Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie

  • 11.06.2021, 08:30
  • News4Media
Religia i etyka w szkołach. Jedna z opcji odpadnie iStock
Zbliża się koniec "okienek" zamiast lekcji religii. Wkrótce uczeń, który na takie zajęcia nie chodzi, i tak będzie miał zajęty czas.

Obecnie jest tak, że nie trzeba chodzić na lekcje religii. Decydują o tym rodzice dziecka, a w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami. Zamiast na religię można uczęszczać na etykę, a ocena z tego przedmiotu jest wpisywana na świadectwie. Tyle że w nie każdej szkole są lekcje etyki. Zgodnie z przepisami, powinny zostać zorganizowane, jeśli chociaż jeden rodzic o to zawnioskuje. Jeżeli tego nie zrobi, dziecko ma wtedy czas wolny od zajęć.

W pierwszej szkole mojej córki była etyka. Od IV klasy chodzi do innej szkoły i tam etyki nie ma. We wrześniu jednak będę o to wnioskowała."– zapowiada pani Paulina z Lublina.

Jeszcze pod koniec kwietnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił, że chce uporządkować kwestię religii i etyki. Mówił, że wkrótce rodzic lub pełnoletni uczeń będzie musiał wybrać między tymi przedmiotami. Będzie zobligowany na któryś uczęszczać. „Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości.” – zdecydował minister, ale przez dugi czas nie było wiadomo, jak do tej koncepcji podchodzi Kościół. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ustosunkowała się właśnie do słów Czarnka.

W kontekście szeroko podejmowanego tematu wprowadzenia obligatoryjnego wyboru pomiędzy etyką i lekcją religii, Komisja wyraziła wsparcie dla tej inicjatywy. Zaznaczono jednocześnie, że kwestia podjęcia tej decyzji nie leży po stronie Episkopatu, a jest kompetencją Rządu i Ministra Edukacji i Nauki.” – czytamy w oficjalnym stanowisku, w którym też przypomniano, że: „płaszczyzna etyczna oraz formacja moralna odgrywa kluczowe zadanie w całym procesie wychowania dzieci i młodzieży. W tej materii potrzeba współpracy szkoły, rodziny i środowiska parafialnego”.

Aktualnych, dokładnych i ogólnopolskich danych dotyczących uczęszczania uczniów na religię nie ma. Spływają one jednak z poszczególnych miast i wynika z nich, że z roku na rok na lekcjach z katechetami jest coraz mnie osób. W Krakowie Lewica policzyła (na podstawie ankiety w 20 na 30 wszystkich szkół), że na religię nie chodzi już niemal połowa uczniów. W Łodzi na 62 tys. uczniów z takich zajęć wypisało się już ponad 12 tysięcy. Z badania Fundacji Wolności w Lublinie wynika, że w szkołach podstawowych na religię chodzi 94 proc. dzieci, a im starsza klasa, tym ta liczba jest mniejsza. W lubelskich liceach na katechezę uczęszcza 66 proc. uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych nieco ponad 70 proc.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 12.06.2021, 10:58
Jestem za obowiązkową katechezą w szkole, obowiązkowymi modlitwami, rocznicami religijnym i całowaniem księdza w ręke.
Czym więcej przymusu, tym jeszcze wiecej miłości do Kościoła Katolickiego. Nie myślcie sobie, że etyki będą uczyć inni naczyciele niż katecheci, bo to będzie etyka katolicka.
kulowski łeb jak garnek
kulowski łeb jak garnek 12.06.2021, 11:35
No a skąd wziąć etyków? A nauczyciele religii przecież wykształceni w kierunku... Więc czy będą szli na lekcję nazywaną religią czy etyką - program będzie taki sam...
Chory kraj
Chory kraj 12.06.2021, 09:55
POLSKA jedynym krajem Europa gdzie w szkolach jest religia. .. Wiara to prywatna sprawa, a nie narzucanie odgorne... Szkola powinna nauczac w oparciu o fakty ,dowody a nie opowiesci biblijne..
Ręce opadają
Ręce opadają 12.06.2021, 08:33
W szkołach piwinna być nauka,.. a nie uczenie się bajek nie popartych żadnymi faktami ani dowodami.... Biblia to zbiór opowieści, spisanych 300 lat po smierci Jezusa. Udowodniono w niej ponad 30 tys poprawek.. Oczywiście naniesionych przez mnichów pod swoje kopyto... Ten dodał ten ujął, kolejni papieże poprawiali, inne ewangelie zataili... I to ma być nauka... Chyba tylko w PIS ciemnej Polsce.
Atei
Atei 11.06.2021, 14:56
Po co kombinować? Państwa religijne od zawsze byly do tyłu z postepem gospodarczym. Przykladem Egipt, Indie. Dość obiecywania ludziom, że coś istnieje i robiąc na tym wielką kasę
Co wolno wojewodzie
Co wolno wojewodzie 12.06.2021, 08:37
Pod każdym względem. Ciemny, zastraszany naród to posłuszny naród. Za nieposłuszeństwo piekło za uległość raj.. I tak religie i władza trzymają w ryzach ciemnego parafiana.. A sami w d... mają tzw grzechy.
mama
mama 11.06.2021, 13:07
Dramat ! Dzieci masowo są wypisywane z lekcji religii więc trzeba coś na szybko wykombinować .
peło
peło 11.06.2021, 12:44
Czarnek osiągnie efekt odwrotny do zamierzonego - laicyzacja wśród młodzieży nabierze tempa.
Golec
Golec 11.06.2021, 12:30
Dziadek z demencją rzadzi w polsce to tak jest.
średniowiecze
średniowiecze 11.06.2021, 11:29
Cofamy śię.
Bogna
Bogna 11.06.2021, 08:51
Już sami nie wiedzą czego chcą.
wstecznictwo
wstecznictwo 11.06.2021, 08:57
Niestety widzą dokładnie i to jest najbardziej dołujące.

Pozostałe