Dziś możesz czuć spadek energii. Oto dlaczego i jak sobie z nim radzić

  • 21.06.2021, 17:30
  • News4Media
Dziś możesz czuć spadek energii. Oto dlaczego i jak sobie z nim radzić iStock
Dziś mamy do czynienia z przesileniem letnim. To właśnie ten dzień jest najdłuższy w roku, a zaraz po nim czeka nas najkrótsza noc. To zjawisko astronomiczne, wśród osób bardziej podatnych, może wywołać gorsze samopoczucie i chwilowy spadek formy. Jak sobie z tym radzić?

Czym jest przesilenie letnie?

Ze względu na swoje ułożenie względem Słońca, północna półkula Ziemi przyjmuje dziś najwięcej promieni słonecznych w stosunku do całego roku. Jednocześnie po drugiej stronie planety zapada noc polarna, bo tam słońce nie dociera. Rozpoczyna się astronomiczne lato, które potrwa aż do września. W Polsce obchodzimy tzw. „Noc Kupały”. Niegdyś poszukiwano kwiatu paproci, który miał swojemu znalazcy przynieść szczęście i dobrobyt.

Choć promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na organizm, specyficzny czas przesilenia może wywoływać odwrotny efekt. Tego dnia ludzie mogą odczuwać znużenie, brak energii do działania, przygnębienie, stres, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji a nawet bóle głowy. Jak temu zaradzić?

Zadbaj o odżywienie i nawodnienie organizmu

Tego dnia warto zrezygnować z posiłków, które w swoim składzie mają duże ilości węglowodanów. Cukry spożywane w nadmiarze odpowiadają m.in. za senność i uczucie zmęczenia. Powinniśmy jeść regularnie, np. co trzy godziny, aby nie wywołać efektu „wilczego głodu” i nie dopuścić do przejedzenia pod jego wpływem. Równie ważne jest wypijanie minimum 2 litrów wody w ciągu dnia. Przesilenie letnie zwykle wiąże się z upałami, dlatego zapotrzebowanie na płyny jest tego dnia jeszcze większe, nawet do 3 – 4 litrów.

Czas na odpoczynek

W codziennym pędzie zapominamy o tym, aby pozwolić naszemu organizmowi wejść na „niższe obroty”. W taki dzień jak dziś, doskonałym rozwiązaniem będzie spędzenie czasu na łonie natury, z koktajlem owocowym i ciekawą książką. Równie dobrze sprawdzi się krótka, popołudniowa drzemka, która zadziała na organizm jak „restart”. Dla tych, którzy są stale spragnieni aktywności, polecany jest spokojny spacer. Warto jednak wybierać miejsca zacienione. Za oknem panują obecnie temperatury, które w połączeniu z nadmiarem promieni UV, mogą wyrządzić organizmowi szkodę.

Suplementy diety, również naturalne

O uzupełnianie niedoborów witamin i mikroelementów powinniśmy dbać przez cały rok, aby organizm doskonale radził sobie również w trudniejszych warunkach. Można przyjmować specjalne suplementy diety, które dostępne są np. w aptekach. Latem warto jednak skupić się na nowalijkach, które są naturalnym bogactwem witamin z grupy B, C, D, E i K oraz wapnia, żelaza, magnezu, potasu, fosforu i cynku. Szczególnie wartościowe są te warzywa i owoce, które dorastają w pełnym słońcu, dlatego w pierwszej kolejności warto wybierać te rosnące na otwartej przestrzeni a nie w szklarni.

Słuchaj muzyki

Bez względu na to, czy potrzebujesz pocieszenia, rozładowania nadmiaru emocji, czy po prostu obcowania z pięknem, na ratunek zawsze przychodzi muzyka. Od lat naukowcy badają jej wpływ na samopoczucie. Centrum Medyczne Beth Israel w Bostonie dowiodło, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na rozwój już w wieku niemowlęcym. Jeśli nie przepadasz za Mozartem, posłuchaj po prostu ulubionej kapeli. Przyjemne dźwięki pomogą unormować ciśnienie tętnicze, zwalczą nadmierny stres i wyciszą ciało oraz umysł.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

podchmielony jestem
podchmielony jestem 21.06.2021, 22:43
Tylko drobna niedyspozycja.
Diurasel
Diurasel 21.06.2021, 18:58
Czuję się naładowany
Knaga
Knaga 22.06.2021, 06:43
Pewnie byłeś u Knagulca

Pozostałe