Okradł seniora. Policja publikuje jego wizerunek i prosi o pomoc

  • 29.06.2021, 12:00
  • News4Media
Okradł seniora. Policja publikuje jego wizerunek i prosi o pomoc KMP Elbląg / miejski monitoring
Mimo wielu apeli i nagłaśniania takich spraw, one nadal mają miejsce, a ludzie z zadziwiającą łatwością pozbywają się oszczędności życia. Oszust może działać na terenie całej Polski, warto więc zapamiętać jego twarz. W ubiegłym tygodniu, do starszego pana zadzwonił telefon. Rozmówca podał się za funkcjonariusza CBŚP i przekonał seniora, że musi ratować swoje pieniądze. Ten, posłusznie wykonując polecenia oszusta, wrzucił do kosza na śmieci 100 tys. zł. Teraz policja publikuje wizerunek sprawcy oszustwa i prosi o pomoc w jego ujęciu.

Kosztowna naiwność

68 letni mieszkaniec z Elbląga przekonał się, jak dużo może kosztować nadmierne zaufanie wobec obcych osób. 23 czerwca mężczyzna odebrał tajemniczy telefon od „funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji”. Po krótkiej rozmowie uwierzył w to, że jego oszczędności są zagrożone, po czym posłusznie wykonywał polecenia oszusta. Była to prawdopodobnie najdroższa rozmowa telefoniczna w życiu mężczyzny.

- 23 czerwca 68-letni elblążanin padł ofiarą przestępców, podających się za policjantów CBŚP. Jego konto miało być rzekomo zagrożone. Mężczyzna uwierzył w zapewnienia rozmówcy i wybrał się do banku, wypłacił 100 tys. zł., a następnie przekazał ją złodziejowi, postępując zgodnie z instrukcjami oszusta – wyjaśnia nam Jakub Sawicki, rzecznik prasowy KMP w Elblągu.

Pracownicy banku podejrzewali, że senior mógł paść ofiarą oszustwa. Jednak starszy pan zapytany przez nich, do czego potrzebna jest mu tak duża kwota, miał instruowany przez złodzieja odpowiedzieć, że „na cele zdrowotne”. To uśpiło czujność bankowców, którzy wydali mężczyźnie wskazaną kwotę. Plik banknotów zawinięty w torbę, złodziej nakazał elblążaninowi wrzucić do jednego z miejskich koszy na śmieci. Paradoksalnie, chcąc uchronić swoje oszczędności, 68-latek przekazał je w ręce niepożądanej osoby.

Proszą o pomoc w odnalezieniu sprawcy

Oszukany mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą przestępcy. Poprosił wówczas o pomoc prawdziwych policjantów, jednak na odzyskanie pieniędzy było już za późno. Funkcjonariusze rozpoczęli czynności zmierzające do zatrzymania złodzieja. Moment, w którym sprawca wyciąga paczuszkę z pieniędzmi ze śmietnika, nagrały kamery miejskiego monitoringu. Policja udostępniła wizerunek złodzieja i prosi o pomoc w ustaleniu jego tożsamości.Seniorzy wciąż wierzą

Choć o oszustwach polegających na podszywaniu się pod funkcjonariuszy publicznych i członków rodziny mówi się wiele, nadal zdarza się, że starsze osoby zmanipulowane przez złodziei, nabierają się na ich kłamstwa i posłusznie oddają swoje oszczędności.

- Policja nigdy nie angażuje osób trzecich w swoje akcje operacyjne. Nie prosimy również o przekazanie pieniędzy – ostrzega Jakub Sawicki.

Osoby, które mogą posiadać informacje na temat mężczyzny zarejestrowanego przez miejski monitoring, proszone są o kontakt. Wszelkie informacje dot. osoby poszukiwanej można przesyłać anonimowo na adres [email protected]

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Knagulec
Knagulec 30.06.2021, 14:41
Przegumować kurwiłba nadgrzbietowo złodzieja
72-latek.
72-latek. 30.06.2021, 08:55
Trzeba mieć coś z psychiką nie tak,68 lat,to nie starzec do tego stopnia żeby nic nie "kumać",albo głupi,albo idiota?
88
88 30.06.2021, 08:05
w dobie dzisiejszej techniki takie zdjęcie można obrobić na tyle, że twarz tego osobnika byłaby w pełni widoczna i rozpoznawalna.
Publikowanie takich zdjęć i tekstów jest wprost wkur....
Jak można kogoś rozpoznać z takiej odleglości ? czy są podejrzenia , że sprawcą tego czynu może być ktoś z Gryfina ?
Karwa, gdzie Elbląg , a gdzie Gryfino ?
A.
A. 29.06.2021, 18:34
Co to się dzieje z umysłami starszych, szkoda gadać...
Ale dekiel
Ale dekiel 29.06.2021, 12:11
Takich idiotów w ogóle mi nie żal

Pozostałe