Jak wyglądała bitwa pod Cedynią? Inscenizatorzy wiedzą i pokazują

  • 20.06.2021, 09:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jak wyglądała bitwa pod Cedynią? Inscenizatorzy wiedzą i pokazują
To nie będzie tylko ukazanie krwawego boju z X wieku i inscenizacja bitwy 972 roku w Cidini. Oprócz walki wojów, prezentowane są już drugi dzień warsztaty poszczególnych rzemieślników z technikami rodem ze średniowiecza. Do tego można obejrzeć obozowisko wojów. Uwagę może przykuć taniec ognia. Oko cieszą też, a uszy wychwytują bojowe okrzyki turniejów, potyczek, a także gier i zabaw. Kubki smakowe pomogą docenić naturalne produkty według średniowiecznych receptur. Będą też wyjątkowo dziś pokazy walk konnych. A do tego dżygitówka kozacka i zespoły muzyki dawnej. Wszytko to do zobaczenia jeszcze dziś w niedzielę 20 czerwca 2021 r. pod Górą Czcibora, czyli jak jedzie się z Cedyni do przejścia granicznego w Osinowie Dolnym.

Obozowisko powstało u podnóża wzgórza zwanego ze względu na wysokość względną i stromość Górą Czcibora. Bitwę rozegraną w 972 roku przypomina potężna mozaika. Interpretacje słów kronikarza Thietmara piszącego o zmaganiach Mieszka I - pierwszego historycznego władcy Polan z margrabią Marchii Wschodniej Hodonem, zaprezentują historyczni rekonstruktorzy. Wszystko to pod pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą, czyli pod 15-metrowym monumentem, który przedstawia wzbijającego się w stronę Odry orła do lotu.

niedziela 20 czerwca 2021 r. – Góra Czcibora

10.00 – Warsztaty rzemiosła średniowiecznego oraz warsztaty Fireshow w wykonaniu grupy Outcast Flame Fireshow

10.00 – 15.00 Warsztaty muzyki dawnej Viatores oraz Daj Ognia

10:30 – Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem na Górze Czcibora przez władze z Polski i Niemiec

11.30 – Średniowieczne gry, zabawy i konkursy

12.00 – Finał walk 1vs1, 5vs5, walki grupowe, włóczników

13.00 – Inscenizacja bitwy pod Cedynią 972

14.30 – Warsztaty konne w wykonaniu ApolinarskiGroup

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kika
Kika 21.06.2021, 00:08
Ale co to ma wspólnego z historią?
Lacek
Lacek 20.06.2021, 22:07
Nawet ola z opsu była z widłami podobno dostała kiedyś na komuńe
Magia nie zadziałała
Magia nie zadziałała 20.06.2021, 16:17
Ciekawa sprawa ksiądz poświęcił bieznie koło szkoły w Cedyni za chwilę Burmistrz chciał dokonać jej próby i doznał kontuzji Achillesa podobno to jak ta magia księdza działa jakoś słabo biedny Burmistrz
motyla noga
motyla noga 20.06.2021, 16:38
Przecież ksiądz święcił bieżnię a nie nogę burmistrza.
Młody florek
Młody florek 20.06.2021, 22:08
Widziałem olke z mopsu z widłami i ojcem
dociekiwacz prawdy w inscenizacjach
dociekiwacz prawdy w inscenizacjach 20.06.2021, 15:06
Czy to prawda, tylko pytam czy to prawda, że w tym roku Hodon zwyciężył? Tak tylko pytam bo tak mówi miejscowy ruch oporu pijący złoty trunek pod sklepem.
glon
glon 20.06.2021, 14:40
Chyba najgorsze prowadzenie od początków inscenizacji.
Gabor
Gabor 20.06.2021, 17:43
Gabi, nie zaczynaj...
grot
grot 20.06.2021, 14:25
Czekałem na warsztaty konne ale nic po bitwie nie było.
Gabi - ja tak nie umiła
Gabi - ja tak nie umiła 20.06.2021, 13:10
Super impreza.
Pipi
Pipi 20.06.2021, 12:30
Program kompletne dno niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy podatników
Dziadostwo
Dziadostwo 20.06.2021, 11:53
Dziadostwo do znudzenia ciągle to samo zdarta płyta
mówię: sprawdzam
mówię: sprawdzam 20.06.2021, 15:02
Dziadostwo skąd wiesz skoro jak widać po godzinie wpisu w ogóle tego nie widziałeś?
Historyk
Historyk 20.06.2021, 11:05
Po bitwie mieszko i czcibor dosiedli konii pojechali do Mieszkowic gdzie w miejscowej knajpie Dąbrówka przez tydzień oblewali pokonanie niemiaszkow. Gdy wytrzeźwieli pojechali konno do Czelina gdzie postawili słup graniczny aby Hodoon że swoją banda widzieli że te tereny są nasze polskie. Potem mieszko z bratem pojechali do Siekierek gdzie pochowali swoich wojów i znów pojechali do Mieszkowic aby popijać miejscowa okowite w Dąbrówce przy okazji pofiglowal z miejscowymi dziewkami z tych figli narodził się później mieszko drugi mieszko trzeci i bolek Chrobry resztę ju znacie z podręczników historii. Dziękuję za uwagę. Czuwaj
chętna
chętna 20.06.2021, 15:06
Podobno też chędożyli. Pytanie gdzie ich można spotkać?!
Knagulec
Knagulec 20.06.2021, 15:47
U mnie dawaj zapodam
Knaga
Knaga 20.06.2021, 15:41
Knagulec cie wychedozy aż banki nosem Ci pojda
Ciekawe ile knagulec ma cm
Ciekawe ile knagulec ma cm 20.06.2021, 16:56
Szukam mężczyzny do seksu online. W razie potrzeby możliwe są prawdziwe spotkania (bez zobowiązań)! Nie sprawdzam tego adresu e-mail! Napisz w moim profilu www***
Porozmawiamy trochę, a dam ci mój numer telefonu, WhatsApp, umówimy się na spotkanie! ***
Knaga
Knaga 20.06.2021, 18:44
Nie warto luzuj majty Knagulec to *** *** ***
Knagulec
Knagulec 20.06.2021, 17:47
Po kiego ch... ***
ciur obozowy
ciur obozowy 20.06.2021, 10:33
A gdzie burmistrz?
Achilles na bieżni
Achilles na bieżni 20.06.2021, 12:25
Burmistrz jest w szpitalu w Szczecinie i ma mieć dzis operację.

Miejscowe media szeroko o tym piszą od wczoraj
szpieg Hodona  zw. :Gumowe Ucho
szpieg Hodona zw. :Gumowe Ucho 20.06.2021, 15:01
Operacja "bitwa pod Cedynią"?
Byk
Byk 20.06.2021, 10:29
Bitwa to ON, czy ONA? Szukasz błędów u innych a sam walisz byk za bykiem!
krowa
krowa 20.06.2021, 15:04
Ani on, ani ona, tylko ono - bitwiątko
Byk
Byk 20.06.2021, 18:55
Zbaraniałem.
kask
kask 20.06.2021, 10:28
Zakute łby ci rycerze.
alkomat
alkomat 20.06.2021, 10:27
Czibor będzie dziś trzeźwy?

Pozostałe