Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 05:21
Reklama

Kościół Mariacki powoli odzyskuje dawny blask

Zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków 29 grudnia 2020 r. odebrał część prac konserwatorskich wykonanych na elewacji południowej kościoła Mariackiego w Chojnie.
Kościół Mariacki powoli odzyskuje dawny blask

Autor: Fot.: WUOZ w Szczecinie

Zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich wykonano prace polegające na:
?wzmocnieniu osłabionych elementów ceramicznych oraz pierwotnych spoin, oczyszczeniu powierzchni cegły i kamienia, likwidacji mikroorganizmów, usunięciu wtórnych zapraw i cementowych napraw oraz silnie zniszczonych i zasolonych kształtek ceramicznych, uzupełnieniu wątku ceglanego, rekonstrukcji szkliwienia ceramiki , uzupełniano także fragmenty wimperg oraz przeprowadzono rekonstrukcję wimperg, które przytwierdzono zgodnie z historyczną techniką budowlaną stosowną w XV w;
?we wnętrzu świątyni w kaplicach południowych wykonano prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu, zabezpieczeniu a także uzupełnieniu XV i XIX w. polichromii.
 
Prace prowadzone były ze wsparciem finansowym m.in. Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie.
 
Późnogotycki kościół Mariacki należy do najcenniejszych obiektów architektury sakralnej na Pomorzu Zachodnim. Mury monumentalnej budowli były wznoszone w trzech etapach od 3 ćwierci XIII wieku do końca XV stulecia, a ukształtowanie jej wschodniej części jest łączone z działalnością warsztatu znakomitego budowniczego Heinricha Brünsberga ze Szczecina. Kościół zachował oryginalną bryłę i bogaty wystrój elewacji wraz z czytelnymi nawarstwieniami stylowymi kolejnych faz budowlanych.
 
Podczas walk w lutym 1945 r. kościół uległ zniszczeniu. Prace porządkowe polegające na odgruzowaniu przeprowadzono w 1950 r. Opracowano wówczas projekt zabezpieczenia budowli w formie trwałej ruiny. W latach 1960- 1962 opracowano dokumentację historyczno - architektoniczną kościoła wraz z inwentaryzacją jego murów. Prace zabezpieczające zostały przeprowadzone w latach 1967-1969. Na przełomie lat 80/90 XX w. powstała idea odbudowy monumentalnej świątyni jednocząca szerokie grono społeczne złożone z mieszkańców Chojny, historyków, konserwatorów zabytków i architektów. Fundusze pozyskane z fundacji polsko-niemieckiej, funduszu kościelnego i Rady Gminy w Chojnie pozwoliły na rozpoczęcie procesu odbudowy kościoła. Po latach odbudowy (1990 - 2012) sylweta miejskiej fary uzupełnia historyczną panoramę miasta.
 
Kościół położony w centrum miasta, na południowy wschód od rynku (ob. placu Konstytucji 3 Maja). Orientowany. Późnogotycki, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta (55,50 x 28 m) z siedmiobocznym zamknięciem od wschodu. Korpus nawowy podzielony na trzy nawy, o siedmiu przęsłach, ze wschodnim przęsłem nawy środkowej na rzucie trapezu otoczonym obejściem i wieńcem kaplic pomiędzy przyporami wciągniętymi do wnętrza. Do elewacji południowej przylega prostokątna dwuprzęsłowa kaplica Mariacka, zakrystia i kruchta wysunięte poza lico murów obwodowych. Przy elewacji zachodniej w odległości ok. 40 cm dostawiona jest wieża zbudowana na planie kwadratu o wymiarach 10,59 x 10,59 m.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wykonanych prac.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Taki kato kraj. 03.01.2021 20:59
Kościoły w Polsce mają się świetnie.. Gorzej z innymi zabytkami niestety.

88 02.01.2021 07:27
że też ten, Zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków wraz ze wsparciem finansowym m.in. Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie nie zainteresują się Kaplicą Cmentarną i Pałacykiem pod Lwami w Gryfinie. Prawie żadne świeckie budowle, a nawet sakralne tyle ,że nie będące we władaniu KK, nie są ratowane i sukcesywnie wyburzane. Pieniądze na odbudowę takich zbędnych budowli są olbrzymie, ale nawet po odbudowie koszty utrzymania będą wysokie. No właśnie, a jak tam zdrowie byłego proboszcza tego przybytku. https://www.igryfino.pl/kat-188,a,29731,ksiadz-jan-zalewski-przestanie-byc-proboszczem-i-z.html

miejscowy 01.01.2021 22:45
Jeszcze trochę wody w Rurzycy upłynie zanim skończą!

Terra Inco 01.01.2021 21:31
To cieszy!

Pimpek 01.01.2021 19:48
Może ra stuczka na plebani się zabawia

raucher 01.01.2021 19:56
Jaka stuczka

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama