Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej

  • 08.04.2021, 15:57
  • News4Media, fot. iStock
Kto zyska, kto straci? Proste wyjaśnienie założeń rewolucji podatkowej iStock
Nowy Ład to autorska rewolucja rządu m.in. w podatkach, która z założenia ma odciążyć finansowo osoby o niższym statusie materialnym. Te lepiej sytuowane będą z kolei obciążone w większym niż dotychczas stopniu. Planowane zmiany mają obejmować wysokość progów podatkowych, składkę zdrowotną oraz kwotę wolną od podatku. Zobacz, kto skorzysta, a kto straci.

Choć rząd nie ogłosił jeszcze oficjalnych zmian, z parlamentu wyciekają kolejne informacje o nowych planach związanych z polskim systemem podatkowym.

Im więcej zarobisz, tym więcej zapłacisz

Obecnie osoby zatrudnione zobowiązane są do opłacania składek zdrowotnych, których wysokość to 9% wysokości podstawy wynagrodzenia. Należność potrącana jest podatnikowi przed wypłaceniem pensji. Dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, mamy możliwość odliczenia od podatku prawie całej jej  kwoty. Według nieoficjalnych informacji, po zmianach nie będzie opcji pomniejszenia kwoty zobowiązania lub zostanie ona ograniczona. W praktyce będzie to oznaczało, że im większy będzie nasz dochód, tym bardziej wzrośnie wysokość składek, jednak zapłacona kwota nie zostanie nam zwrócona w postaci ulgi podatkowej. Nieoficjalne informacje mówią również o ewentualnym przekształceniu tej formy opodatkowania w ryczałt, czyli w stałą wysokość składki, która nie będzie uzależniona od wysokości dochodu.

„Jednymi z większych beneficjentów byłyby osoby z zarobkami w okolicy minimalnego wynagrodzenia. Zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej oznaczać będą rewolucję dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które także zapłaciłyby składkę proporcjonalną do dochodu. Dla wielu oznaczałoby to wzrost obciążeń” - czytamy komentarz Dziennika Gazety Prawnej.

Większa kwota wolna od podatku

Pierwsze informacje opublikowane w mediach głosiły, że wysokość rocznego dochodu wolnego od opłacania podatku wzrośnie nawet do 30 tysięcy złotych. Tę informację zdementował w rozmowie z radiową „Jedynką” minister finansów Tadeusz Kościński, tłumacząc, że „budżet nie jest z gumy”. Zdradził również, że najbardziej prawdopodobny wariant na ten moment to 15 - 20 tysięcy złotych. Większe kwoty będą osiągalne dopiero po zakończeniu pandemii, która - według ministra - odciska swoje piętno również na budżecie państwa. Aktualna kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 8 tysięcy złotych.

Założenia rewolucji podatkowej obejmują również zmiany dla emerytów i rencistów. Świadczenia nieprzekraczające kwoty 2,5 złotych mają być zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku.

Zmienią się progi podatkowe

Aktualne prawo podatkowe przewiduje limity, od których zależna jest kwota należna fiskusowi. Pierwszy próg podatkowy to 85 528 złotych. Jeśli nasze roczne dochody nie przekroczą tej kwoty, winni jesteśmy odprowadzić od nich 17% podatku. Drugi próg podatkowy zobowiązuje nas do opłacenia podatku w wysokości 32% dochodu, jeżeli przekracza on powyższą kwotę. Według Nowego Ładu granica ta miałaby zostać przesunięta do kwoty 120 tysięcy złotych.

News4Media, fot. iStock

News4Media, fot. iStock

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ARCY FLASZKA
ARCY FLASZKA 09.04.2021, 15:57
Totalna pauperyzacja społeczeństwa. Wszyscy średniacy będą biedakami dzięki polityce PiS. Będą tylko oligarchowie oraz kler i biedacy. To już się dzieje.
ja
ja 10.04.2021, 09:36
ciężko pracowałeś na emeryturę(45 lat) to dostaniesz po tyłku .wszelkie nieroby aż sikaja z radości i chwalą PIS
Kocham Pis
Kocham Pis 08.04.2021, 22:30
Brawo PiS tak trzymać
Prosta matematyka
Prosta matematyka 08.04.2021, 18:49
Tłumaczenie z jezyka pisowskiego: zyskają nieroby, wiecej zaplacą pracujacy. Efektywnie, zmiana ta spowoduje, ze ppwstana 4 progi: 9% do 30 tys rocznie, 26% do 120, 41% powyzej 120 brutto rocznie i 45% pow 1 mln. Efektywnie, kazdy kto zarabia wiecej niz 2500 na reke, zaplaci wiecej - na reke zostanie dla nich mniej.
Demokracja
Demokracja 09.04.2021, 07:20
Bo to wyborcy POPiSu
Obaj Tek
Obaj Tek 08.04.2021, 17:47
Oczywiście w ramach nowego ładu podatkowego każdy kto wydaje na kupno nieruchomości więcej niż zarabia będzie mógł liczyć na dotację z budżetu.
tyle w temacie
tyle w temacie 08.04.2021, 16:59
Podatnik nigdy nie zyskuje.
ech
ech 08.04.2021, 16:48
Nowy Ład - co za beznadziejna nazwa do tego co jest zaproponowane.

Pozostałe