Żarty się skończyły. Branża fitness pozwała rząd i ministra zdrowia

  • 09.07.2021, 14:33
  • News4Media
Żarty się skończyły. Branża fitness pozwała rząd i ministra zdrowia iStock
Kolejne lockdowny wprowadzane od początku pandemii spowodowały, że część polskich firm wpadła w kłopoty finansowe. Jedną z najbardziej dotkniętych obostrzeniami, była branża fitness. Reprezentujący ją przedsiębiorcy chcą ustalenia odpowiedzialności za wyrządzone szkody. 150 osób z ok. 450 klubów złożyło pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

Musieli zamknąć biznes

Jak informuje Rzeczpospolita, przedsiębiorcy z branży fitness, którzy w wyniku wprowadzanych przez rząd obostrzeń zostali narażeni na straty finansowe, porozumieli się w tej sprawie i wspólnie złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa. 150 reprezentantów ok. 450 klubów fitness chce, aby sąd ustalił, kto ponosi odpowiedzialność za ich straty. Krajowy Rejestr Długów, już na początku roku podawał, że siłownie, centra fitness oraz trenerzy wygenerowali łącznie ponad czternastomilionowe zadłużenie.

Pozew staje się faktem

Szkody wyrządzone za niezgodne z prawem działania oraz zaniechanie przy wykonywaniu władzy w związku ze stanem epidemii, to według przedstawicieli branży fitness powód, dla którego władze powinny ponieść odpowiedzialność. Swoje postulaty rzeczona grupa podpiera konstytucyjnym zapisem, że wprowadzone ograniczenia mogły nastąpić jedynie w drodze ustawy. Natomiast zamknięcie klubów na podstawie rozporządzeń, według przedsiębiorców było bezprawne. W czwartek sprawa przeciwko rządowi i ministrowi zdrowia trafiła do sądu.  

„W ocenie autorów pozwu ingerencję państwa w prawo do prowadzenia działalności gospodarczej można porównać do czasowego wywłaszczenia przedsiębiorców, co samo w sobie powinno uzasadniać odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa.”- czytamy na łamach rp.pl.

Nie będzie łatwo

Przedstawiciele branży mają świadomość, że takie pozwy nie są powszechne i nie ma żadnej gwarancji, że sąd stanie po ich stronie. Działając wspólnie, domagają się jedynie ustalenia odpowiedzialności za straty. Dopiero na tej podstawie, chcą składać w późniejszym czasie indywidualne sprawy o odszkodowanie.

Warto jednak zwrócić uwagę na wydane niedawno orzeczenie Sądu Najwyższego dot. mężczyzn biorących udział w strajku kobiet. Mieli zostać ukarani za uczestnictwo w nielegalnym zgromadzeniu. W ich sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. W uzasadnieniu SN czytamy, że „zakaz ten [zgromadzeń] został wprowadzony bez należytej podstawy prawnej – w drodze rozporządzenia – zamiast ustawy oraz wbrew regulacjom zawartym w art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.”

Mężczyźni zostali uniewinnieni, natomiast stanowisko Sądu Najwyższego wydaje się potwierdzać słuszność postulatów branży fitness, która również kwestionuje podstawę prawną do wykonywania działalności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

a.
a. 10.07.2021, 09:53
Kiedyś nie było żadnych siłowni i nikt nie narzekał. Tak się akurat składa, że nie są one niezbędne do przeżycia, już nie przesadzajcie. No ale jak zwykle, tylko kasa się liczy.
Piotr
Piotr 10.07.2021, 14:28
Dla ciebie zbędne jaskiniowcu, dla innych może nie. Co za komusze myślenie. Ludzie tam pracują, wkładają w to pieniądze a ktoś im z dnia na dzień bezprawnie to zamyka
pomyśl, zanim napiszesz
pomyśl, zanim napiszesz 10.07.2021, 10:55
W epoce kamienia łupanego ludzie przeżywali (niektórzy nawet ze 30 lat) - czy to oznacza, że wszystko od tej pory jest "zbędne do życia"?
Pokaż mi boisko w mieście dla dzieciaków! Ostatnie tercet zabetonował mauzoleum - szkoła bez boiska - ewenement!!!
POdatnik
POdatnik 10.07.2021, 07:29
Na POPiS głosowały nieroby a odszkodowania zapłacą pracujący
Jan
Jan 09.07.2021, 22:33
Wykazywali małe dochody i zbierają pokłosie swoich nieuczciwych rozliczeń. Byłem księgowym i wiem jak firmy zaniżaly swoje dochody, wręcz niby straty ponosili. I inne firmy też tak robią.
ciekawa
ciekawa 09.07.2021, 22:54
W jakiej firmie byłeś?
Amazon
Amazon 09.07.2021, 18:53
Kiedyś nie było siłowni i ludzie sobie radzili biegali po lesie ćwiczyli gdzie sie da a teraz robią problem z kilku metalowych rurek
pomyśl, zanim napiszesz
pomyśl, zanim napiszesz 10.07.2021, 10:53
Kiedyś ludzie sr..li za stodołami - i nie było kanalizacji...
Pomyśl, zanim napiszesz...
nienażarty
nienażarty 09.07.2021, 15:51
Fakt jestem głodny.

Pozostałe