Prawda o wynikach szkół jest inna

  • 22.01.2021, 17:51
  • list do redakcji
Prawda o wynikach szkół jest inna
Podczas grudniowej sesji rady miejskiej radni „dyskutowali” na temat likwidacji szkół w Brwicach i Krzymowie. Sprawa o ogromnym znaczeniu dla setek mieszkańców naszej gminy została rozstrzygnięta prawie bez dyskusji.

Głosu nie zabrał przewodniczący komisji oświaty, jej członkowie, nie odezwali się radni z okręgów obejmujących Brwice i Krzymów, nie usłyszeliśmy głosu przewodniczącego rady. Praktycznie jako jedyny głos zabrał pan radny Norbert Oleśków. Zapytał panią burmistrz gminy o wyniki egzaminów zewnętrznych gminnych szkół. Dociekał, czy jest jakaś zależność pomiędzy wynikami w szkołach „mniej licznych” (słowo „wiejskich” nie przeszło mu przez gardło) a szkołami miejskimi. Pani burmistrz, prawdopodobnie niechcący, wyjawiła, że odpowiedź na to pytanie jest znana, gdyż właśnie radny Oleśków opracował dokument, który przedstawił i omówił na komisji. Czyli radny Oleśków zadał pytanie, na które znał odpowiedź, mało tego, tę odpowiedź kilka dni temu sam opracował.

Natomiast pani burmistrz, po wsypaniu radnego, odpowiedziała na pytanie czy szkoły wiejskie osiągają gorsze wyniki egzaminów niż szkoły miejskie. Odpowiedź była zaskakująca. Pani burmistrz trzykrotnie, bez żadnych wątpliwości powiedziała, że jest taka zależność. Powiedziała, że w naszej gminie „testy najlepiej wypadają w szkołach bardziej licznych” „w naszej gminie tak nie jest, że tam gdzie jest mniej uczniów w klasach testy wypadają lepiej” oraz, że „chojeńskie szkoły dwójka i jedynka wiodą prym jeśli idzie o wyniki testów”.

Przez około 20 lat pracowałem w szkole. Wielokrotnie, jako rada pedagogiczna, analizowaliśmy wyniki naszej szkoły na tle innych. I nigdy nie można było postawić wniosku, że szkoły wiejskie zawsze, bez wyjątku osiągają gorsze wyniki niż szkoły miejskie. Uznałem, że musiał się wkraść jakiś błąd w opracowaniu radnego Oleśkowa. Przecież to niemożliwe aby radny i burmistrz mijali się z prawdą. Poprosiłem więc panią burmistrz o udostępnienie, w trybie dostępu do informacji publicznej, dokumentu, o którym była mowa na sesji oraz o udostępnienie wyników szkół. Niestety, odpowiedź była w praktyce negatywna. Według urzędników musiałbym udowodnić, że mam interes prawny aby spojrzeć na gminne dokumenty. Dodatkowo przygotowanie dokumentów (tych, które przecież już istnieją, bo na ich podstawie odbyła się ustawka pomiędzy panem radnym a panią burmistrz) odciągnęłoby urzędników, którzy w pocie czoła ciężko opracują aby ukwiecić naszą gminę. Ale gmina nie pozostawiła mnie w niewiedzy, zaproponowali, że wyniki szkół z gminny Chojna mogę uzyskać w ….. Krakowie.

No cóż, jak się można było spodziewać w Krakowie nic nie wiedzą o wynikach chojeńskich szkół. Jednak udało mi się dotrzeć do części wyników egzaminów zewnętrznych. Przedstawiam je poniżej:

Rok 2020, język polski

Nawodna – 61,45

Krzymów – 59,50

SP1 Chojna – 54,04

średnia gminy - 52,40

SP2 Chojna – 52,35

Brwice – 42,40

Grzybno – 34,67

 

Rok 2019, język polski

Nawodna – 68,71

Brwice – 58,00

SP2 Chojna – 57,67

Krzymów – 56,80

średnia gminy - 55,47

SP1 Chojna – 50,52

Grzybno – 45,60

Czy z tego, co prawda niepełnego, zestawienia wynika, że szkoły wiejskie osiągają gorsze wyniki? Albo odwrotnie, że szkoły miejskie osiągają gorsze wyniki? Czy informacje przekazane przez Burmistrz Gminy Chojna na sesji Rady Miejskiej w Chojnie w dyskusji na temat przyczyn likwidacji dwóch wiejskich szkół były prawdziwe?

Moim zdaniem pani burmistrz powiedziała nieprawdę. Jej słowa to policzek w twarz uczniów, rodziców i nauczycieli z wiejskich szkół. Skąd przekonanie niektórych, że wiejskie szkoły używają jeszcze liczydeł, uczniowie siedzą w kufajkach na lekcjach, nauczyciele to niekompetentni, niewykształceni pracownicy a rodzice i dzieci to wieśniaki?

Minął już ponad miesiąc od sesji. Do tej pory nikt nie zaprotestował. Nauczyciele, dyrektorzy, komisja oświatowa rady miejskiej. Nikt. Pani burmistrz, korzystając z pomocy radnego Oleśkowa, poinformowała mieszkańców gminy, że „chojeńskie szkoły dwójka i jedynka wiodą prym jeśli idzie o wyniki testów”. Radni, na podstawie m.in. tego „argumentu” podjęli decyzję o likwidacji szkół. Zdecydowali o przyszłości kilku wiosek i setek mieszkańców naszej gminy.

Wybraliśmy radnych aby byli naszymi reprezentantami. Aby byli dociekliwi, drobiazgowi. Aby każdą (szczególnie tak ważną) decyzję poprzedzili analizami, dyskusją, spotkaniami z osobami zainteresowanymi. Okazało się, że tak nie jest. Wybraliśmy "niemą radę". Składającą się z osób, którzy za punkt honoru stawiają sobie dwa cele: zgadzać się zawsze i wszędzie z burmistrz gminy oraz pilnować aby diety były w odpowiedniej wysokości, nawet kosztem likwidacji szkół.

Rafał Skrzypek

list do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kij
Kij 24.01.2021, 15:19
Zebrac 200 podpisow i zlozyc projekt obywatelski o obnizenie diet i pensji do stanu sprzed wyborow
nieradny
nieradny 23.01.2021, 23:46
Ze wszystkimi szkołami tak chachmęcili!
pultaj
pultaj 23.01.2021, 22:09
No proszę - jak to jednak gmina chachmęci - udostępnić nie chce ale się pulta...
Obiektywny
Obiektywny 23.01.2021, 22:05
Kilka uwag:
1. Dostęp do informacji publicznej to nie łaska, ale trzeba trochę powalczyć.
2. Chojenscy radni, delikatnie mówiąc i cytując klasyka, ostrożnie gospodarują aktywnością i niezależnością. Akurat R. Oleśków wyróżnia się pozytywnie.
3. Drobne kwiatowe złośliwości nie na miejscu - Chojna pod rządami obecnej władzy zmienia się na korzyść, małe i większe inwestycje są realizowane, a jeszcze niedawno były niemożliwe.
4. Co do meritum - wiejskie szkoły drenują gminny budżet, czasami osiągają lepsze wyniki, czasami gorsze. To rodzice powinni sami dojść do wniosku co wolą: oszczędności, brak nowoczesnego sprzętu, łączenie klas, czy dowożenie do lepszej szkoły (trzeba jeszcze dopilnować, żeby była rzeczywiście lepsza).
Autor tekstu mógłby sporo wnieść do pracy na rzecz gminy.
Mirosław
Mirosław 24.01.2021, 16:34
Mam nieodparte wrażenie, ze to sama Baśka napisała sobie list pochwalny jako "obiektywny".
1. Jeżeli mam walczyc o coś co jest ogólnodostępne, to chyba coś jest nie tak delikatnie mówiąc.
2. Radni przejawiają zero aktywności, a zwłaszcza Oleśków (trzecia kadencja), więc proszę nie pisać bzdur.
3. Proszę zobaczyć jakie inwestycje zostały zrealizowane w poprzednich kadencjach i wtedy wypowiadać się.
Kiedy i jakie to inwestycje nie mogly byc wcześniej realizowane i dlaczego?
4. Długoletni samorządowiec Rawecka, przed wyborami łaziła po domach i wszystkim obiecała, że żadnej szkoły nie zlikwiduje. I są dwa wyjścia: pierwsze - nieorientowala się w finansach gminy i kosztach funkcjonowania szkół, drugie- najzwyczajniej okłamał wszystkich mieszkańców gminy, a zwłaszcza Krzymowa i Brwic.
5. Co do kwiatków, to mało nie kosztowaly, wyremontowano urząd miejski i drugi budynek urzędowy, więc wydano kupę kasy, która została z poprzedniej kadencji (ponad 3mln.), a następnie zrolowano kredyty, aby uzyskac 3mln, bo zabrakło na koniec roku.
Chyba nie o to chodzi, by władza miała miękko pod d#$ą?!
Obiektywny
Obiektywny 24.01.2021, 22:16
„Baśka” i „łaziła po domach” wskazują na antagonistę obecnej władzy. To dobrze, że przy mało aktywnych radnych, ludzie patrzą rządzącym na ręce, ale trzeba sporo złej woli, żeby nie widzieć np. ulicy Zielonej w Chojnie, która przez 10 lat czekała na remont. Podobnie Owocowa, można tam było zgubić zawieszenie. Nadwyżka budżetowa w poprzedniej kadencji wzięła się z wstrzymania większości wydatków i programu naprawczego, nie ma się czym chwalić. Olesków kilka razy głosował niezależnie, a to jak na Chojnę sporo.
Kwiatki mi się podobają, nic nie poradzę, podobnie jak odnowiona informacja turystyczna. Trochę mniej wydawanie funduszy na remonty urzędów, to powinno być robione na końcu. Korzystam z anonimowości, podobnie jak większość dyskutantów, ale z urzędem nie mam nic wspólnego. Pozdrawiam.
Mirek
Mirek 25.01.2021, 09:25
Nie jestem antagonista tej władzy, ale nie cierpię obłudy.
Wniosek na Zieloną przeszedł jeszcze w porzedniej kadencji, tak samo jak przetarg na wykonawcę. Jedyne co zrobiła Rawecka, to w blasku fleszy otworzyła wyremontowaną drogę.
Ulica Owocowa jeszcze 3 lata temu byla droga powiatowa, tak samo jak Łyżwiarska. Obie te ulice rozorał wiele lat temu duet Konarski-Rawecka. I do dzisiaj nie naprawił.
Program naprawczy skończył się dwa lata przed uplywem poprzedniej kadencji.
Mirek
Mirek 25.01.2021, 07:57
Nie jestem antagonistą obecnej władzy, poprostu nie cierpię obłudy.
Owocowa przez wiele lat była ulicą powiatową, tak samo jak Łyżwiarska. I to te obie ulice rozrył Konarski z Rawecka i do dzisiaj ich nie naprawili.
Coś jeszcze chcesz powiedzieć nt tej dwójki?
A co do ulicy Zielonej, to wniosek zatwierdzony byl w poprzedniej kadencji i przetarg na wykonawcę tez, więc Baśka tylko dokończyła dziela poprzez fotki i wywiady na koniec roboty - tyle jej pracy.
Racjonalny
Racjonalny 24.01.2021, 23:49
Wniosek o dotacje na Zielona zlozony w poprzedniej kadencji Rady a przyznany tuz po wyborach wiec jej remont to nie zasluga obecnej Burmistrz
o ja cię...
o ja cię... 24.01.2021, 22:25
o ja - widać że w Gryfinie przesiąkła - tu o szkołach i braku udostępnienia danych - a ona o remoncie ulic i kwiatkach w doniczkach...
Gosia
Gosia 24.01.2021, 18:57
Mirek, też tak myślę jak ty.
racja
racja 24.01.2021, 16:41
no tak tekst "dostęp do informacji publicznej w gminie jest, tylko trzeba powalczyć" WYZNACZA STANDARDY WŁADZY GMINNEJ, nie ma co...
Ktoś chciał obronić władze - a wyszła prawda - przecież informacja publiczna to nie jest coś, o co trzeba walczyć w TRANSPARENTNYM urzędzie?
Mirosław
Mirosław 24.01.2021, 16:24
Mam nieodparte wrażenie, ze to sama Baśka napisała sobie list pochwalny jako "obiektywny".
1. Jeżeli mam walczyc o coś co jest ogólnodostępne, to chyba coś jest nie tak delikatnie mówiąc.
2. Radni przejawiają zero aktywności, a zwłaszcza Oleśków (trzecia kadencja), więc proszę nie pisać bzdur.
3. Proszę zobaczyć jakie inwestycje zostały zrealizowane w poprzednich kadencjach i wtedy wypowiadać się.
Kiedy i jakie to inwestycje nie mogly byc wcześniej realizowane i dlaczego?
4. Długoletni samorządowiec Rawecka, przed wyborami łaziła po domach i wszystkim obiecała, że żadnej szkoły nie zlikwiduje. I są dwa wyjścia: pierwsze - nieorientowala się w finansach gminy i kosztach funkcjonowania szkół, drugie- najzwyczajniej okłamał wszystkich mieszkańców gminy, a zwłaszcza Krzymowa i Brwic.
5. Co do kwiatków, to mało nie kosztowaly, wyremontowano urząd miejski i drugi budynek urzędowy, więc wydano kupę kasy, która została z poprzedniej kadencji (ponad 3mln.), a następnie zrolowano kredyty, aby uzyskac 3mln, bo zabrakło na koniec roku.
Chyba nie o to chodzi, by władza miała miękko pod d#$ą?!
Żart
Żart 23.01.2021, 21:44
Mijanie się z prawdą ; brak wyników z pozostałych przedmiotów (matematyka , angielski ) Dlaczego? Bo cały artykuł można wrzucić do kosza 😄
pultaj
pultaj 23.01.2021, 22:10
ale artykuł jest o tym, że gmina nie udostępniła danych! To gminę do kosza chcesz wyrzucić?
Żart
Żart 23.01.2021, 22:51
Czytanie ze zrozumieniem się kłania;) Artykuł jest o fenomenalnych wynikach tejże szkoły z egzaminu ósmoklasisty w roku 2019/2020 a podano zaledwie wynik z języka polskiego ponieważ p Skrzypek pisze o wyniku żony -p Małgorzaty Kowalczyk-Skrzypek a z jakiegoś powodu wyników matematyki i języka angielskiego- p Skrzypek nie podaje. Ach tak- bo wyniki są słabe i średnia egzaminu z języka polskiego+matematyka+ język angielski daje wynik słaby.
do czytającego bez zrozumienia - A GDZIE MASZ GMINNE DOKUMENTY?
do czytającego bez zrozumienia - A GDZIE MASZ GMINNE DOKUMENTY? 23.01.2021, 23:34
Artykuł nie jest o fenomenalnych wynikach - bo pokazuje dane uzyskane - czasem lepsze od średniej gminy, czasem gorsze!
A danych tych NIE UDOSTĘPNIŁA GMINA - MIMO ŻE JE MIAŁA W PEŁNIEJSZYM ZAKRESIE!
Więc doczytaj - to męczące, ale rozwijające...
Tytul artykulu
Tytul artykulu 23.01.2021, 23:49
"Prawda o wynikach szkoły jest inna"
treść artykułu
treść artykułu 23.01.2021, 23:58
czytasz tylko tytuły czy treść artykułu?
taki typ
taki typ 24.01.2021, 00:51
Tytul czyta i nic nie kuma.
wiem to
wiem to 23.01.2021, 21:50
Żart: Akurat z angielskiego szkoła wypadała bardzo dobrze.
Zart
Zart 23.01.2021, 22:19
:D:D:D
Cała prawda
Cała prawda 23.01.2021, 21:34
Szkoda tylko ,że podpisany pan Skrzypek przytoczył jedynie wyniki z języka polskiego ,którego uczy żony podpisanego.
Wyniki z egzaminu z matematyki i języka angielskiego zapomniał przytoczyć bo jego teoria legła by w gruzach
rodzic
rodzic 23.01.2021, 22:27
Trzeba było podać na sesji. Mieliście wtedy szansę podać całą prawdę!
pultaj
pultaj 23.01.2021, 22:11
ale przecież artykuł jest o tym, że chciał danych od gminy (mówili, że mają) a gmina odmówiła! Czyżby gmina coś ukrywała a teraz czepia się, że ktoś nie mając sztabu urzędników dotarł do niektórych danych?
Monik
Monik 23.01.2021, 22:36
Jeśli odmawia to Baśka coś chachmęci. W każdym bądź razie to podejrzane.
gość
gość 23.01.2021, 17:17
Po radzie można poznać, że wykształcenie nie ma znaczenia. Nie trzeba inteligentnego do wodzenia za nos.
cohones
cohones 23.01.2021, 21:51
Radny powinien mieć jeszcze jaja!
cohones
cohones 23.01.2021, 21:51
Radny powinien mieć jeszcze jaja!
Brwice
Brwice 22.01.2021, 20:07
A co najlepsze jak chodziła po domach żeby na nia głosować ze nie będzie likwidować szkół nawet na ulotkach rozpisanie było, a tu kwiatki na całej Chojnie, oświetlenie świąteczne z ***, a kasiorka idzie, cos trzeba zamknąć bo na wiosnę znów kwietnik będzie. Ładnie wygląda tylko szkoda pieniędzy jeżeli sa zadłużenia. Proste.
Endzi
Endzi 22.01.2021, 19:09
Na sesji poszła zwykła manipulacja.
pierogi krzymowskie
pierogi krzymowskie 22.01.2021, 18:57
Metody z rynsztoka.
naucz.
naucz. 22.01.2021, 18:39
Nieładnie kłamać drodzy radni i pani, pani burmistrz, bo urośnie wam nos jak u Pinokia.
drewniany piórnik
drewniany piórnik 22.01.2021, 18:29
Pani burmistrz i jej radni dostali po łapch od Kuratorium. I co boli?
oglądacz sesji
oglądacz sesji 22.01.2021, 18:16
Szukali tylko argumentów za tym aby szkołę zlikwidować więc fakty ich nie interesowały.

Pozostałe