W zachodniopomorskim bierzemy sprawy w swoje ręce

  • 16.02.2021, 12:43
  • Fundacja im. Stefana Batorego
W zachodniopomorskim bierzemy sprawy w swoje ręce
Czas pandemii pokazuje ogromną siłę samoorganizacji społeczeństwa i gotowość mieszkańców do brania współodpowiedzialności za wspólnotę lokalną. W skutecznym wykorzystywaniu zasobów i więzi lokalnych pomoże im program Fundacji Batorego i Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją

Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści z całej Polski, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos. Wystarczy, że wejdą na stronę www.maszglos.pl i między 15 lutego a 8 marca zgłoszą się do programu. Udział w nim trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny.

 

 

Społeczności lokalne nie odpuszczają

Mimo kryzysu wywołanego pandemią, aż 65% uczestników poprzedniej edycji akcji Masz Głos odnalazło się w zaskakujących realiach, dostosowując profil swoich działań do nowej sytuacji. Najwięcej z nich (80%) szyło maseczki, drukowało artykuły ochronne 3D, wspierało osoby w kwarantannie i z grup podwyższonego ryzyka. Uczestnikom programu także z województwa zachodniopomorskiego udało się zrealizować ważne inicjatywy. Koła Gospodyń Wiejskich szyły maseczki dla mieszkańców, grupy sąsiedzkie dbały o wspólną przestrzeń zazieleniając dzikie parkingi, lokalni aktywiści prowadzili monitoring reklam w przestrzeni publicznej, seniorzy zadbali o utworzenie Gminnej Rady Seniorów. Gdy w listopadzie 2020 roku Fundacja Batorego przyznawała coroczną nagrodę Super Samorząd dla lokalnie współpracujących wspólnot mieszkańców i władzy samorządowej, laureatów mogła wybrać spośród 120 grup aktywnie działających w akcji Masz Głos 2020.

 

Gwarantowane w akcji Masz Głos

Organizacje lub grupy, które zarejestrują się na stronie maszglos.pl, otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską, tematyką samorządową. Eksperci nie tylko doradzą w kwestiach merytorycznych, ale także pomogą przygotować plan działania, określić cel, dobrać sposoby działania do danej społeczności.

W województwach lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim z uczestnikami programu pracują eksperci ze Stowarzyszenia Rozwoju INSPIRACJE, , którzy specjalizują się w działaniach związanych z dostępnością przestrzeni publicznej i edukacją obywatelską. W tej edycji będą pracować z grupami w formule online, z racji specyfiki warunków, ale też bezpośrednio i indywidualnie. Porad udzielają także doświadczeni uczestnicy poprzednich edycji, m.in. zdobywcy nagrody Super Samorząd, specjalizujący się w tematach zieleni miejskiej, ogrodów społecznych, transportu publicznego, prowadzeniem portali społecznych.

W akcji Masz Głos chodzi o to, by projekty były realizowane we współpracy mieszkańców i władz lokalnych – w myśl zasady: samorząd to my wszyscy. Dzięki temu mieszkańcy zyskują wpływ na decyzje dotyczące ich okolicy i nie tylko podczas wyborów czują się za nie współodpowiedzialni. Taka współpraca ma tym większe znaczenie teraz – w czasie pandemii – gdy o jakości naszego życia na co dzień decyduje siła lokalnych wspólnot, mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos.

Wspierajmy, skoro ufamy

Wsparcie, jakie aktywistkom i aktywistom daje akcja Masz Głos, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Według badania Klon/Jawor (kwiecień 2020) prawie co druga organizacja społeczna ma w pandemii problem z utrzymaniem dotychczasowych darczyńców i sponsorów. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos wskazali w wewnętrznej ankiecie (kwiecień 2020) na zmiany w budżetach obywatelskich lub funduszach sołeckich (20%), zawieszanie planowanych konkursów (23%) dla organizacji społecznych. Do pilnych potrzeb organizacji należą: wsparcie prawne, merytoryczne, sieciowanie z innymi organizacjami. Jak ważne jest wsparcie dla III sektora, świadczy zaufanie Polek i Polaków do organizacji społecznych, które jest na poziomie 56% (badanie Klon/Jawor, listopad 2020) i stale rośnie, podczas gdy zaufanie do partii politycznych wynosi 24% (CBOS, kwiecień 2020).

Więcej informacji o akcji Masz Głos: www.maszglos.pl

 

 

Fundacja im. Stefana Batorego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 17.02.2021, 09:32
Kiedys Kobiety nosiły spódnice i szybko za mąż wychodziły i rodziły dzieci dzisiaj Kobiety chodzą w spodniach i nie wychodza za mąz i nie chcą rodzic dzieci a Naród sie starzeje i odchodzi
kod
kod 17.02.2021, 08:25
ta fundacja to lewacy
A szympansy w ZOO pokazują, zże to najlepsza metoda
A szympansy w ZOO pokazują, zże to najlepsza metoda 16.02.2021, 19:43
Branie interesu we własne ręce to jedna z metod i szkół relaksacyjnych znana od początku ludzkości.
Bazyl
Bazyl 16.02.2021, 18:10
Czyli referendum.
gryf
gryf 16.02.2021, 14:36
Ciekawe kto się odważy.
czytelnik
czytelnik 16.02.2021, 13:56
Tego władze się boją i mają swoje reżimówki do szczucia.

Pozostałe