĄ....
A dlaczego państwowy koncern w Polsce tak boi się konkurencji?
Czyżby produkował drożej, niż "płacący niemieckie pensje"?
ŚMIERCI TRZEB A SIĘ SMIAĆ W RYJ HA AH AH
ŚMIERCI TRZEB A SIĘ SMIAĆ W RYJ HA AH AH 25.11.2020, 09:57
funduje wam wycieczke w moje tzw hojowe zycie ha ah ah https://youtu.be/hGNVoCqv5ec WESOŁY AUTOKAR AH AH AH
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 25.11.2020, 08:57
admin wiesz ze ty mi przedłuzasz zycie tolerujac te wpisy o jezu ickach wieczorkach te czarne hoje ci tego nie wybacza ha ha ah pozdro i uwarzaj na tzw wielebnych nawet kawki ba wody od nich nie bierz h aha ah
braciak
braciak 25.11.2020, 08:52
To jest po prostu wolny rynek w Unii Europejskiej, gdzie zyskuje konsument.
Czytelnik
Czytelnik 25.11.2020, 07:51
I to jest właśnie Polska. Życzyć komuś utraty pracy.
gryfon
gryfon 25.11.2020, 10:06
a ile to bylo gadania roznych madrali ze cieplo z Dolnej bedzie tansze!!! a tu rok za rokiem podwyzka i podwyzka!
proste
proste 25.11.2020, 09:03
A może życzyć mieszkańcom możliwości tańszego kupna ciepła?
Konkurencja jest zdrowa. Monopol jest niekorzystny dla konsumentów.
gryfon
gryfon 25.11.2020, 07:36
miasto zawsze mialo w nosie problemy cieplownictwa!..i wtedy kiedy SEC hcial przejac Gryfino i wtedy kiedy wygodnie bylo oddac PEC Dolnej! a dzis sytuacja jest taka ze grobowa cisza na temat kto i czym ma ogrzewac miasto zale zwiazkowcow najwazniejsze a burmistrz nie wiadomo czyim chce byc burmistrzem!
Polska
Polska 25.11.2020, 07:00
Ludzie wy macie mózgi wyprane jak można dofinansować firmę niemiecką która nie płaci tutaj podatków , po to żeby przejąć rynek i zniszczyć polską firmę .
Prezydent i radni powinni siedzieć za zdradę.
do wypranego mózgu - jeden sklep w mieście, jedna apteka, jedna stacja…
do wypranego mózgu - jeden sklep w mieście, jedna apteka, jedna stacja benzynowa? 25.11.2020, 09:06
Zdradą jest psedudopolsko, że firma państwowa produkuje drożej niż niemiecka nastawiana na zyski "płacąca podatki w Niemczech"...
Dlaczego mam dopłacać do karuzeli stanowisk politycznych? Płacąc za prąd czy ciepło?
To są konkrety, a gdzie leń Srutututu ?
To są konkrety, a gdzie leń Srutututu ? 25.11.2020, 05:09
Brawo Szczecin. Tylko Gryfio jest ruch**e przez PGE, Od września nie będzie ciepła dla miasta.
Polak
Polak 25.11.2020, 07:55
Dofinansowanie 6 milionami zł w firmę niemiecką która nie płaci podatków i która chce przejąć monopol w Szczecinie na ciepło i rozwalenie firmy polskiej uważasz za słuszne .
To zamiast mózgu masz trociny.
Rusek
Rusek 25.11.2020, 08:51
Ty z 7.55 ruskim trollom zabronione uzywanie tego nicku.
Pogromca Lemingów
Pogromca Lemingów 25.11.2020, 07:19
To konkretnie się rozwala firmę polską i finansuje niemiecką która nie płaci podatków, która przejmie rynek i dowali ceny.
do głuptaka
do głuptaka 25.11.2020, 09:08
Nie, głupi zacofańcu - był monopolista, będzie dywersyfikacja. Jak pisowski rząd to samo robi z gazem, ropą - to dobrze?
Jak ty masz wybór sklepów aptek stacji telewizyjnych i benzynowych - to dobrze?
Fakt
Fakt 25.11.2020, 13:06
To przecież PiS rozwalił ZEDO i likwiduje Dolną
do pisowskiego durnia
do pisowskiego durnia 25.11.2020, 10:55
W niemieckiej kooperacji wszystko będzie przynajmniej funkcjonowac jak trzeba. PiS ze swoimi partyjnymi kolesiami za chwilę zniszczy wszystkie polskie spółki. Co zrobili nieudacznicy ze stadniną koni w Janowie? W Orlenie, PGE, PGNiG sami aparatczycy partyjni bez pojęcia o biznesie. Brawa Panie prezydencie Krzystek!
Precz z niszczycielami Gryfina
Precz z niszczycielami Gryfina 25.11.2020, 05:05
Miasto wzięło sprawy we własne ręce. Samo sobie będzie dostarczało to co do tej pory po horrendalnych cenach robiło PGE. A kiedy u nas Leń weźmie się za budowę ciepłowni gazowej dla miasta ? Dolna Odra w przyszłym roku przestanie istnieć. Potrzeba szybkich działań leniu. Będzie też wiele osób na emeryturach pomostowych. Pora ułatwić im życie.
jak go znam
jak go znam 25.11.2020, 00:51
Będzie teraz wojna. Jarek nie odpuści.
***  wielgus
*** wielgus 25.11.2020, 00:47
ale zrobiłeś gre słów puść to w całosci ha aha h
Pogromca
Pogromca 25.11.2020, 02:32
I tu debil Ajwaj sie udziela co za szemrany typ ,ze bana nie dostaniesz czubie
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 24.11.2020, 23:54
*** JUZ TERAZ WIDZIS Z ZE CZAMI WTAPIAM NIBY COŚ BEZ SENSU HA AH AH ***y nie wytrzymali i jest ich IP HA HA HA ZGRAJ TO NA NOSNIK TAK JAK JA HA AH AH POZDRO HA HA AH
po głosowaniu
po głosowaniu 24.11.2020, 23:24
To już mleko się rozlało.
Anula
Anula 25.11.2020, 05:11
I olej też panie Kaczyński.
Rzetelny
Rzetelny 24.11.2020, 23:10
Czy to prawda że przewodniczący 5 związków zarządzają ZEDO ? To właśnie efekt sytuacji kiedy w ZEDO zamiast ekonomii panuje polityka.
związkowiec
związkowiec 24.11.2020, 23:24
To wspaniale.

Pozostałe