Nawet 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu

  • 27.07.2021, 13:00
  • News4Media
Nawet 100 tys. zł za powikłania po szczepieniu iStock
Za wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie można otrzymać odszkodowanie. Pieniądze mają pochodzć od producentów preparatów.

Rząd przyjął właśnie przepisy, które powołują Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. To nic innego jak pieniądze na odszkodowania dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. W dokumencie zapisano, że świadczenie będzie przyznawane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Rzecznika Praw Pacjenta. Na rozpatrzenie złożonego wniosku będzie miał maksymalnie 60 dni.

Obecnie obowiązujące przepisy nie zapewniają środków prawnych (osobom szczepionym przeciwko COVID-19, jak i realizującym szczepienia obowiązkowe), które umożliwiałyby szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z działaniami niepożądanymi w wyniku podania szczepionki.” – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało nowe przepisy i dodaje, że odszkodowanie będzie zryczałtowane. Ma być uzależnione od długości okresu hospitalizacji pacjenta.

Jakie kwoty?

Na 10 tys. zł może liczyć osoba, która w wyniku zaszczepienia spędziła w szpitalu od 14 do 30 dni. Jeżeli hospitalizacja trwała powyżej 120 dni, to górny limit odszkodowania wynosi 100 tys. złotych. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, co wymaga obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł. Resort jednocześnie zaznacza: „Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie podlegało opłacie w wysokości 200 zł uiszczanej na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie podlegać zwrotowi w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego. Rozstrzygnięcie w sprawie zwrotu tej opłaty zawarte będzie w decyzji w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego”.

Co ważne, o pieniądze będą mogły starać się osoby, u których działania niepożądane wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r. (w przypadku szczepień przeciw COVID-19) oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych po 1 stycznia 2022 r. Pieniądze nie będą pochodziły z budżetu państwa, ale od firm farmaceutycznych i hurtowni, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę preparatów do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych.

Na razie rząd nie podaje daty wejścia nowych przepisów w życie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gryfino
Gryfino 27.07.2021, 22:40
A to juz byly szczepienia po 1 stycznia 2022? Lol
OC
OC 27.07.2021, 22:27
To zwykłe ubezpieczenie przecież.
Ewa
Ewa 27.07.2021, 19:18
No debilizm trzeba najpierw zapłacić i tak wiadomo że będzie odmownie ale baranków można naciągnąć;)
ech prymitywna Ewo...
ech prymitywna Ewo... 27.07.2021, 19:46
Wyłudzaczy ubezpieczeń wszelakiego rodzaju jest pełno. Ale powikłań - znikoma ilość...
Pikuś
Pikuś 27.07.2021, 19:04
Bzdura totalna. Wypełnia się formularz i podpisuje imieniem nazwiskiem, gdzie wyraźnie pisze, a przynajmniej pisało że firma nie ponosi odpowiedzialności za skuteczność szczepionki oraz za skutki uboczne. Nawet nie wiadomo jakie mogą być te skutki uboczne, na każdym leku są określone skutki uboczne jakie mogą wystąpić a w tym przypadku nie ma wysczególnionych. Ktoś ma alergię? Nie szkodzi, szczepimy i proszę poczekać pół godziny jakby coś się stało.... A co ma się stać? A jak się stanie to co? Macie surowicę? Jaja jakieś. Wyrwanie od ludzi po 200 zł i orzekać będą orzecznicy z ZUS. Powodzenia. 120 dni w szpitalu.... nawet zdrowy zachoruje.
Pikuś - odbija cii...
Pikuś - odbija cii... 27.07.2021, 19:48
Ty - ale "skuteczność" jest 65% - 85% - to niby jak ktoś ma zagwarantować, czy będziesz w tych 15% czy w tych 85%?
Pikuś
Pikuś 27.07.2021, 21:11
A może to nie mutacje a może to skutki uboczne? Ładniej się nazywa i zawsze jest z kim walczyć. Bydło zawsze potrzebuje wroga. Komuniści zwalczali kapitalizm, kapitaliści komunizm. Wróg zawsze musi być.
dobra rada
dobra rada 27.07.2021, 21:46
Pikus nie znasz się na medycynie i to strasznie widać. Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia.
Pikuś
Pikuś 27.07.2021, 22:37
Na temat medycyny nikt nie ma zielonego pojęcia jak ten system funkcjonuje i działa. Lekarze przyjmują zdalnie. Państwowo za rok prywatnie 500+ na wczoraj. Praca zdalna, kosztów zero. Oni wszyscy będą wieki jeszcze walczyć z wirusem.
ech, cymbałku...
ech, cymbałku... 27.07.2021, 22:49
ty, cymbałku - jak ty nie ogarniasz elementarnej wiedzy ze szkoły podstawowej nie pisz "nikt nie ma pojęcia o medycynie"...
medyk
medyk 27.07.2021, 22:49
do Pikus: mów za siebie.
Pikusiowi paranoja odbija...
Pikusiowi paranoja odbija... 27.07.2021, 22:23
A może to kosmici? Czy są badania, że to nie kosmici? :)
Jacek
Jacek 27.07.2021, 22:29
do Pikusiowa paranoja: no takie jego myślenie jak tych wszystkich od(szczepieńców). Brak im podstawowej wiedzy.
Pikuś
Pikuś 27.07.2021, 20:39
Jakimi badaniami potwierdzona jest ta "skuteczność"??? Kto kogo i jak badał na tę skuteczność? Pierdu pierdu....
aleś ty głupi...
aleś ty głupi... 27.07.2021, 20:50
Jakimi badaniami podważasz specyfikację? Pierdu pierdu chiński trollu - byle sączyć terrorystyczną propagandę wyniszczenia Polaków i reszty Europy...
Zdzisław Dyrman zasadniczo
Zdzisław Dyrman zasadniczo 27.07.2021, 14:04
I to jest dobra wiadomość. W takim razie to ja poproszę o 4 razy po 2 razy Zenka i 2 razy po 3 razy fajzera. Zasadniczo
Je ZUS
Je ZUS 27.07.2021, 13:42
100 tys zł no i muszą dać hulajnog. A po kiego dydka hulajnog. Bo to już będzie taka tradycja znaczy się ekstradydja. Hulajnoga do raju
Ewa
Ewa 27.07.2021, 13:38
Już widzę ją ludzie je dostają;)
?
? 27.07.2021, 14:48
To chyba dobrze, prawda? A w Chinach jak ze skutecznością chińskich szczepionek?
raczej
raczej 27.07.2021, 13:09
Bardzo małe prawdopodobieństwo z korzystania z tej puli.
Nie kumaty
Nie kumaty 27.07.2021, 13:03
Nie rozumiem przecież szczepionka jest bezpieczna.
to widac że niekumaty
to widac że niekumaty 27.07.2021, 13:06
Samolot czy dom też jest bezpieczny, nawet się w nich śpi, a ludzie się ubezpieczają
Nie kumaty
Nie kumaty 27.07.2021, 13:20
Cymbalku mogę ubezpieczyć się od nieszczęśliwych zdarzeń czy wypadków ale od szczepień nikt mnie nie ubezpieczy teraz kumasz krę... tynie
do kretyna, co nie kuma tekstu artykułu...
do kretyna, co nie kuma tekstu artykułu... 27.07.2021, 13:53
masz dobry nick "niekumaty" - przecież o tym właśnie jest artykuł - 100tys, jeśli nieszczęście się ci przydarzy...

Przy okazji trollu - czy jest ubezpieczenie na paracetamol?

Pozostałe