Spór o Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  • 15.04.2021, 11:22
  • News4Media
Spór o Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego iStock
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy pozwalający pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok wejdzie w życie dopiero po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia. To umożliwia usunięcie go ze stanowiska przez obóz rządzący, który to Adam Bodnar często krytykował.

Wszystko zaczęło się od wniosku posłów PiS. Trafił on do Trybunału Konstytucyjnego już w połowie września ubiegłego roku. Chodziło o konstytucyjne zadbanie o ciągłość funkcjonowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy jego kadencja upłynie, a następca nie zostanie wybrany. Kwestię tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Adamowi Bodnarowi 5-letnia kadencja minęła 9 września 2020 roku. 15 kwietnia 2021 r. TK ogłosił, że dalsze pełnienie przez niego obowiązków jest niekonstytucyjne.

Termin rozprawy wielokrotnie odraczano. Przesłuchano przedstawicieli wnioskodawców z PiS, Sejmu i Prokuratora Generalnego, jak również samego RPO. Ten miał wątpliwości, że w sprawie wniosku „można zastanawiać się, czy chodzi o instytucję, czy też osobę samego rzecznika”. Dalej wskazywał on, że osoby, które wcześniej pełniły urząd RPO, również wykonywały funkcję po upływie swoich kadencji. Z kolei Marek Ast z PiS ripostował, że w ten sposób można by kadencje przedłużać w nieskończoność. 

Bodnar wspierany przez obywateli

„Jestem wdzięczny wszystkim obywatelom za wyrazy solidarności i wsparcia. Chodzi o obronę praw obywatelskich, a nie o mnie. Chodzi o urząd i podstawowy mechanizm obrony naszych praw obywatelskich” – mówił przed wejściem do TK Adam Bodnar.  Nie jest tajemnicą, że w ocenie społeczeństwa RPO wykonywał swoje obowiązki w duchu realnej pomocy Polakom. Trybunał uznał jednak, że kadencja, w rozumieniu konstytucji, ma być gwarancją, że stanowisko nie będzie pełnione ani dnia dłużej, niż jest to przewidziane.

Polacy bez rzecznika

Wyrok uprawomocni się po trzech miesiącach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. A to, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zważywszy jednak na to, że wnioskodawcami w tej sprawie byli posłowie obozu rządzącego, premier nie będzie zwlekał z publikacją. Przez ten czas Adam Bodnar pozostanie na stanowisku Rzecznika. Jeśli natomiast do momentu odwołania go ze stanowiska, nie zostanie wybrany jego następca, Polacy pozbawieni zostaną swojego reprezentanta w walce o sprawiedliwość w przypadku naruszania ich praw, np. przez aparat państwowy. Jedną z głównych funkcji RPO jest właśnie patrzenie na ręce rządzącym.

Dotychczasowe próby forsowania przez PiS swojego kandydata odrzucane były w Senacie, w którym większość ma opozycja. Z kolei kandydatury opozycji, dopuszczone przez wyższą izbę parlamentu, nie uzyskiwały aprobaty obozu rządzącego w Sejmie. Trzymiesięczny okres pozostawiony przez TK Adamowi Bodnarowi ma być wykorzystany przez rząd do ustawowego rozwiązania kwestii RPO lub wyboru nowego kandydata. 
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (82)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RUSKI PIS
RUSKI PIS 16.04.2021, 10:59
Noworuskie polaczki nawet gdyby wam prawdę ładować koparką w te wasze zachlane puste łby to by i tak nic nie poskutkowało!
Pokrzyczcie sobie pokrzyczcie póki macie jeszcze do tego jakieś tam śmieszne prawo!
Zachlana klerowo-pisoruska hołota! Intelektualny rynsztok!
Hamburger
Hamburger 16.04.2021, 10:48
PAMIĘTACIE JAK ADAM BODNAR RPO OSKARŻAŁ POLAKÓW O HOLOKAUST ?
ODCHODZI NAJGORSZY Z NAJGORSZYCH. GORSZEGO JUŻ NIE BĘDZIE.
do trolla
do trolla 16.04.2021, 15:40
kolo, twoi przodkowie to łągry urządzali...
88
88 16.04.2021, 07:52
News4Media- ignoruję
też prawda...
też prawda... 16.04.2021, 00:37
Średnia cena hurtowa energii elektrycznej w Polsce jest znacznie większa od średniej europejskiej - w Polsce to ok. 54 Euro, średnia dla Europy to około 44 Euro...
Prawda ekranu
Prawda ekranu 15.04.2021, 23:27
A tym czasem cena gazu w gore, gdy samo paliwo tanieje, a trybunal europejski przyznal pgnig duzy zwrot kasy. Po RPO pozostaje uciszyc media i nikt o takich bzdurach sie nie bedzie niepotrzebnie dowiadywal, tak samo jak o skradzionych 100 tys euro z parlamentu eu.
Obywatel
Obywatel 15.04.2021, 23:23
Aparat władzy chce postawić swojego człowieka, by bronił obywateli przed sobą? Absurd!!!
przypadek? nie sądzę...
przypadek? nie sądzę... 15.04.2021, 21:03
trzech dyplomatów rosyjskich dostało notę "persona non grata" za działanie na szkodę narodu polskiego... Czy mieli związek ze "sraulonem" i jego "kolą" i innymi jego nickami?
SAURON
SAURON 15.04.2021, 19:40
(...)
To nie jest miejsce na używanie wulgarnych słów. Komentarz usunięty.
administrator
SAURPN
SAURPN 15.04.2021, 19:39

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

sauron
sauron 15.04.2021, 19:35
Choćbyś skakał i przykucał nic ci nie pomoże Kodeks karny cię goni i kolesie partyjni nie pomogą.
Balum
Balum 15.04.2021, 18:56
Teraz widac jak PiS się go bał.
warte upowszechnienia słowa sraulona o sobie samym....
warte upowszechnienia słowa sraulona o sobie samym.... 15.04.2021, 18:41
Warto zobaczyć, jak sraulon opisał swoich mocodawców zagranicznych, przed którymi czuje strach.
Nie czuje go przed PiS, przed opozucją, przed Zachodem...
CZYLI JEGO MOCODAWCY TO WSCHÓD...
Pytanie jak daleki...

Nowy Dzisiaj, 16:25 Wolę byc w konflikcie z PiS niż zagranicznymi mocodawcami ja nie klecze przed Zachodem na kolanach jak Opozycja

Sauron przyjmij jeden nick.
administrator
stop trollom siejącym nienawiść!!!
stop trollom siejącym nienawiść!!! 15.04.2021, 18:28
Adminie uwolniłeś te bękarty sowieckie - sraulona kolo i inne?
rym
rym 15.04.2021, 18:13
Rak rzeczywiście toczy Polskę Zaczyna zżerać ostatnie demokratyczne komórki państwa. Ten rak nazywa się PiS

Stanisław Tym
w ostatniej "Polityce".
smutny żart historii...
smutny żart historii... 15.04.2021, 18:32
Pisowcy plują na grób Lecha Kaczyńskiego - bo ten w identycznej sytuacji nie poddawał w wątpliwość mandatu urzędującego rzecznika - była już taka sytuacja, gdy był prezydentem...
I wygląda na to, że daleko od standardów brata brat odszedł...
Kolo
Kolo 15.04.2021, 17:46
Ja sobie nie życzę żeby jacyś POsra wybierali Za mnie rzecznika moich praw. Obywatele sami powinni wybierać , tak jak Prezydenta bo przy tych upadających standardach w polityce, sprzedajnych posłach na uczciwość nie ma co liczyć . Patrz senat ilu kryminalistów tam zasiada?
zamiast liści pisiści...
zamiast liści pisiści... 15.04.2021, 18:29
Sprzedajni posłowie... a kto ich wybiera durniu? Kryminaliści w senacie? PiS ma tam mniejszość, więc to nie takie groźne...
do ruskiego trola Koli
do ruskiego trola Koli 15.04.2021, 18:19
Kolia ale kogo obchodzi co ty sobie tam w Moskwie życzysz?
za mały format - ale chęci takie same...
za mały format - ale chęci takie same... 15.04.2021, 20:35
Bo w Rosji jest demokracja - tam nawet prezydenta chcą więcej niż dwie kadencje - to mają. A urzędników "z wyboru" - też wybiera ten jeden. Bo po co mają wybierać kogoś niezależnego od władzy? Jeszcze by się kłopot jakiś zrobił...
Sauron
Sauron 15.04.2021, 17:45
Takie pytanie. Czy Pan Bodnar mieniący się Rzecznikiem Praw Obywatelskich wstawił się za Panem Janem Śpiewakiem, który spory kawał swojego życia poświęcił na siermiężną pracę, którą powinni wykonać ustawowi urzędnicy, a w efekcie został skazany przez niby niezawisły sąd za to, że ośmielił się publicznie wykazać, że w przestępczym procederze czyścicieli kamienic uczestniczyła córeczka jednego wysoko postawionego obywatela Polski?
do Sraurona
do Sraurona 15.04.2021, 18:20
To o takich sprawach dyskutujecie w Północnej Korei. Interesują wad córeczki obywateli?
Sauron
Sauron 15.04.2021, 17:40
Dlaczego ten osobnik tak sie poniza psujac apetyt na caly dzien swoim wygladem i madroscia teczowolewackim i to taki caly czas szczul na polske i rzad sluzac nie polskim sprawa to ze wreszcie sie go pozbedziemy to jeszcze nic ale z ta zgraja nie polska i przeciw polsce cela plus do ostatnich dni, nareszcie odsuna mu to koryto niech teraz sie pochwali co zrobil za tych piec i pol roku dla polski i polakow biorac olbrzymie pieniadze z naszych podatkow,chwalac ta od wcsieklych macic z haslem wy,,ierdalaj,kture takie slynne w 21 roku,wstyd i hanba niby prawnik a rozumowanie jachiry i nitrasa wraz z ta reszta popaprancow
do zgranicznego trolla
do zgranicznego trolla 15.04.2021, 18:42
"polska język trudna język" sraulon, co?
do Sraurona
do Sraurona 15.04.2021, 18:21
Im gorzej taki północnokoreański troll wyraża się o kimkolwiek tym większa jest osobistością.
Sauron
Sauron 15.04.2021, 17:36
Kadencja zakończyła się we wrześniu 2020. Brak podstaw do wypłaty wynagrodzenia temu panu. Biuro należy zamknąć i opieczętować. Opozycja niech dalej blokuje wybór nowego RPO. Jakaś strata dla przeciętnego obywatela? Żadna.
Odpowiedz
do sługusa zagranicznego
do sługusa zagranicznego 15.04.2021, 18:34
dla ciebie zagraniczny sługusie oczywiście - im gorzej w Polsce, tym lepiej dla ciebie - jak wybiorą politruka uzależnionego od rządzącej partii - to faktycznie - jak taki politruk obroni obywatela przed państwem?
do Sraurona
do Sraurona 15.04.2021, 18:23
Od kiedy to obce służby interesują się rzecznikiem spraw obywatelskich europejskiego państwa.
SAURON
SAURON 15.04.2021, 21:19
POLSKIEGO PANSTWA ŁBIE
Europejczyk - to brzmi dumnie... Azjata - w Azji i owszem...
Europejczyk - to brzmi dumnie... Azjata - w Azji i owszem... 15.04.2021, 22:20
chciałbyś wschodni szpiclu, żeby osłabić europejską wspólnotę - wtedy łatwiej by wam na wschodzie było działać, nie?
uważam, że
uważam, że 15.04.2021, 17:01
Niepotrzebne zamieszanie.
mądry cytat
mądry cytat 15.04.2021, 16:55
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara skomentowała w programie "Newsroom" WP prof. Ewa Łętowska. Jej zdaniem orzeczenie TK ma na celu obejście konstytucji - przepisów o wyborze RPO. - Wyrok był spodziewany. Wszyscy oczekiwali tego rozwiązania, orzeczenia przepisu, który przewiduje tzw. prorogację. Czyli przedłużenie możliwości pełnienia obowiązków przez wybranego RPO aż do momentu wybrania następcy. To nie jest przedłużenie kadencji, prorogacja. I jaki ma to skutek? Teraz będzie prawdopodobnie inicjatywa ustawodawcza, która wykreuje nową instytucję - p.o. RPO - zauważyła profesor Łętowska. - I ówże pełniący obowiązki wstąpi w miejsce prawidłowo wybranego RPO, w stosunku do którego orzeczono, że jego prorogacja jest niekonstytucyjna - wskazała. Jej zdaniem, takie założenie przyjęto od samego początku. - To jest lewą ręką do prawego ucha, ale zamiar był jasny: chodziło o obejście zasady konstytucyjnej mówiącej o tym, że wybór nowego rzecznika następuje za zgodą Senatu - doprecyzowała. Jak podkreśliła, ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia w parlamencie "z uwagi na inny układ sił politycznych w Sejmie i Senacie, zdecydowano się na rozwiązanie, które sprawi, że nie będziemy mieli rzecznika powoływanego za zgodą Sejmu i Senatu, tylko p.o. RPO, prawdopodobnie powoływanego bez zgody Senatu". - Skończył się taki RPO, jaki był pomyślany w konstytucji - skwitowała.
Jarozbaw
Jarozbaw 15.04.2021, 17:23
W sedno, tal wiec, obywatelu nie masz juz praw. Jedynie obowiazki.

Pozostałe