COVID-19 wyhamował profilaktykę nowotworową. Nawet 98 proc. mniej badań [RAPORT]

  • 22.07.2021, 13:30
  • News4Media
COVID-19 wyhamował profilaktykę nowotworową. Nawet 98 proc. mniej badań… iStock
Narodowy Instytut Onkologii opublikował raport, który przedstawia niepokojącą tendencję dotyczącą profilaktyki nowotworowej oraz leczenia już stwierdzonych przypadków zachorowania. Z powodu pandemii i obawy przed koronawirusem zaniechano diagnozowania u pacjentów znamion realnego zagrożenia.

Mniej wykonywanych badań

Naukowcy przyjrzeli się liczbie pacjentów, którzy korzystali z programu profilaktyki na początku pandemii. Wyniki były zatrważające. Według opracowanego przez NIO raportu, kolonoskopię w kwietniu i maju 2020 r. wykonało o 85 proc. mniej pacjentów niż w analogicznym okresie 2018 r. Taki sam wynik procentowy dotyczy Polek, które w ub.r. nie poddały się cytologii (porównanie z rokiem 2019). Niechlubnym rekordem okazały się jednak badania mammograficzne. Skorzystało z nich aż 94 proc. mniej pacjentek niż w roku 2019.

Mniejsza rozpoznawalność chorób

2020 r. przyniósł również niebagatelny spadek rozpoznawalności zachorowań. W okresie kwiecień / maj wykryto o 26 proc. mniej przypadków nowotworu mniej niż w roku poprzedzającym. Analitycy szacują, że liczba nowych rozpoznań w 2020 r. spadła o ok. 20 proc. Oznacza to, że zdiagnozowano o 1/5 mniej Polaków, niż w roku 2019. Dużą odpowiedzialność ponosiły za to działania związane z pandemią.

„Wydaje się to spowodowane intensywnymi działaniami zapobiegającymi szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii (np. akcja “Zostań w domu”), lokalnym i globalnym chaosem związanym z naszym zrozumieniem dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa, czy też większym niż w późniejszych fazach strachem ludzi przed infekcją SARSCov-2.” – czytamy w publikacji.

Lekarze apelują o wykonywanie badań profilaktycznych

W raporcie NIO specjaliści wskazują, że placówki medyczne są w sposób odpowiedni zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a ryzyko związane z zaniechaniem leczenia przypadków onkologicznych przewyższa prawdopodobieństwo zakażenia się SARS-COV-2.

„Analizy wskazują również, że chorzy na nowotwory nie byli istotnie zagrożeni zachorowaniem na COVID-19, co świadczy o właściwym zabezpieczeniu oddziałów/szpitali onkologicznych. (…) Należy zminimalizować strach ludzi przed pojawieniem się w szpitalu onkologicznym w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.” – wyjaśniają autorzy raportu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

TO już stypa
TO już stypa 22.07.2021, 23:12
PiS likwiduje resztki służby zdrowia.
Pis land
Pis land 22.07.2021, 22:08
PIS wyhamował całą służbę zdrowia. Za to umieralność w całej Europie... na pierwszym miejscu.... im się udała.
Taka polityka
Taka polityka 22.07.2021, 16:16
Nie covid wyhamował..... tylko rząd.... który pozamykał przychodnie i ograniczył dostęp do służby zdrowia. W innych państwach człowiek mógł przez całą pandemie normalnie iść do lekarza...
Ruskie rządy pisich
Ruskie rządy pisich 22.07.2021, 16:14
POLACY zdychają bez służby zdrowia jak śmieci.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 22.07.2021, 16:14
nie wy hamował wy hamował sanepid bo nie sprawdza co jemy a to hojnia z grzybnią i dwa metry mułu połowa zarcia w supermarketach to syf i dobrze o tym wiedza przekroczone parametry metali lekkich i ciezkich ale kto to bada pinda z powiatowego badziewia dotowanego z ulgi podatkowej kutaśńskej sieci rodem od masona z portugalii francji niemiec jak minister zdrowia to rycerz maltański ah aha h ten były szumowski teraz maseczkami handluje kierowca mateusza z SOWY & PRZYJACÓŁ HA AH AH I SZAFA GRA PREZES BUJA RADEMENESA NA KOLANKACH JAK wprowadzić 7 ŻYCZEŃ HA HA AH słowem kabaret
ofiara
ofiara 22.07.2021, 14:51
Potwierdzam!
Zgodnie z planem
Zgodnie z planem 22.07.2021, 16:19
Przecież o to chodzi żeby starzy i chorzy powymierali. Mniej emerytur do wypłat..
stop
stop 22.07.2021, 13:37
I to jest właśnie największy problem!

Pozostałe