Czy rośliny domowe naprawdę filtrują powietrze?

  • 01.05.2021, 09:51
  • News4Media
Czy rośliny domowe naprawdę filtrują powietrze? iStock
Kolor zielony uspokaja i sprawia, że mamy lepszy nastrój. Tak samo działają na człowieka zielone rośliny. Są również takie, które mogą pomóc nam w oddychaniu poprzez usuwanie szkodliwych substancji z powietrza. Poznaj fakty i mity na temat naturalnych filtrów.

Rośliny doniczkowe nie zastąpią dobrego filtra, ale na pewno poprawią atmosferę w naszym domu. To bardzo łatwy, stosunkowo tani i miły dla oka sposób na oczyszczanie powietrza. Faktem jest to, że usuwają szkodliwe substancje chemiczne oraz trujące toksyny, np. tlenek węgla, amoniak, benzen, aceton czy formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. w lakierach do paznokci i dezodorantach). Takie specyfiki wydzielają się m.in. z monitorów i telewizorów, mebli, tapet, farb czy wykładzin znajdujących się w naszych domach, a także obecne są w dymie tytoniowym.

Rośliny wchłaniają większość tych zanieczyszczeń podczas cyklu oddechowego przez tzw. aparaty szparkowe - czyli małe otwory w liściach. Inne toksyny wsiąkają zaś w ziemię znajdującą się w doniczkach i są absorbowane przez korzenie.  Jakie kwiaty warto mieć w swoim domu? M.in.:

  • skrzydłokwiat,
  • palmę bambusową,
  • paprotkę,
  • dracenę,
  • fikusa,
  • storczyka.

Takie gatunki znajdziemy w sklepach ogrodniczych, ale coraz częściej pojawiają się one także w zwykłych supermarketach. Sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, pokoju dziecka, ale także w biurze, ponieważ redukują stres i pomagają nam w wydajniejszej pracy.

Mitem jest natomiast stwierdzenie, że nawet kilka roślin pomoże w całkowitym filtrowaniu pomieszczeń. Aby zieleń mogła być efektywna, musimy mieć jej w swoim otoczeniu bardzo dużo. Zaleca się umieszczenie w danej przestrzeni przynajmniej jednej rośliny na 10 metrów kwadratowych.

Dodatkowo warto podkreślić, że rośliny nie pomogą z usunięciem wszystkich szkodliwych substancji z powietrza. Nie poradzą sobie z filtrowaniem pyłów zawieszonych - najbardziej niebezpiecznych cząsteczek stałych lub kropelek cieczy, które znajdują się w smogu.
 

News4Media, fot.: iStock

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obstrukcjonista
Obstrukcjonista 01.05.2021, 11:14
Siedzę na klopie. Czuwaj
Zbyniu na glodzie
Zbyniu na glodzie 01.05.2021, 11:11
Wszystkiego najlepszego z okazji 1 mają i przy okazji po ile u was trawka?
Zenek
Zenek 01.05.2021, 10:45
Jeszcze jestem po alkoholu więc nie będę się wypowiadaj. Czuwaj
oficer prowadzący
oficer prowadzący 01.05.2021, 10:50
Nadawaj, alkohol to serum prawdy.
członek miekki sld
członek miekki sld 01.05.2021, 11:57
NIC PODOBNEGO lsd to serum prawdy
odp.
odp. 01.05.2021, 10:21
Na tak postawione pytanie w tytule: jak mają filtr to flirtują.

Pozostałe