230 lat temu sejm uchwalił Konstytucję 3 maja

  • 03.05.2021, 13:33
  • dost.
230 lat temu sejm uchwalił Konstytucję 3 maja
Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

Konstytucja 3 maja wprowadziła w Polsce trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Stanowieniem prawa miał zajmować się dwuizbowy sejm.

W trakcie rozbiorów obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zostało zakazane przez zaborców. W II Rzeczypospolitej, w kwietniu 1919 r. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uznano za święto narodowe odrodzonego państwa.

Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy i sowieccy zabronili obchodzenia rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 maja 1791. Pomimo tych trudności świętowano w warunkach konspiracji – często ryzykując własnym życiem. Po II wojnie światowej 3 maja przestał być świętem narodowym, a wszelkie próby manifestacji patriotycznych w tym dniu były tłumione. W 1990 roku nowo wybrane sejm i senat proklamowały 3 maja świętem państwowym.

Źródło: MSWiA / Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie fot. Piotr Ligier

dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Już matura
Już matura 04.05.2021, 03:30
Dzisiaj DŻUMA Camusa i konstytuta 3 maja
***
*** 04.05.2021, 01:14

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

nie czas
nie czas 03.05.2021, 18:04
Świętujmy, a nie kłóćmy się.
Na zdrówko
Na zdrówko 04.05.2021, 01:25
Piję piwo od rana i czekamy na slońce to zabiorę rodzinkę na grilla. Kolo z rodziną też będzie. Byle piwa starczyło.
pis   pejsy i sataniz  i kot plus  ha ah ah
pis pejsy i sataniz i kot plus ha ah ah 03.05.2021, 18:15
popieram ale na wesoło ha ha ah terz królem kest jarek zawsze dziewica a konstytucję podpisał olo maczała ah ah ah
*** ***
*** *** 03.05.2021, 17:59

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

o niektórych komentujących
o niektórych komentujących 03.05.2021, 17:58
Cóż, najwięcej do powiedzenia o świecie mają potomkowie naszych zaborów.
STANISŁAWA  PONIATOWSKA  HERBU  CIOCOŁEK
STANISŁAWA PONIATOWSKA HERBU CIOCOŁEK 03.05.2021, 16:46
KONSTYTUCJE PISALISMY W TRZECH HA HA AH https://img.over-blog.com/288x… TO TAKA EPOKOWA INTEGRACJA BYŁA HA AH AH
do Ajwaja
do Ajwaja 03.05.2021, 16:51
Ajwaj nie wypowiadaj się na tematy, których nie pojmujesz. Tobie brak wykształcenia i zwykłej ogłady.
trójkat opatrzności w kakaowym trójkacie z czekoladowym okiem w tle
trójkat opatrzności w kakaowym trójkacie z czekoladowym okiem w tle 03.05.2021, 17:16
MOZESZ TE ZDJECIE zinterpretować jako trzech zaborców ha ha ah trzech a jakby jedność ha ha ah
PAŃSTWO POSIADANE PRZEZ KOGOS Z ZEWNATRZ CYT BLOMBERGA HA HA AH KABARET…
PAŃSTWO POSIADANE PRZEZ KOGOS Z ZEWNATRZ CYT BLOMBERGA HA HA AH KABARET 3 MAJA 03.05.2021, 17:07
POLIN TO KOLONIA JAK MAWIAŁ WIESZCZ HOJ DOPA I KAMIENI KUPA AH AH AH TZW PRAWO CYTATU HA AH AH
NIECH SIĘ SWIECI  3 MAJA   AZ MNIE SWEDZA  JAJA   HA AH AH
NIECH SIĘ SWIECI 3 MAJA AZ MNIE SWEDZA JAJA HA AH AH 03.05.2021, 16:34
https://img.over-blog.com/288x… ŁACZY NAS WSPÓLNY CEL HA HA AH DRUNT TO INTEGRACJA OJCIEC Z PIS SYN Z PO I DUCH ŚW Z LEWICY
christian reosenkreutz
christian reosenkreutz 03.05.2021, 16:19
stanisław august poniatowski ostatni pedał polski ha ha ha i jego masoński gniot ha ha ah faktycznie jest co świętować h aha ah
rozgoryczony
rozgoryczony 03.05.2021, 15:51
My Naród!!!!Pierwsza Konstytucja w Europie!!!! Za chwilę IIIrozbiór!!!!Nie istnieliśmy jako państwo niemal 150 lat!!!Sierpień 1980r to nie jakaś zabawa z zomo!!!!Obaliliśmy komunizm w całym bloku wschodnim!!!!Niech żyje Wolność!!!Doszliśmy do czego????A no do pośmiewiska całego wolnego świata!!!!!!
rada
rada 03.05.2021, 15:47
Dziś święto narodowe więc waśnie odłóżmy na bok.
wieloznaczne słówko
wieloznaczne słówko 03.05.2021, 15:42
Jaka konstytucja to rezurekcja. To słowo pasuje do wszystkiego!
pomylenie z poplątaniem
pomylenie z poplątaniem 03.05.2021, 15:48
Pijesz do tego jak "głowa" państwa pomyli insurekcje z rezurekcją a rzecznik tej głowy dalej będzie wmawiał że to to samo, a na końcu ta sama głowa da jeszcze głos że finalnie i tak to była rezurekcja!
Prorok
Prorok 03.05.2021, 15:36
Dla młodego pokolenia zalecane odszukanie znaczenia NOMENKLATURA PARTYJNA. Wtedy zrozumiecie sens tego nowego pisowskiego ładu i zorientujecie się jaki jest cel ostateczny.
nucę
nucę 03.05.2021, 15:31
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A wtem trzeci maj zabłysnął -
I nasza Polska powstała.

Witaj maj, piękny maj,
Wiwat wielki Kołłątaj!

Ale chytrości gadzina
Młot swój na nas gotowała,
Z piekła rodem Katarzyna
Moskalami nas zalała.

Chociaż kwitł piękny maj,
Rozszarpano biedny kraj.
Pytam ...
Pytam ... 03.05.2021, 15:23
Dziwny to kraj, który świętuje konstytucję gwarantującą niewolnictwo po wsze czasy, sądownictwo pana (właściciela) i nad chłopem a ucieczkę niewolnika z gospodarstwa karze śmiercią przez zatłuczenie, karanie gardłem za zmianę wyznania z katolickiego na jakiekolwiek inne, utrzymuje prawo do rokoszy i zawiązywania konfederacji nawet dla zdrady ojczyzny i dokonania rozbiorów. Czy ktokolwiek czytał ten skrajnie reakcyjny świstek papieru wydany w imię Boga ?
Odpowiadam
Odpowiadam 03.05.2021, 15:29
Konstytucję należy rozpatrywać historycznie w oparciu o znajomość epoki.
Yarro Biegunna
Yarro Biegunna 03.05.2021, 15:21
O raz wywalczoną wolność trzeba dbać i ją pielęgnować bo gdy o tym zapomnimy z kapelusza wyskakują Kaczyńscy, Ziobry , Czarnki , Piotrowicze i Obajtki
histeryk
histeryk 03.05.2021, 15:16
Moja wersja historii w skrócie:
1)feudalizm (do tej pory gloryfikowany przez KK)
2)kapitalizm (krótko, do 1939)
3)socjalizm (do 1989)
4) demokracja (do 2015)
5) faszym
SATANIC MILLS
SATANIC MILLS 03.05.2021, 18:44
SŁOWEM SATANISTYCZNY MŁYN HA HA AH DO HYMNU https://youtu.be/041nXAAn714
prof