Etycy w szkołach. Wykształcą ich głównie katolickie uczelnie

  • 22.07.2021, 07:30
  • News4Media
Etycy w szkołach. Wykształcą ich głównie katolickie uczelnie iStock
Przemysław Czarnek wskazał uczelnie, które mają kształcić nauczycieli etyki. I znów rozpętał burzę.

Etyka albo religia i żadnego innego wyboru. Takie zmiany w polskiej szkole chce wprowadzić minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. „Chcemy wrócić do tego, co było kilkanaście lat temu w polskiej szkole – czyli jeśli ktoś nie chciał chodzić na religię – bo przecież nie musi, bo religia nie jest i nie będzie obowiązkowa – to będzie chodził na etykę.” – mówił w czerwcu, a ostatnio dodał, że odpowiednie przepisy mają wkrótce wejść w życie.

Brakuje nauczycieli

Jednak nie od razu w każdej klasie wybór będzie obowiązkowy. Wdrożenie tego planu w pełni ma zająć dwa lata. Jednym z problemów jest brak nauczycieli etyki. I właśnie tą kwestią zainteresowała się posłanka partii Razem Paulina Matysiak. Chciała się dowiedzieć, które uczelnie zajmą się kształceniem kadr w ramach studiów podyplomowych, jak zostały one wybrane i ile szkół wyższych lub uniwersytetów MEN zaprosił do współpracy?

Na te wszystkie pytania odpowiedział właśnie wiceminister Włodzimierz Bernacki. W piśmie przyznaje, że jest niedobór nauczycieli tego przedmiotu, a brak osób nauczających etyki uniemożliwi szkołom realizację planu resortu: „Uprzejmie informuję, że wszystkie uczelnie w Polsce, które posiadają odpowiednią kadrę (lub ewentualnie zatrudnią wykładowców z innych ośrodków akademickich), mogą organizować studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli. I takie studia obecnie są prowadzone”. Dodaje też, że MEN wystąpił do kolejnych uczelni z pytaniem o możliwości zorganizowania studiów podyplomowych z etyki. Prowadzenie zajęć ma im zlecić samo ministerstwo, a nauczyciele mają studiować za darmo.

Jakie uczelnie

„Przy wyborze uczelni, kierowano się kryterium merytorycznym, ale też geograficznym, tak aby potencjalni uczestnicy studiów mogli je odbyć w regionie swego zamieszkania.” – dodaje minister i wylicza uczelnie:

  • Akademia Ignatianum w Krakowie,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski,
  • Uniwersytet Szczeciński,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (Toruń),
  • Collegium Intermarium w Warszawie,
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.


Pytanie zostało także wysłane do Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale odmówił. W 2015 r. minister edukacji zlecił organizację studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli w tym samym trybie Uniwersytetowi Warszawskiemu, ale zakończyły się w 2017 roku.

Posłanka Matysiak, po otrzymaniu pisma z resortu, nie kryje oburzenia i zwraca uwagę, że większość wymienionych w piśmie uczelni jest katolickich. „Można zapytać o to, czemu inna uczelnia z regionu, mam na myśli Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który znajduje się w czołówce najlepszych uniwersytetów w Polsce, nie dostał takiego zapytania, a dostała je Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Nie wiemy, jakie były naprawdę kryteria doboru, ale na tym przykładzie możemy się domyślać.” – komentuje.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 23.07.2021, 14:16
o to stary miler z PGR-U POWIAT GRYFINO znowu wyłapie fuchę ha ha ah jak w lions clab szuwarek ha ah ah STARY ETYK a jak synów etyki nauczył że ho ho ha ha ah cabaret to jakaś nowa ETYKA i inne pojecie tego słowa ha ah ah
ideologizacja - to już było...
ideologizacja - to już było... 23.07.2021, 12:22
Ideologizacja szkoły jest obrzydliwa. Młodzież odwróciła się od Kościoła, coraz mniej chodzi na religię i do kościołów. Hierarchowie zamiast uderzyć się we własne piersi - atakują inne poglądy za to, że są bardziej atrakcyjne i lepiej trafiają. Nie chcą się wysilić, żeby przekonać do siebie młodzież. Chcą nakazami, zakazami utrzymać stan posiadania. A tak się nie da. PRL próbował to samo - i młodzież nie kupiła tej ideologii...
:)
:) 23.07.2021, 20:42
Które poglądy są bardziej atrakcyjne? Proszę podać jakiś przykład. Dzieci i młodzież wyznają teraz tylko: internet, telefon, gry komputerowe. Oczywiście są też tacy, którzy czytają, uczą się, mają swoje zdanie. Ci nie będą mieli problemu z wyborem.
widać gry komputerowe są bardziej atrakcyjne:)
widać gry komputerowe są bardziej atrakcyjne:) 23.07.2021, 21:22
Już jeden taki stwierdził, że studenci przed komputerami to tylko piwo piją - Jarosław mu na imię a było to z dziesięć lat temu...
RYPTYLIANIE   LUBITIELE  KOSZER ODBYTÓW
RYPTYLIANIE LUBITIELE KOSZER ODBYTÓW 23.07.2021, 13:59

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

wiadomo
wiadomo 23.07.2021, 12:27
A do tego system nie produkuje coraz mądrzejszych obywateli a wręcz odwrotnie.
Sauron
Sauron 23.07.2021, 09:44
Straszne jest , że na uczelniach przeciw indoktrynacji jednej opcji przedstawiana jest opcja. Ale to małe miki. Najgorsze jest to, że w ogóle ten czy inny uniwerek jest nim tylko z nazwy. Nauczają tam niepotrzebnych rzeczy albo LGBT albo teologia. Pseudonauki. Zapytać należy czy są tam ludzie, którzy potrafią coś wynaleźć, skonstruować. Otóż jakoś nie słychać o jakiś tam osiągnięciach "naukowców" z Polski. Poziom Mozambiku i tym sformuowaniem obrażam Mozambik. I to jest największym błędem PiSu , że nie zreformował szkolnictwa. Bo to co chce robić czarnek to tylko kontra ideologiczna wobec tego co jest a uczelnie nadal będą "wytwórniami" jełopów. Dawniej jełopem wystarczało się urodzić teraz jeszcze trzeba tego się nauczyć. Polski profesor to nadęty buc, który w takiej np. Japoni nie byłby nawet nauczycielem w szkole średniej.
aleś ty prymitywny propagandzista, sraulon...
aleś ty prymitywny propagandzista, sraulon... 23.07.2021, 12:18
Chiński trollu - teraz uderzasz w polską naukę? Bo z Chińczykami nie współpracują? A ilu Chińczyków u ojca Rydzyka studiuje? Co, poziom za wysoki?
Sauron
Sauron 23.07.2021, 12:50
A ty jak się nazywasz glabie lewacki że nicku nie używasz ,dno moralne
do sraulona prymitywa
do sraulona prymitywa 23.07.2021, 18:14
sraulon - prymitywie, ty jesteś ostatnią osobą, która może mówić o moralności...
Ile nicków używasz?
podłamany
podłamany 23.07.2021, 11:43
Jak czytam te niektóre głupkowate komentarze to świadczy o nas ludziach że jesteśmy coraz głupsi
wiadomo
wiadomo 23.07.2021, 12:26
To zidiociały troll z dalekich służb który nie ma nawet kontaktu z rzeczywistością.
O to chodzi
O to chodzi 22.07.2021, 22:17
Oglupianie narodu ciąg dalszy... Począwszy od zerówki.. Ciemne społeczeństwo to uległe i posłuszne społeczeństwo.
666
666 22.07.2021, 19:24
Zacofanie pisowskie panstwo
Ciemnogrodu c. d.
Ciemnogrodu c. d. 22.07.2021, 16:28
Będą osobiście nadzorować cnoty niewieście.. Zgodnie z programem Czarnka.
zdziwiona
zdziwiona 22.07.2021, 13:10
Skad tu tyle tyrolli?
Wolna Europa
Wolna Europa 22.07.2021, 16:30
Tyrole z Austii, a część z Włoch..
niby jedna głoska
niby jedna głoska 22.07.2021, 20:32
Z ciebie taka Wolna Europa, jak z Chin i Rosji demokracja. Nawet języka nie znasz, myląc trolla z Tyrolem...
Wolna Europa
Wolna Europa 22.07.2021, 22:23
A ty nic nie zrozumiałeś... Nie dziwi mnie to... masz problemy z czytaniem.. To "zdziwiona," pierwsza wyskoczyla z tymi "tyrollami.."
Nie pokalany przez księdza
Nie pokalany przez księdza 22.07.2021, 11:52
Po*** pis.
Kolo
Kolo 22.07.2021, 10:27
Minister Czarnek jest wspanialy, madry i patriotyczny i nie poddaje sie masonom swiatowym zydokomuchom z chora ideologia by przejac wladze na swiecie i w uni.
Dobra rada
Dobra rada 22.07.2021, 16:33
Widać co ta Czarnka edukacja z ciebie zrobiła..... Ratuj się kto może.. Ciemnogród szerzy się szybciej jak covid
Sauron
Sauron 22.07.2021, 10:25

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Kolo
Kolo 22.07.2021, 10:24
Lewica wywodzi się z komunizmu który ma na sumieniu setki milionów ludzi pomordowanych.Z lewicy wychodzi,to co złe dla człowieka.Podstawą jest zabijanie dzieci nienarodzonych.lewica ma w sobie zakodowany mord w ramach tak zwanej wolności w której jest wiele syfu duchowego,moralnego etc.
Fakty
Fakty 22.07.2021, 22:28
Dobry Boże kto ci tak beret zrył.? Lewica jest w każdym państwie Europy Zachodniej, gdzie komuna nigdy nie istniała..Przeczytaj najpierw jej program nim otworzysz otwór gębowy. .
Sauron
Sauron 22.07.2021, 23:34
Tak pod Instytutem Marksa-Engelsa,Lenina dziecko ....troche chistori
do trolla Kolo
do trolla Kolo 22.07.2021, 13:13
To czysta propaganda.
Sauron
Sauron 22.07.2021, 13:46
Czysta prawda
chińska prawda?
chińska prawda? 22.07.2021, 20:19
ty nawet nie wiesz sraulon, co to prawda - taki jesteś prymitywny w swojej propagandzie pod wieloma nickami...
proste
proste 22.07.2021, 14:50
Jak "pudrujesz" prawdę to coś z nią nie tak.
Sauron
Sauron 22.07.2021, 10:22

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Sauron
Sauron 22.07.2021, 10:21
Panie ministrze Czarnek rodziny sa bardzo Panu wdzięczne za troske o dzieci. Prosze nie martwic się ta lewacką hałastrą. Nawet dzieci angażują do ich demoralizacji. Polacy na to nigdy nie pozwolą. Szacunek panie min. Czarnek..ja pilnuje moje dziecko bo ma taki wiek że się bawi zabawkami a nie zabawkami lewaków czyli smycze ,wibratory ,kagance itp
Brak słów
Brak słów 22.07.2021, 22:30
Śmiać się czy płakać z twojej głupoty.
cha cha
cha cha 22.07.2021, 11:29
Rodziny w Azji są wdzięczne Czarnkowi? Skąd wiesz Sauronie?
tyle jego
tyle jego 22.07.2021, 13:05
Przeciez ten troll Sauron nie ma zielonego pojecia on tylko propagandę aby zamieszanie w Polsce robić.
kalif
kalif 22.07.2021, 10:06
Czy to będzie państwo wyznaniowe?
Sauron
Sauron 22.07.2021, 10:23
Jeżeli ci to nie przeszkadza to wyślij swoją córkę (jeżeli ją masz) do legalnie działającego domu publicznego na Zachodzie. Mnie też rzygać się chce jak na ulicach w marszach przechadzają się rożnej maści poprzebierani zboczeńcy. Tobie się to podoba, a może też z gołą d....ą paradujesz? Twoja wola, ale nie nazywaj kogoś kto inaczej myśli - pajacem bo sam nim jesteś!!!!
krótko
krótko 22.07.2021, 13:14
Sauron to czysty język nienawiści , pomówień i kłamstw. Kompromituje się tym co pisze.
prawda
prawda 22.07.2021, 20:25
sraulon jest tak prymitywny w swojej propagandzie, że najbardziej tępy stalinowski politruk gminny przy nim to szczyt finezji...
taki myk
taki myk 22.07.2021, 09:30
Uniwersytet Szczeciński brzmi neutralnie - ale Wydział Teologiczny tego uniwersytetu już niekoniecznie...
Sauron
Sauron 22.07.2021, 08:39
Gonić *** z AGD *** ,draq Quinn przebierańcy za baby fuc k

Skończ z mową nienawiści.
administrator
Sauron
Sauron 22.07.2021, 13:21