Rusza powtórne testowanie nauczycieli na obecność SARS-CoV-2

  • 05.02.2021, 11:06
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Rusza powtórne testowanie nauczycieli na obecność SARS-CoV-2 Fot. gov.pl
W niedzielę 7 lutego 2021 r. rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W kolejną niedzielę 14 lutego rozpoczną się testy na koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli - poinformowało MEiN.
-Już od niedzieli - 7 lutego rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych. Obejmą one te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.
 
Podała, że osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu.
 
Akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych potrwa do 12 lutego 2021 r.
 
-W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego, rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach - poinformowała Ostrowska.
 
Dodała, że badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.
 
To testowanie na koronawirusa potrwa do 19 lutego 2021 r.
 
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazała, że badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.
 
Podała, że zgłoszenie chęci badania, złożenie oświadczenia, powiadomienie o terminie i miejscu badania, wystawienie skierowania, będą podobne do przyjętych w I fazie testowania, która odbyła się w styczniu.
 
Wyjaśniła, że za pośrednictwem kuratoriów oświaty i stacji sanitarno-epidemiologicznych trwa zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymują listy imienne od szkół i przedszkoli oraz załączone oświadczenia wypełnione przez zainteresowanych badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na zgody na badanie. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania są dobrowolne i bezpłatne.
 
Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
 
Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.
 
Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. W tym celu można skorzystać z formularza zgłoszeniowego na stronie www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Formularz pozwala na szybki kontakt z inspekcją sanitarną i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Takiego zgłoszenia można dokonać także za pośrednictwem całodobowej infolinii sanepidu pod nr 22 25 00 115.
 
Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego tzw. systemu EWP, udostępni je pracodawcy.
 
18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, wrócili do nauki stacjonarnej. Powrót najmłodszych uczniów do szkół poprzedziło testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych na obecność wirusa SARS-CoV-2.
 
Także wówczas badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa). Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
 
Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Dzień po zakończeniu testów MEiN podało, że wyniki otrzymało około 134 tys. osób. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.
 
Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października nadal uczą się zdalnie.
 
Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki do nauki stacjonarnej wróciły pod koniec maja ub.r.(PAP)
 
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pytam
pytam 06.02.2021, 15:15
Minister Zdrowia prosi lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej o otwarcie drzwi dla pacjentów. Kiedy gryfińscy lekarze to uczynią? Czy ulegną prośbie?
pytam ciebie
pytam ciebie 06.02.2021, 15:36
a jakie dał dodatkowe narzędzia na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom w poczekalniach?
Łatwo sobie apelować - ale jak naprawdę chory się zakazi w poczekalni będzie wina lekarza, co był w gabinecie, czy ministra?
N-l
N-l 06.02.2021, 11:55
Wyniki badań wyjdą im genialne bo sanepid połowy nauczycieli nie chce przebadać , ponieważ to kontynuacja badań ze stycznia
*** *** ***
*** *** *** 06.02.2021, 01:33

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

absurd
absurd 05.02.2021, 12:21
genialne są te zasady - czy w ministerstwie nie ma nikogo, kto pracował w szkole - takiej małej a nie jakiejś elitarnej?
Że pani woźna, co wydaje klucze ma kontakt ze wszystkimi nauczycielami i uczniami????

Pozostałe