Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich finansów?

  • 22.06.2021, 18:30
  • News4Media
Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich finansów? iStock
Jeden z czołowych banków funkcjonujących w Polsce przeprowadził badanie, które miało pokazać, jak wygląda sytuacja finansowa w naszym kraju po roku pandemii. Opublikowany we wtorek raport pokazuje czy niespodziewane załamanie gospodarki i ograniczenia, którymi zostali obwarowani Polacy sprawiły, że odczuliśmy zmiany w domowym budżecie.

Czujemy się dobrze ze swoimi warunkami finansowymi

W przeprowadzonym badaniu swoje pozytywne odczucia związane z budżetem domowym wyraziło 72 proc. respondentów. Dla porównania, tylko 5 proc. z ankietowanych określiło, że znajduje się w skrajnie złej sytuacji. Najlepiej swoje finanse oceniają osoby pomiędzy 18 a 29 rokiem życia. Najgorzej w tej kwestii czują się seniorzy, którzy często wskazywali, że ich sytuacja mogłaby być znacznie lepsza.

Opinia zależna od wysokości zarobków

To wydaje się być oczywiste, jednak rzeczony ranking potwierdza w przedstawionych liczbach, że im więcej zarabiamy, tym lepiej oceniamy swoją sytuację finansową. Spośród osób, których miesięczny dochód przekracza próg 5 tys. zł., aż 92 proc. oceniło swój domowy budżet bardzo dobrze. Podejście respondentów, którzy zarabiają mniej niż 2 tys. zł., nie było już tak optymistyczne. Tylko 61 proc. z nich uznało, że ich budżet jest wystarczający.

Jak odczuwamy wpływ pandemii na finanse?

Dokładnie połowa ankietowanych oceniła, że w porównaniu do ubiegłego roku, ich sytuacja finansowa nie uległa zmianie, a 21 proc. z nich uznało, że jest nieco lepsza. 2 proc. respondentów odczuło zdecydowaną poprawę. 17 proc. boryka się z nieznacznym uszczupleniem budżetu domowego, 8 proc. twierdzi, że w stosunku do poprzedniego roku zmiany w domowych finansach są dla nich dotkliwe. W negatywnym świetle zmiany w budżecie widzą głównie mężczyźni. To właśnie oni najczęściej wskazywali pogorszenie swojej sytuacji.

Na co wydawaliśmy pieniądze w 2020 roku?

Wśród najczęściej wymienianych przez ankietowanych obciążeń finansowych pojawiły się: remont mieszkania (20 proc.), zakup samochodu lub motocykla (12 proc.) oraz wydatki związane z naprawami i utrzymaniem już posiadanego pojazdu (9 proc.). Część respondentów uznała, że problem sprawiało im finansowanie leczenia (8 proc.), co mogło być związane z ograniczeniem dostępu do publicznej opieki zdrowotnej. 7 proc. pytanych musiało zmierzyć się z obciążającym budżet zakupem sprzętu RTV, 6 proc. wydało pieniądze na wakacje, 5 proc. zmieniało w swoim domu meble a 2 proc. sprzęt AGD.

Jak finansowaliśmy zakupy?

33 proc. respondentów przyznało, że nie posiada oszczędności. 57 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wydatki finansowało z bieżącego budżetu, a 46 proc. z nich skorzystało w tym celu z odłożonych wcześniej środków. 14 proc. pytanych zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu, 8 proc. pożyczyło pieniądze od rodziny lub przyjaciół, a jedynie 5 proc. użyło w tym celu karty kredytowej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Technik
Technik 22.06.2021, 23:54
Od pół roku pracuję w Schwedt i jestem zadowolony ze swoich finansów.
Jacek
Jacek 22.06.2021, 19:44
No to nie tak źle. Dobrze, że już Tuska nie ma. Bo on wyznaje zasadę że każdy powinien radzić sobie sam, a jak nie potrafi to niech *** *** ***
Senior- kupę garnki
Senior- kupę garnki 22.06.2021, 19:19
Zadowolniony mam 13 emeryturę, córka z zięciem nie pracują, ale żyją z 4 dzieci. Trochę drogo w sklepach ale na t info mówili ze inflacja najniższa w Europie
Jacek
Jacek 22.06.2021, 19:45
TROLL a nie senior. Mieszkasz trollu koło 2 ki.
Ewa
Ewa 23.06.2021, 11:53
Trzeba zrozumieć co senior miał do przekazania;)
kocyk dla lenia
kocyk dla lenia 22.06.2021, 18:44
Jak dla kogoś, w sumie bez zawodu, kompetencji czy manualnych zdolności to jakoś sobie radzę, i biedy nie klepię jak większość moich znajomych po historii.
jestem od Mietka
jestem od Mietka 22.06.2021, 18:39
Jestem zadowolony jak jasny gwint, Mietek swoim płaci dobrze bo nie ze swoich.

Pozostałe