Kolejne „dzikie” wysypisko śmieci w lesie…

  • 22.01.2021, 11:59
  • Media Lasy Szczecin
Kolejne „dzikie” wysypisko śmieci w lesie… Łukasz Gurgul
Dzikie wysypiska śmieci w lesie niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Po pierwsze nie są one oddzielone od podłoża. Szybko też prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów. Po trzecie składowane odpady z czasem zaczynają się zupełnie bez kontroli rozkładać. I wreszcie biogazy doprowadzić mogą do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, m.in. rakotwórczych. Nie mówiąc, że zwierzęta np. gdy połkną szkło, to może doprowadzić do ich śmierci.

- Części z rozbiórki aut wyrzucono w terenie leśnym w okolicach miejscowości Stepnica. Takie postępowanie jest wysoce naganne, a sprawcy muszą liczyć się z wysokimi karami. W każdym przypadku leśne dzikie wysypiska są sprawdzane przez służby leśne, a odnalezione dowody dają wskazówkę do ujęcia sprawcy – mówi Łukasz Gurgul z Nadleśnictwa Goleniów.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Media Lasy Szczecin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

brak słów
brak słów 24.01.2021, 21:20
jakim trzeba być tłukiem ...żeby sobie samemu śmiecić? ...albo w spadku zostawić własnym dzieciom czy wnukom. Przecież Niemiec nie przyjdzie tu sprzątać ,a ktoś musi.
Gg
Gg 23.01.2021, 11:05
Jak liczą opłatę za śmieci od ilości zużytej wody i jeszcze zabierają 1/2 kosza to co z tym robić ?.
Julian
Julian 22.01.2021, 16:42
Wydaje mi się, że problem tutaj nie wynika z chęci pozbycia się zwykłych domowych/przygospodarczych śmieci, a tych, których nie da się legalnie wyzbyć w PSZOKach. W mojej ocenie, duża ilość śmieci zalegająca w lasach to są odpady z rozbieranych samochodów, które możliwe, że zostają po rozbiórkach kradzionych aut.
Druga dość spora skala to odpady remontowo-budowlane - głownie chemia, styropiany, eternity.

Te pierwsze to zawsze wydaje się konieczne zgłaszać na policję, bo może po zebraniu jakiś odcisków i innych dowodów może uda się namierzyć dziuplę z kradzionymi autami,
Te drugie -to już wydaje mi się nie do końca dopracowany system zarządzania odpadami - mam na myśli głównie PSZOKi, gdzie nie wszystkie odpady chcą przyjmować. I jeśli mamy do czynienia z remontem w swoim domu to większość odpadów nam przyjmą (poza steropianem zdaje się), ale jak już mamy firmę i powstają nam tego typu odpady to wielu Januszów biznesu woli wywalić do lasu niż płacić firmom, które się w tym specjalizują. Ttuaj dobrą robotę często robią leśnicy, zakładając monitoring.

Pamiętajmy, że jak płacimy za śmieci to możemy też nie odpłatnie wyrzucić różne odpady do tzw PSZOKów. Jak jedziesz do lasu, to lepiej nakjpierw zadzwoń do PSZOKu i się dowiedz czy Ci nie przyjmą. Może zrobisz nawet mniej kilometrów, a i lasu nie zaśmiecisz.
spacerowicz
spacerowicz 22.01.2021, 14:15
Tego pod Gryfinem pełno. Zwłaszcza jak się idzie na spacer w stronę elektrowni.
Gumowiec
Gumowiec 22.01.2021, 14:13
Syf jak u Knagulca w izbie
Cygan
Cygan 22.01.2021, 13:56
U nas będzie to samo. Jak trzeba płacić za ilość worków to część z nich będzie wyrzucana gdzie popadnie
Mask
Mask 22.01.2021, 13:35
Od dwóch dni już po śniegu.
ryś
ryś 22.01.2021, 14:00
W lesie jeszcze od północnej strony znajdziesz.

Pozostałe