Rząd chce przejąć kontrole nad szkołami. Są już szczegóły

  • 11.06.2021, 12:30
  • News4Media
Rząd chce przejąć kontrole nad szkołami. Są już szczegóły News4Media
„Jestem wstrząśnięty” – tak ekspert ocenia najnowsze plany ministra edukacji. Tym razem chodzi o wybór dyrektorów szkół.

W Białej Podlaskiej właśnie wybrano dyrektora szkoły podstawowej nr 9 i jest to Bernadeta Mikołajczak. Stanęła przed specjalnie powołaną komisją i wygrała konkurs. Tak są właśnie wybierani dyrektorzy szkół publicznych. Od lat w takiej komisji są m.in. związkowcy, przedstawiciele rady rodziców oraz po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę (miasto, powiat czy gmina) i organu sprawującego nadzór pedagogiczny (kuratorium oświaty podlegające pod wojewodę). Ale to ma się zmienić.

W wykazie prac legislacyjnych rządu właśnie zapisano zamiar zmiany prawa oświatowego. Wskazano tam wyraźnie, że celem modyfikacji jest „wzmocnienie roli organu nadzoru pedagogicznego, w tym w szczególności kuratora oświaty, tak aby jak najpełniej mógł wykonywać powierzone mu ustawowo zadania".
Co to oznacza? Kuratoria będą mogły do komisji oddelegować aż 5 swoich przedstawicieli, a jeśli będzie ich mniej, to i tak będą dysponować 5 głosami. Przy czym samorządy czy związki nadal mają mieć tylu ludzi, ilu mają obecnie oraz tyle głosów, ile mają teraz. Rządowi urzędnicy będą mieli więcej do powiedzenia przy wyborze dyrektora szkoły.

I to nie koniec, bo kurator oświaty będzie musiał pozytywnie zaopiniować konkretną osobę na stanowisko dyrektora w sytuacji, gdy np. do konkursu nikt się nie zgłosił, a miasto chce wskazać wybraną przez siebie osobę. Bez takiej akceptacji rządowych urzędników nikt dyrektorem nie zostanie.

Jestem wstrząśnięty” – komentuje dla portalu Interia Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. „Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek do czegoś takiego dojdzie. Jest to zapowiedź przejęcia nadzoru państwa nad szkołami.” – dodaje.

W jego ocenie władze lokalne nie będą miały wiele do powiedzenia przy takiej procedurze. „Zostanie im tylko wykonywanie zadań administracyjnych. Szkoła samorządowa przestanie nią być, zastąpi ją szkoła scentralizowana i upaństwowiona. Przychylna władzy i poddana politycznej kontroli”.

Podobnie mówią związkowcy, jak np. Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnych Związków Zawodowych „Forum-Oświata”: „W sytuacji kiedy kurator będzie miał tzw. głos pluralny podczas głosowania, będzie tak jak w niektórych spółkach, gdzie jest zapisane, że wszyscy członkowie zarządu mają tyle samo udziałów, ale jeden z nich ma głos, który jest decydujący.” – porównuje i dodaje: „Obecnie można powiedzieć, że jest jakaś równowaga, a po tych zmianach zawsze będzie obsadzany człowiek związany z władzą centralną, niezależnie od tego, kto rządzi w regionie”.

Resort tłumaczy zmiany tym, że wpływało bardzo dużo sygnałów świadczących o tym, że nadzór pedagogiczny powinien być bardziej skuteczny. „Najczęściej sygnały te zawierają informacje o działaniach niezgodnych z przepisami prawa, niekorzystnie wpływających na jakość edukacji i warunki rozwoju uczniów oraz wychowanków objętych kształceniem, wychowaniem i opieką" – dodał we wstępie do zakładanych zmian.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kurator
kurator 12.06.2021, 06:47
a w krzywinie rzadza lewacy..piotruś, basia c....itp
ja
ja 12.06.2021, 12:43
Uwaga rządzący i panie Czarnek przegniecie jak z wprowadzeniem religii do szkół
struna
struna 12.06.2021, 14:49
Oni jadą przecież na zagięciach.
deja vu...
deja vu... 11.06.2021, 15:27
Czyli wraca porządna stara nomenklatura - bez pisowskiego nadania - nawet dyrektorem wiejskiej szkółki nie zostaniesz...
Tylko dlaczego gmina która prowadzi szkołę nie będzie miała wpływu na wybór dyrektora, który W IMIENIU GMINY będzie tę szkołę prowadzić?
Knaga
Knaga 11.06.2021, 14:56
Niech rząd przejmie kontrolę nad Knagulcem i Ajwajem bo te dwie gryfińskie parowy ośmieszają nasz powiat
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 11.06.2021, 16:55
tego pegerowskiego burdelu nie da sie bardziej ośmieszyć niż oni sami ha ah ah
UE TROL
UE TROL 11.06.2021, 14:31
Jak to dobrze, że jesteśmy w UE. Inaczej byli byśmy drugą Białorusią.
Kim Dzong
Kim Dzong 12.06.2021, 08:27
Nie ciesz się. PiS zrobi wszystko żeby nas z niej wyprowadzić.. Już zrobili z nas ciemnogród Europy. Religia w szkołach.. , pranie mózgu od dziecka.... kobiety rodzić jak maszynki, nawet ciężko uszkodzone płody... To zwykły reżim, a nie nowoczesne, demokratyczne państwo m.. I Unia ma już dość Polski... Nie pasujrmy do Europy.
jacek i placek ha ah ah  czy to masoni  ha ha ah
jacek i placek ha ah ah czy to masoni ha ha ah 11.06.2021, 13:44
I OBOWIAZKOWO lektura o dwóch takich co ukradli ksiezyc ha ha ah JACEK I PLACEK numerologicznie to 33 ha ha ah jacek 12 placek 21 1+2=3 2+1=3 33 12+21=33 ha ha ah
Spokojnie
Spokojnie 11.06.2021, 13:25
Bardzo dobrze niech pilnują bo ta opozycja wyprowadza dzieci ducha winne na ulicę bo nie mają widowni i wciskają im jakieś lbg t do główek ,straszne to jest
Jarek
Jarek 12.06.2021, 14:47
Księża nauczą ich na plebanii pod kiecką
PIS DA PIS DA NO I PAPA I PIS DA  HA AH AH
PIS DA PIS DA NO I PAPA I PIS DA HA AH AH 11.06.2021, 13:21
już miejscowa sitwa z gminy i powiatu nie da rady wrzucić swojego parobka
sitwa zamiast sitwy?
sitwa zamiast sitwy? 11.06.2021, 15:09
No chyba że sitwa będzie miała ten sam odcień, co aktualny wojewoda...
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 11.06.2021, 17:17
przefarbuja sie jak lisy ha ah ah zobacz na muche UW PSL BLOKI WSZELAKIE TERAZ PIS HA HA AH KABARET JAK JUŻ DŁUBOBORSKI SPOKORNIAŁ I ZADOWOLIŁ SIĘ OCHŁAPEM W PUKU HA HA AH ale ten sep tak ma ha ha ah gdzie on nie PEŁNI FUNKCJI LZS OSP TERAZ PUK AILE JESZCZE POMNIEJSZYCH HA AH AH TO JEST DOBRY PŁYWAK
machloja
machloja 11.06.2021, 13:16
Skoro ministerstwo widzi jakieś nieprawidłowości - to nie lepiej zmienić prawo albo karać za łamanie? A nie obsadzać swojakami - przy zachowaniu prawa, które samo ministerstwo nazywa złym?
Czy ono jest złe, jak rządzą "nienasi" a jak rządzą "nasi" to jest dobre?
SPokojnie
SPokojnie 11.06.2021, 13:04
Premier Węgier, Viktor Orban po tym jak kibice wygwizdali Irlandczyków, którzy klęknęli przed meczem:

"Na stadionach nie ma miejsca na klękanie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest jest wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie, my nigdy w tym nie uczestniczyliśmy. Poza tym nie prowokuje się gospodarza, kiedy jest się w gościach".
no
no 11.06.2021, 12:35
Okazuje się,że Jarosław Mądry to wielki reformator!
Edfddfg
Edfddfg 11.06.2021, 14:34
Wstyd mi za jego wyborców
cha
cha 11.06.2021, 12:39
A niektórzy myśleli że tylko o sądy chodzi.
Spokojnie
Spokojnie 11.06.2021, 13:44
Na szajke sędziowska kastę z platformy jeszce przyjdzie czas Durczok ,najsztub, Cimoszewicz ,Nowak i reszta celebrytów też zapłacą za krzywdy
?