Dla pacjentów oddali siłownię pod chmurką

  • 02.05.2021, 19:42
  • dost.
Dla pacjentów oddali siłownię pod chmurką Fot. dost.
Pandemia i związane z nią ograniczenia dotykają wszystkich. To jednak szczególnie ciężki czas dla pacjentów, którzy tygodniami lub miesiącami przebywają w szpitalu i nie mogą spotkać się z najbliższymi.

W tej grupie chorych znajdują się także dzieci i młodzież leczeni na oddziałach psychiatrycznych. To z myślą o nich Coffeedesk przekazał kwotę 24 tys. zł na „Siłownię pod chmurką”, której montaż na szpitalnym patio właśnie dobiegł końca. W dniu przekazania jej do użytkowania symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor szpitala „Zdroje” Łukasz Tyszler oraz przedstawiciel Coffeedesk.

Dziś pacjenci Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej po raz pierwszy mogli poćwiczyć na siłowni „pod chmurką”, choć piękna pogoda sprawiła, że w rzeczywistości uczynili to w pełnych promieniach wiosennego słońca. Dzieci i nastolatkowie mogli spróbować własnych sił na siedmiu urządzeniach, wśród których znalazły się m.in. biegacz, orbitrek, wioślarz, surfer czy kompaktowe drabinki i poręcze. Największą popularnością cieszył się rowerek, jednak mając do dyspozycji tyle stanowisk do ćwiczeń każdy z pacjentów mógł znaleźć coś dla siebie. Przez blisko godzinę pod czujnym okiem pielęgniarek dzieci mogły korzystać z pachnących jeszcze nowością urządzeń i dobrodziejstw ruchu na świeżym powietrzu.

-Cieszymy się, że młodzi pacjenci będą mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, która powstała dzięki wsparciu naszych klientów. W ramach udziału w akcji #Pijelokalne wspieraliśmy polskie palarnie, dotknięte kryzysem związanym z pandemią, ale również szpitale, które potrzebowały wsparcia w walce z koronawirusem. Jesteśmy szczęśliwi, że jako Coffeedesk mogliśmy pomóc lokalnie, tutaj, w Szczecinie, i że dzięki zaangażowaniu wielbicieli kawy powstało miejsce, które wesprze proces zdrowienia, a w dobie izolacji pozwoli na chwilę oddechu poza szpitalnym łóżkiem - powiedział  Marcin Gardzielik, prezes zarządu spółki All Good S.A, właściciela marki Coffeedesk.

Ruch to zdrowie. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala utrzymać nie tylko dobrą formę fizyczną, ale ma też istotny wpływ na psychikę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób ze schorzeniami psychicznymi. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna przyczynia się do wzrostu poziomu endorfin wytwarzanych przez organizm, a tym samym ma przełożenie na lepsze samopoczucie pacjentów. Ruch i ćwiczenia fizyczne pomagają im radzić sobie z trudnymi emocjami, mają też istotne znaczenie w aktywizacji pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi czy psychotycznymi, takimi jak schizofrenie, na które młodzież także choruje.

 

Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” jest jedynym tego typu miejscem w regionie, w którym hospitalizowane są dzieci i młodzież do 18 roku życia. Przyjmuje pacjentów nie tylko z województwa zachodniopomorskiego, lecz także z zachodniej części województwa pomorskiego oraz z województwa lubuskiego. Każdego roku pomoc jest tu udzielana ponad 400 pacjentom. Od początku tego roku na oddziale hospitalizowano już blisko 100 pacjentów z depresjami, zaburzeniami odżywiania i po próbach samobójczych. Leczenie trwa tu zwykle około trzech, czterech tygodni zdarzają się jednak chorzy, którzy specjalistycznej opieki wymagają przez kilka miesięcy. Ostatnią „rekordzistką” była 14-letnia dziewczynka, która spędziła na oddziale ponad 5 miesięcy.

Dzięki środkom przekazanym przez firmę Coffeedesk młodzi pacjenci z Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej, podczas wielotygodniowego leczenia w szpitalu, będą mogli korzystać z dobrodziejstw ruchu na świeżym powietrzu, pokonując na stacjonarnych urządzeniach kolejne kilometry w drodze po zdrowie fizyczne i psychiczne.

Magdalena Knop, rzecznik prasowy SPSZOZ „Zdroje”

 

 

dost.

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

premiera
premiera 02.05.2021, 22:30
Im się po prostu należało.

Pozostałe