Studium to zdaniem burmistrza sprawa polityczna

  • 02.03.2021, 00:40
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Studium to zdaniem burmistrza sprawa polityczna
Mimo wysłania zapytania, nie dostaliśmy odpowiedzi od burmistrza Gryfina Mieczysława Sawaryna. Pytaliśmy go, jak odpowie na argumenty i pismo wojewody w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego dotyczącego uchwalenia studium. Na trzech sesjach burmistrz raczej wysługiwał się swoimi zastępcami, sam rzadko zabierał głos w przedmiotowej sprawie. Jednak na jednej z sesji wyraził swoje stanowisko odnośnie swego podejścia do studium.
Burmistrz przypomniał za czyich rządów i jaka siła polityczna doprowadziła do tego, że „plany miejscowe prowadzą do zapaści finansowej gminy”.
Na sesji w listopadzie 2020 r. pierwszy raz pod obrady sesji Rady Miejskiej w Gryfinie stanęła sprawa studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino. Poprzedzona ona była jednak rozpatrzeniem skargi na działanie burmistrza w zakresie nieuwzględnienia uwagi do projektu zmiany wspomnianego studium . Chodziło o możliwość pobudowania się. Wniosek leżał kilka dobrych lat. W skardze skarżący podnosili również zarzut przewlekłości prowadzonego postępowania. Wyszła z tego długa dyskusja.
Jednak w pewnym momencie głos zabrał Mieczysław Sawaryn: Państwo polskie za czasów rządów Platformy Obywatelskiej uznało, że plany miejscowe, które zostały sporządzone przez wiele samorządów (w tym samorząd gryfiński), tak naprawdę prowadzi te samorządy na skraj zapaści finansowej. Projekt uchwały, który został wniesiony w trakcie rządów Platformy Obywatelskiej został poparty przez posłów PiS-u w 2015 roku. Z punktu widzenia państwa polskiego i samorządności plany, które były uchwalane na takiej decyzji, że każdemu projektowano w studium czy w planach zapisy dotyczące możliwości przekształcenia gruntów rolnych na działki budowlane, prowadzą w prostej drodze do zapaści finansowej samorządów gminnych. Dlatego chciałbym państwa przestrzec przed takim dowolnym podchodzeniem do spraw związanych z uchwalaniem studium i stawianie interesu ogółu mieszkańców w kontrze do interesów pojedynczych osób jest w mojej ocenie rzeczą, która spowoduje bardzo poważne konsekwencje negatywne dla mieszkańców gminy Gryfino. Także jeśli państwo uznacie, że w tych sprawach, które teraz czekają gminę Gryfino: Szkoła Muzyczna, inwestycje wokół Laguny i różnego rodzaju inne sprawy są warte tego, żeby je poświęcić i nie zagłosować za przyjęciem studium, to ja chciałbym państwu przekazać, że jest to działanie szkodliwe dla naszej całej społeczności. Te indywidualne interesy, które przewijają się w rozmowach, właśnie takie, że pan chce budować domy jednorodzinne na swoich gruntach rolnych i z tego powodu chcecie państwo odkładać głosowanie, tak naprawdę naszej wspólnocie gryfińskiej zaszkodzi i państwo nie bierzecie pod uwagę jednej rzeczy, że dlatego państwo polskie autorytetem rządu Platformy Obywatelskiej i rządu PiS-u uchwaliło te zmiany, które nakładają określone obowiązki na samorządy, to ja protestuję przeciwko takiemu działaniu i będę kontrreagował i powiem państwu, że jeśli uchwalicie, a nie będziecie głosować studium, to wprowadzę je i zażądam zwołania sesji nadzwyczajnej, żebyście państwo to mieli w swojej świadomości.
Wówczas projekt uchwały o studium jednak nie przeszedł. Burmistrz, mimo zapowiedzi, sesji nadzwyczajnej nie zwołał. Zwyczajna sesja w grudniu ub.r. znowu nie przyniosła rozstrzygnięcia w postaci uchwalenia studium.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (71)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

konład waleńłot
konład waleńłot 06.03.2021, 00:44
czyli że co? Kaczyński z Tuskiem knuli 5 lat temu przeciw Sawarynowi, a potem jeden podstawił Puzika, drugi Sobczaka a wojewoda już czekał, żeby uwalić studium? Bo się można pogubić...
polityczna sprawa
polityczna sprawa 05.03.2021, 23:01
I co? Warto było jeździć do wojewody i się kompromitować?
Ogin
Ogin 05.03.2021, 23:04
Cóż, wstydu u niego za grosz nie masz.
ojej
ojej 05.03.2021, 22:23
Teraz to wielki obciach po tym jak wojewoda odrzucił uchwałę ze względu na błędy.
mm
mm 03.03.2021, 23:59
patos
wieczorek
wieczorek 02.03.2021, 22:20
mentor mnietka i milerka https://katalog.bip.ipn.gov.pl… błaszczyk oraz prosze podać nazwisko nazwisko dewelopera ha ha ah https://youtu.be/ZWRI5ciQw98
Danka
Danka 02.03.2021, 22:18
Gada jak ci z PO. Wstyd, ze tak zakłamany.
karierowicz
karierowicz 03.03.2021, 00:21
Trollu mało wiesz. Sawaryn by w PiS ale rzucił legitymacją z chciejstwa bycia burmistrzem.
ryba
ryba 02.03.2021, 20:11
Jak ktoś kradnie i jest winny , to zawsze jest taka sama retoryka- jest to sprawa polityczna. Cele czekają
PIS PEJSY I SATANIZM  HA HA AH
PIS PEJSY I SATANIZM HA HA AH 02.03.2021, 13:52
kradli za SLD KRADLI ZA PO I KRADNA ZA PIS HA HA AH
Mniękisław
Mniękisław 04.03.2021, 00:13
Nihil novi sub sole
Powtórka z dd rem o 5.42
Powtórka z dd rem o 5.42 02.03.2021, 13:52
W studium Seweryn zrobił dokładnie to co potępia. Grunty budowlane a nawet uzbrojone, w zabudowie wiejskiej, często wręcz przy drogach a więc gotowe do zabudowy zamienił w różne użytki zielone i niebudowlane . Zaś pola , które po ujęciu w studium jako działki, budowlane będą wymagały obligatoryjnych nakładów ze strony gminy (doprowadzenie dróg i mediów) uznał za budowlane. O dziwo są tam działki urzędników wysokiego szczebla i niektórych radnych. Podobnie z gruntami o niskiej bonitacji gleb likwiduje jako budowlane a potencjalnie budowlanymi czyni pola z gruntami wyższej klasy. Krzywdzi przy tym ludzi, których np. działki w Radziszewie czy Czepinie (i nie tylko) miały potencjalnie status budowlanych odbierając go im, a nagradza np. mł****ów i in. współwłaścicieli czy właścicieli. Moim zdaniem to raczej sprawa kryminalna niż polityczna bliska spekulacji gruntami. A może to ja się mylę ? Ale czemu tak jest ? Seweryn krytykuje też poprzednika co do terenów budowlanych na bagnach w rejonie Czechosłowackiej a jednocześnie w dalszym ciągu te tereny akceptuje jako budowlane (czy to nie znanego kolesia, który udzielał się kiedyś na tym forum jako anty piłatowiec ?). Wojewoda wypunktował te ruchy ale to nie wszystkie. Jest tego sporo. Moim zdaniem i nie tylko ta uchwała skażona jest prywatą a korzyści mają - to ta tajemnica poliszynela panie Seweryn. Ja nie sprawdzam w księgach wieczystych ale aż strach się bać jak ktoś sprawdzi..
proste jak...
proste jak... 02.03.2021, 20:24
bo tu jeszcze chodziło, kto był właścicielem pól zamienianych w tereny budowlane,, i działek, zamienianych w pola...
Do rzeczy
Do rzeczy 02.03.2021, 14:10
Ad rem.
Monika
Monika 02.03.2021, 13:10
Tylko trzy lata tego burmistrza. Damy radę.
Do schizotrolla
Do schizotrolla 02.03.2021, 13:37
Paweł jesteś teraz MONIKĄ ???
Padła też energia Międzyodrza
Padła też energia Międzyodrza 02.03.2021, 13:29
O trzy a właściwie o 9 za dużo. To okres nieszczęścia i wyludnienia miasta, zablokowaniu budownictwa komunalnego, wstrzymanie rewitalizacji miasta i rozwoju nabrzeża Odry , likwidacji Dojnej Odry, zablokowaniu strefy ekonomicznej w Gardnie, zablokowaniu i brzku marin, wstrzymaniu zbrojenia terenów pod budownictwo. Zasmrodzenie miasta i zabrudzenie i Starego Miasta i GT, itd., itp. , itd. Jedyny jasny punkt to rozbudowa szpitala przez starostwo i spłacenie długów przez szpital. Tragedią dla miasta jest też dewastacja i spalenie Gema i kortów, liczne pustostany komunalne i rozwój ( jedyna branża , która się rozwinęła) szmateksów. Gryfino ma ponad 30 sklepów handlujących używanymi ciuchami.
Antałek
Antałek 04.03.2021, 00:17
Ale pijawki popadały :-( A tyle ich było!!!
Er
Er 02.03.2021, 11:13
Jaka ma być inwestycja koło Laguny?
Wasz Srutututu
Wasz Srutututu 02.03.2021, 19:54
Miała być hala widowiskowo sportowa na kilka tysięcy. Porządny klub siatki czy kosza ale hale wybudowałem przy powiatowym liceum i grają tam moi kumple z GALKO i Baniaki od piłki ręcznej. Obcych nie wpuszczamy. Miał być hotel ale puste mieszkania na wynajem stoją w każdej klatce schodowej a mimo kilku przetargów kolesie z Widuchowej działki nie kupili bo im brak na bezzynę. Miały być fińskie domki gminne a grunty nad Odrą odkupione od Portugalczyka czy Chińczyka w sumie nie wiem. Miało być lodowisko abo ślizgawka bo lubię sie śliskać ale nie wyszło. Jak byłem w Warszafie to jeden pan powiedział, że inwestycje w sport som drogie, to sie wstrzymalim. Może niech ten spalony GEM i zdewastowane korty staną siem użytkiem zielonym ? A może jednak korty ? Spytam Kuduka to mi podpowie.. Podleśny kiedyś coś o mini czy unihokeju mówił . Dajciemi spokój . Ide spać. A może Miler wie co tam w studium jest ?
###
### 03.03.2021, 23:54
Miała tam być tężnia i deptak ale nie wimy w kturom strone.
Prezes
Prezes 02.03.2021, 13:34
Według Sawaryna może hotel a może ślizgawka w zimie. Mają budować na kortach i parkingach . Chętnych brak choć próbowali kilkukrotnie sprzedać teren. Gryfin się wyludnia i umiera. Może otwarciej przyjmijmy Ukraińców. Slogan zamiast Energia Międzyodrza byłby ukraińskie miasto nad Odrą.
Tryzub
Tryzub 04.03.2021, 00:19
Haj żywe Ukraiina co Mięczysława wycina!
Wuja
Wuja 02.03.2021, 12:31
Przecież w poprzedniej kampanii Sawaryn obielał lodowisko. Halę już ma to na łyżwach też by poślizgał się.
Pajacowanie
Pajacowanie 03.03.2021, 23:56
I tężnie, hotel i domki fińskie, hokej i energia Międzyodrza
Dyl
Dyl 02.03.2021, 12:16
mają budować chlewnię i zakład uszlachetniania jelit.
Pytanie
Pytanie 02.03.2021, 10:38
Czy ktoś napisze tutaj jaka inwestycja ma być koło Laguny?
Srutututu
Srutututu 02.03.2021, 20:04
Zapomniałem, ze wybuduję tam tężnie i deptak. Mam staraszną gonitwę do kibelka. A więc to gonitwa moich myśli.
Nikt nic nie wie
Nikt nic nie wie 02.03.2021, 13:37
Podobno Srutututu chce ślizgawki w zimie i hotel latem. Ma do niego przyjeżdżać delegacja z Raciechowic oglądać halę 
hmmm
hmmm 02.03.2021, 10:16
Hmmm - tak się zastanawiam nad jakością połączeń nerwowych w mózgu osoby tak reagującej na rzeczywistość... Nie jest to jednak okoliczność łagodząca...
pytanie
pytanie 02.03.2021, 09:47
pytanie do znawcow. Istnieje mozliwosc skierowania tej sprawy do sadu? mieszkam w Radziszewie i chcialem przekazac dzialke synowi ale jak widac nic nie bedzie mozna z tym zrobic. Chce zlozyc normalny pozew.
Nie mecenas Srutututu
Nie mecenas Srutututu 02.03.2021, 13:38
W uchwale powinien być podany termin na zaskarżenie tego dokumentu ale nie ma,
Do ,,pytania,, dobra rada , działać w grupie i nie wpuszczać lisa do kurnika
Do ,,pytania,, dobra rada , działać w grupie i nie wpuszczać lisa do kurnika 02.03.2021, 13:34
Szukaj ludzi w podobnej sytuacji ,a jest to duża grupa , łatwiej zdobyć potrzebne informacje , ukrywane dokumenty , ktoś w tej grupie jest prawnikiem to jest bardzo pomocne , którejś córka ma dostęp do dokumentów bo pracuje w urzędzie , wzajemnie będziecie się wspierać bo w grupie jest łatwiej , nikt się raczej nie wykruszy bo każdy walczy o często swój tracony majątek , silną grupę trudniej zlekceważyć , jest widoczna i nie tak łatwo ją zastraszyć jak pojedyńczą osobę , a...i jeszcze jedna dobra rada , porozmawiać z radnym Trzepaczem dlaczego tak zagłosował , ale nie wtajemniczać go W ŻADNE ! dalsze wasze ew działania ....POWODZENIA!
Wuja
Wuja 02.03.2021, 12:27
Jak Radziszewo to należy zacząć konsultacje od radnego Trzepacza, on posiada wiedzę dlaczego zagłosował na niekorzyść mieszkańców. Jak wyjaśniając powie prawdę to pozew gotowy.
Też diler działek
Też diler działek 02.03.2021, 13:41
Możesz kupić od Cze pacza. Wiecie po ile ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nooooooooooo
nooooooooooo 02.03.2021, 13:04
On jak Mietek: powie prawdę jak się pomyli.
PO PZPR
PO PZPR 02.03.2021, 09:35
Co stary Miler ma na Mietka ,że ten trzyma młodego w gminie ???
Komuch
Komuch 02.03.2021, 20:02
On wie, że Mnietek do Budynia na kolana przychodził a wcześniej do Błaszczyka.
Świnoujście
Świnoujście 03.03.2021, 01:04
A ktoś wie o co chodzi z tymi wyjazdami Mietka do Świnoujścia ? Bo to dziwne jakieś , takie bez opamiętania ...i w tym wieku ...? Przy tylu obowiązkach ?
mewka
mewka 03.03.2021, 01:32
Mietek powinien być burmistrzem Świnoujścia bo tam częściej siedzi w tej swojej kawalerce. Małe to jak na dwie osoby, ale i tak dużo wygodniejsze niż biurko w urzędzie. Tylko naprawde nie wiadomo za co my my podatnicy mu płacimy.
kłamca
kłamca 02.03.2021, 09:34
Co ten człowiek bredzi? To już nie kredyty poprzednika i inwestycje doprowadziły gminę do zapaści finansowej tylko przyjmowane plany zagospodarowania przestrzennego? Czy ten człowiek jest zdrowy na umyśle? Które konkretnie ich skutki doprowadzić miały według burmiszcza (celowo nie burmistrza) do tych problemów? Ten pan praktycznie nic nie robi dla gminy, wysługuje się swoimi zastępcami, kłamie albo manipuluje informacją! Czy to jest osoba godna naszego zaufania? Kto skorzystał na działkach po włączeniu do miasta gruntów?
Precz z korupcją
Precz z korupcją 02.03.2021, 13:43
Na razie to oni biorą kolejne kredyty.
fgh
fgh 02.03.2021, 09:05
mam nadzieje ze sprawa odbije sie czkawka przynajmniej na poziomie wojewodzkim. Sam bym go najchetniej na taczce wywiozl.
Jożin z Bagiennej
Jożin z Bagiennej 02.03.2021, 08:58
Złodziejstwo i korupcja nie są sprawą polityczną.

Złodziejstwo i korupcja to sprawa typowo kryminalna.
ośmiesza gminę
ośmiesza gminę 02.03.2021, 08:48
Dla neigo to polityka czarno i biała. Taki typowy politykier.
Cost
Cost 02.03.2021, 08:28
Szkoda pisania bo wiadomo że burmistrz załatwi z wojewodą. Przecież jeden to z pis a drugi wielbiciel pis (albo ukryty członek pis) co widać po przemowach do narodu na sesjach. Mnie bardziej interesuje to co było w porządku obrad sesji czyli wystąpienie pokontrolne. Kto wie czego dotyczyło i czemu nie ma info na ten temat?
Danka
Danka 02.03.2021, 22:27
Sawaryn to nie PiS, nigdy go nie chcieli w PiS.
jak nie, jak tak?
jak nie, jak tak? 03.03.2021, 01:49
Sawaryn PiS zakładał - za pierwszego Pisu został dyrektorem Dolnej - jako bodaj pierwszy "spadochroniarz" - bez doświadczenia w energetyce - zresztą z zarządzaniem też ten teges...
A oni rządzą i dilują
A oni rządzą i dilują 02.03.2021, 13:44
A Jarek Kaczyński obiecał puścić spekulantów w skarpetkach.
hmmm
hmmm 02.03.2021, 10:18
nie każdy pisowiec jest nienaruszalny, tym bardziej taki, który rezygnował z legitymacji, żeby startować po stołek przeciw kandydatowi z PiSu....
Danka
Danka 02.03.2021, 22:28
Sawaryn nigdy nie miał legitymacji PiS. Chciał się tam wepchać, ale go nie przyjęli do PiS.
zakłamujesz historię, danka...
zakłamujesz historię, danka... 03.03.2021, 01:51
ty danka kłamiesz, czy idiotka? Jak nie miał, to czym rzucał, kiedy startował przeciw pisowskiemu kandydatowi na burmistrza?
Jakby on kłamał? Ale jakby kłamał PiS, kiedy za pierwszego zostawał dyrektorem Dolnej?
kodex
kodex 02.03.2021, 09:08
A jak można załatwić "istotne naruszenie prawa"? Jak cofnie czas aby wystawić wszystkim zainteresowanym po zmianach w 4 miejscowościach?

Pozostałe