Wygląda to tak, jakby zacierali ślady niegospodarności [OPINIA]

  • 06.06.2021, 21:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wygląda to tak, jakby zacierali ślady niegospodarności [OPINIA] Zdewastowane obiekty kortów tenisowych w Gryfinie.
Władze Gryfina przekazują pospiesznie bez przetargu zespół kortów koło Centrum Wodnego Laguna. Wcześniej przyczyniły się do ich zniszczenia. Swoją indolencją doprowadziły teren do dewastacji (doszło nawet do podpalenia budynku). Sądzę, że gdyby byli w opozycji, poszliby z tym do… prokuratury.

Winą za dewastację kompleksu kortowego koło Centrum Wodnego Laguna w Gryfinie powinna być obarczona cała władza gryfińska - wykonawcza i uchwałodawcza. Muszą być jasne i jednoznaczne procedury gospodarowania mieniem gminy, których należy przestrzegać. Wspólnym mieniem powinno się dysponować poprzez organizowanie przejrzystych przetargów.

Razem patrzyli i prawie nic nie robili

To radni w maju 2021 r. pozwolili burmistrzowi Mieczysławowi Sawarynowi aby bezprzetargowo wydzierżawił korty w Gryfinie koło Centrum Wodnego Laguna.

Jednak to burmistrz Mieczysław Sawaryn wystąpił już z drugą podobną inicjatywą przekazania majątku gminnego wybranej firmie. Wcześniej Rada Miejska w Gryfinie też zgodziła się na dzierżawę. W ubiegłej kadencji 16 radnych pozwoliło na przekazanie rekomendowanemu przez tercet dzierżawcy (wstrzymał się wówczas radny Jacek Warda). Radni zrobili to po argumentacji Mieczysława Sawaryna (o jego słynnym „doświadczeniu gospodarczym”), Tomasza Milera (rekomendującego sprzedaż kortów) i Pawła Nikitińskiego. Jak czas pokazał, podpisano umowę bez odpowiedniego zabezpieczenia interesów gminy. Potem w skandalicznym stylu zerwano umowę bo…nie mogli dodzwonić się do dzierżawcy.

Lata zaniedbań

Przez 6 lat władze nie potrafiły zagospodarować terenu. Nawet jak 4 lata temu wypowiedziały dzierżawę. Kto przez ten czas z władz wykonawczych (tercet) czy z radnych interesował się kortami i dążył do zmiany? Kto rozliczył burmistrza, który „ma pod sobą” Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie? A radni podnosili ręce, przekazując środki na OSiR.

Okazuje się, że to sam burmistrz Mieczysław Sawaryn próbował rozliczyć (sic!) przewodniczącego rady Rafała Gugę. Ten w specjalnym oświadczeniu wykazywał zaniedbania burmistrza. Mieczysław Sawaryn wówczas nie odpowiedział bezpośrednio, bo prawdopodobnie podczas tego fragmentu sesji grał w piłkę na „swojej” hali, połączonej łącznikiem ze szkołą, ale nieudostępnianej młodzieży szkolnej.

Pożar GEMu otrzeźwił towarzystwo

Aż tu w końcu ubiegłego roku wybuch pożar na korcie w budynku dawnego GEMu. Sprawa zaczęła śmierdzieć i to dosłownie (spalenizną).

Wtedy zauważyć można było owe nerwowe ruchy. Gorączkowo poszukiwano inwestora.

Tak się spieszyli, że… nie zrobili przetargu. A przecież już raz sparzyli się na bezprzetargowej formie.

Raz dwa do prokuratury

Gdyby taka niegospodarność była za czasów burmistrza Henryka Piłata, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przewodniczący z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Gryfinie chyżo pobiegliby do prokuratura. Z wieloma sprawami składali w imieniu rady zawiadomienia do prokuratury (inna rzecz, że do dziś po tylu latach nic z tych ich donosów konkretnego nie wyniknęło).

Już widzę, jak przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Mieczysław Sawaryn wygłasza swoje oskarżycielskie przemowy w stronę burmistrza, a w jego lokalu Tomasz Miler smaruje swoje teksty i czarne wizje oraz kombinuje z prześmiewczymi grafikami. I oczywiście wiceprzewodniczący Paweł Nikitiński dołoży swoje długie przemowy aby sesje trwały… dwa dni. Tak wtedy prace organizowało prezydium rady.

I dziś też ktoś może pójść do prokuratury. Wygląda na to, że to dlatego spieszono się z zacieraniem śladów.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ICE
ICE 10.06.2021, 23:14
Pan Guga też taki święty nie jest . Nie jestem zwolennikiem TERCETU !
tak tak
tak tak 09.06.2021, 10:46
Bo to wstydliwe miejsce trzeba wymazać z mapy Gryfina.
Darz Bór ??? A daj Pan spokój .
Darz Bór ??? A daj Pan spokój . 07.06.2021, 18:04
Z Ciebie Mieczysłąwie taki Burmistrz jak myśliwy !!! Jedna Paczka , jedna Kaczka . ( w paczce 20 szt .)
Gryfininianin
Gryfininianin 07.06.2021, 17:38
Najpierw doprowadzić działki do takiego stanu żeby działka poszła za najniższą kwotę... A potem podstawić jakiegoś człowieka który to kupi... I odpali działkę
pytam
pytam 07.06.2021, 18:16
Czyja to metoda? No czyja?
pomyśl zanim zapytasz...
pomyśl zanim zapytasz... 07.06.2021, 18:53
Spójrz na fakty.
rokowania na działki gminne
rokowania na działki gminne 07.06.2021, 15:58
Kiedy radni,media zainteresują się rokowaniami na sprzedaż gminnych działek budowlanych? Po jednym czy dwóch pseudoprzetargach o których nikt nie wiedział prowadzone są rokowania i działki kupuje za półdarmo biuro nieruchomosci. Skąd w Gryfinie nagle tak wielu developerów się pojawiło? Jak nie ma zainteresowania działkami, to po co wyprzedawać majątek?Czy ktoś zainteresuje się tym tematem i sprawę zbada?
wybitne doświadczenie gospodarcze....
wybitne doświadczenie gospodarcze.... 07.06.2021, 17:10
Gruba sprawa - nie ma chętnych, za półdarmo kupują handlarze nieruchomości. No ich biznes - ale dlaczego, jak mała cena, to dobra wyprzedają?
Kto uczył ekonomii, że sprzedawać tanio działki, które gminy "nie kosztują"?

Interes dla handlarzy.
Ale to jedno biuro, czy kilka?
Teraz zarabiać będzie pośrednik?
???
??? 07.06.2021, 16:04
A o jakie działki chodzi???
mapa
mapa 07.06.2021, 17:45
Trzeba zweryfikować wszystkie transakcje
zdziwiony
zdziwiony 07.06.2021, 18:20
To tyle tego było?
Piotr
Piotr 07.06.2021, 11:37
No gdyby był przetarg to jeszcze by wygrał nie ten co trzeba ;)
Dyl
Dyl 07.06.2021, 08:35
Stop warcholstwu ! Dość tego czepiania się władzy i radnych.
Ludzie w pocie czoła pracują na sesjach od rana do wieczora za marne dgrosze i taka wdzięczność ? Fachowców trzeba najpierw opłacić. Wniskuję o podwyższenie diet dla gminnych radnych w ramach 'Nowego Ładu' towarzysza Jarkacza, oraz o dotację dla firmy 'krzak' która poniosła straty w wyniku pandemii Cowidu i zniszcvzenia budynku socjalnego na kortach. Przekazać gminny majątek firmie na 20 lat to jakieś niedopatrzenie, trzeba im było dać wieczyste użytkowanie.
Bareja pewnie żałuje ,że tak wcześnie umarł bo teraz w III RP dopiero by miał pole do popisu.
https://www.youtube.com/watch?…
ja
ja 07.06.2021, 08:03
burmistrz Gryfina jest strasznym ignorantem wybudował wielką hale sportową koło liceum z kasy unijnej a ja pytam po co skoro młodzież z liceum nie może tam ćwiczyć bo pan burmistrz ma taki kaprys . Przecież to z pieniędzy unijnych i to że burmistrz z e starostą ma jakąś zadre to dzieciaki na tym cierpią kiedy wy Gryfinianie wypier.... tego burmistrza
a ile kosztowało to mauzoleum?
a ile kosztowało to mauzoleum? 07.06.2021, 17:12
tak tylko dopytam - a ILE TEJ KASY UNIJNEJ NA MAUZOLEUM BURMISTRZ POZYSKAŁ?
On
On 07.06.2021, 10:56
Skąd jesteś w posiadaniu takich informacji? Dlaczego siejesz ferment jak to jest nie prawdą,? Hala stoi i może być wykorzystywana przez wszystkich łącznie z młodzieżą. Ale jak pan starosta nie wiadomo z jakich przyczyn uważa inaczej to już jego problem. Tylko zapomina o jednym że wybrali go mieszkańcy sam się tam nie powołał i to mieszkańcy mogą go i resztę tych zaszczytnych funkcji pozbawić. Powiaty zostały powołane po to żeby wspierać gminy a nie im utrudniać życie. Takich powiatów nikt nie potrzebuje. Niech pan starosta zajmie się tym czym powinien. Cierpliwość mieszkańców jest już na wyczerpaniu. Czepiacie się burmistrza żeby odwrócić uwagę od poczynań starostwa. To się nie uda. Pan starosta za dużo kadencji już tam siedzi i czas na zmiany.
ja
ja 07.06.2021, 21:15
do On ja nie sieje fermentu tylko wiem co piszę moje dziecko chodzi do liceum i jakoś nie mogą korzystać z tej hali to ty nic nie wiesz a się mądrujesz i to że młodzież z liceum nie może korzystać to wina twojego burmistrza
Żenada
Żenada 07.06.2021, 14:03
~On, ale starostę nie wybierają mieszkańcy tylko rada xD
Tak, to by go już dawno nie było, co on takiego zrobił dla Powiatu, że jest tyle czasu trzymany na stanowisku? Albo może inaczej, co wie
mieskzaniec do On
mieskzaniec do On 07.06.2021, 11:09
Paweł to że został wybrany i dał tobie stanowisko to nie znaczy że będziemy akceptowali świństwa i nie będziemy się przypatrywali jak wydawane są nasze pieniądze.
Do mieszkaniec
Do mieszkaniec 07.06.2021, 11:17
Powiat w ogóle jako struktura administracyjna jest tylko przechowalnią partyjnych kolesi. Jak kiedyś gminy podlegały bezpośrednio pod województwa to województwo zazwyczaj pełniło funkcję nadzorczą nad wykorzystaniem środków z województwa. Gminy same sobie radziły z problemami, bo najlepiej je znały. Teraz dochodzi do dublowania zadań powiatu przez gminy. Tak samo jak i powiat tak i gmina ma w zadaniach własnych ochrona zdrowia, szkoły. Powiaty są niepotrzebne. Tylko nikt nie odważy się ich likwidacji bo to oznaczałoby dziesiątki tysięcy urzędników na bruku. Fakt możba by było zrobić wiele za te pieniądze co przejada sztuczna biurokracja!!!
schiza
schiza 07.06.2021, 12:17
Bredzenie jak Nikitińskiego na sesji. Omawiany inny temat, a dokładnie kortów, a ten o ty że powiaty nie potrzebne.
Ja
Ja 07.06.2021, 09:25
Tam ktokolwiek oprócz ręcznej i kosza może korzystac?
ja
ja 07.06.2021, 15:06
słuchaj tchórzu .podpisuj się swoim nickiem .brak odwagi?
podpowiem: duża litera
podpowiem: duża litera 07.06.2021, 15:25
A od kiedy zaimek jest nickiem?! Poza tym jesteś wyjątkowo mało inteligentny skoro nie widzisz różnicy w podpisie.
powiem więcej
powiem więcej 07.06.2021, 08:48
Mało tego, burmistrz wziął na to dotację aby udostępnić młodzieży. Jak nie udostępnia to niech kasę oddaje, albo niech się nauczy czytać dobrze umowy.
proste
proste 07.06.2021, 09:30
do 8.48: Jak się nie dotrzymuje umowy to się kasę oddaje.
a u nas kloc straszący koło parku
a u nas kloc straszący koło parku 07.06.2021, 12:15
Powiat Wielicki zaprezentował zmodernizowany projekt nowej hali sportowej przy LO w Wieliczce. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie dachu i stworzenie tam boiska do koszykówki, jak z amerykańskich filmów.
Żenada
Żenada 07.06.2021, 07:45
Dzierżawa bez przetargu na 20 lat, kolejny sukces burmiszcza.
Powinny się odbyc przetargi, jesli nie jeden to dwa i dopiero wtedy gdyby faktycznie nie bylo chetnych mozna myslec o bezprzetargowej dzierzawie ale nie na 20 lat! Ludzie
Mam wrazenie, że tutaj inwestor stawial warunki a gmina wszystko klepala by wydzierzawic teren szybko i odbebnic sukces! Że cos z kortami zrobiono, no wow. Szkoda, ze przez ostatnie lata nikt nie mial pomyslu.
ja
ja 07.06.2021, 07:56
w nawiązaniu:drogi angielskie misiu ,spowiła mgła zapomnienia?
Żenada
Żenada 07.06.2021, 09:30
~ja, pamiętam angielska drogę i mam wrażenie, że nadal byłaby lepsza niż to co mamy teraz na stadionie MIEJSKIM.
ja
ja 07.06.2021, 15:08
no nie ,ręce opadają .jednak na tępotę nie ma rady
bajki i klechdy
bajki i klechdy 07.06.2021, 08:23
ja a coś za bajkopisarzami Milerami piszącymi w tej sprawie swego czasu słyszałeś?
robota dla reportera
robota dla reportera 07.06.2021, 09:35
Lepiej niech się zajmą wjazdem na Myśliwską. Kto projektował i jak wykonał.
żenada to nie to słowo
żenada to nie to słowo 07.06.2021, 07:50
Ale to wszystko było ugadane , spólka powstała i na podpis czekała. A gdyby zorganizować przetarg to może ktoś by przedstawił lepsze warunki dla gminy, np. nie śmieszne pieniądze za dzierżąwę. Tego się według mnie bali. ALe gdzie tu interes gminy? Kto powinien o niego dbać?
Żenada
Żenada 07.06.2021, 08:01
Zasada gospodarności, brawo gmina xD kolejny sukces xD
Oczywiście, że można było uzyskać lepsze warunki gdyby był przetarg ale po co? Taki zwykły mieszkaniec Gryfina usłyszy o sukcesie bo korty będą „zrobione” no wow.
Zresztą, żeby robić prawdziwe zamówienia publiczne trzeba się na nich znać, to nie przetarg na ciasta, ciasteczka i kawę z mlekiem.
pytanie
pytanie 07.06.2021, 08:24
Żenada bo nie widać aby dbali zbytnio o inters gminy. A o czyj dbali?
Antoni
Antoni 07.06.2021, 07:42
Mnie to najbardziej zdumiewa, że firma powstała tuż przed podpisaniem umowy na korty. Przypadek? Nie sądzę.
brawo
brawo 07.06.2021, 07:26
Wreszcie ktoś napisał samą prawdę.
5-10-15 %
5-10-15 % 07.06.2021, 02:37
Lenie będą siedzieć!
bażant
bażant 07.06.2021, 07:29
Które lenie?
Ja
Ja 07.06.2021, 08:01
Leniwe, a które?
???
??? 07.06.2021, 08:26
wszyskie czy ?
bzyku
bzyku 07.06.2021, 00:45
Przetargi to jeszcze trzeba umieć przeprowadzać a pan Miler pokazał że potrafi pseudoprzetargi na działalność.sc biurową a pod to kortów nie da się podciągnąć.
no co?
no co? 07.06.2021, 07:31
A co on potrafi oprócz brania kasy?
święta prawda
święta prawda 06.06.2021, 23:56
Tak było. Nic dodać, nic ująć
zaniepokojony
zaniepokojony 06.06.2021, 23:16
A co panie Sawaryn z przystanią żeglarsko kajakową. JAki los?
za to dwa srututelki w pakiecie...
za to dwa srututelki w pakiecie... 06.06.2021, 23:45
srutu tutu i po wszystkim...
mieszkaniec
mieszkaniec 06.06.2021, 23:08
Ale z pamięci mi nic nie wymarzą. Nie ma nawet takiej opcji.
memo
memo 06.06.2021, 22:59
Faktycznie jak sobie przypomnieć to przyspieszyli z wymyślaniem o kortach po tym jak ci bezdomni byli w tym Gemie i później wybuchł ten pożar. 
solidny
solidny 06.06.2021, 22:58
Ja juz po prostu nie wierzę w uczciwe przetargi w tej gminie.
no i nie masz przetargu :)
no i nie masz przetargu :) 06.06.2021, 23:27
Dlatego gmina nawet nie wysila się, żeby jakiekolwiek przetargi robić. Przecież gdyby faktycznie, jak mówił tercet "nikt by się nie zgłosił" - to byłby ten wielce doświadczony inwestor...
pociąg
pociąg 06.06.2021, 22:58
Przetarg i owszem, ale musi być uczciwy,. Nie może być tak jak z lokalem na Chrobrego gdzie doszło do nieprawidłowości.

Pozostałe