W niedzielę wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

  • 29.07.2021, 12:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
W niedzielę wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie Studio 22 (org.)
Zamkowe Lato Artystyczne na półmetku. Jeszcze w sierpniu i na początku września na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na mieszkańców i turystów czekać będą świetne koncerty. Bilety na wydarzenia są już w sprzedaży.

Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę 1 sierpnia. Na zamkowym dziedzińcu wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Zespół pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch działa na muzycznej scenie już 18 lat! Szybko stał się wizytówką naszego miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Grupa koncertowała m.in. w Japonii, Kanadzie, Ekwadorze, Turcji czy na Malcie. W 2019 roku zostali odznaczeni honorowym tytułem Ambasadora Szczecina. Na swoim koncie mają siedem płyt, a także liczne główne nagrody festiwalowe zdobyte na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym 12 Grand Prix oraz 40 złotych medali) oraz nagrody uznaniowe instytucji kultury.

 

W programie koncertu na Zamku znajdą się kompozycje o tematyce marynistycznej oraz znane piosenki z gatunku muzyki popularnej. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać klasycznych utworów specjalnie skomponowanych dla zespołu oraz morskich pieśni i piosenek, takich jak: „Kapitańskie tango”, „10 w skali Beauforta”, „Parostatek” czy „Yellow Submarine”. Repertuar koncertu wzbogacą również popularne szlagiery w oryginalnych aranżacjach chóralnych, m.in. „Ob-La-Di, Ob-La-Da”, „Radio Ga Ga” czy „Lemon Tree”.

 

Tydzień później (8 sierpnia) będziemy mogli usłyszeć utwory legendarnego kompozytora tanga argentyńskiego, Astora Piazzolli w wykonaniu uzdolnionych muzyków z Trio Con Fuoco. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin mistrza Piazzolli zespół przygotował specjalny program. W repertuarze koncertu znajdą się takie kompozycje jak m.in. „Street Tango”, ”Oblivion” czy „Cztery Pory Roku w Buenos Aires”.

 

Trio Con Fuoco tworzą: skrzypaczka Edyta Wolańska, wiolonczelistka Natalia Wesołowska oraz akordeonista Oleg Wolański.

 

15 sierpnia na Zamku zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego. To kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów - kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą w swojej twórczości takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Charakteryzują ich kameralne koncerty i wykonywanie na żywo autorskiej muzyki do niemych filmów, m.in. Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Aleksandra Hertza, Romana Polańskiego.

 

Koncert promuje płytę „The Kid”. W roku 2021 przypadła setna rocznica premiery filmu niemego pt. „Brzdąc" w reżyserii Charliego Chaplina. Z tej okazji Orkiestra Ludwika Sarskiego wydała wyjątkowy album, który jest hołdem dla twórczości Chaplina, inspirowany właśnie tym dziełem. Podczas pracy w studio artyści jednocześnie oglądali film i nagrywali swoje partie, dzięki czemu muzyka, zawarta na tej płycie, płynnie podąża za obrazem.

 

Z kolei już 5 września zapraszamy na koncert polskiego zespołu bluesowo-rockowego Sagittarius Blues Group. Formacja powstała w 1981 roku. Cztery lata później zakwalifikowała się do „Złotej Dziesiątki” Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu, koncertowała na XXII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na festiwalach "Blues Top '85" w Sopocie, „Jesień z Bluesem '85” w Białymstoku, brała udział w „Koncercie Czystych Serc” w warszawskiej Hali Gwardii. W latach 1986-1987 zespół występował m.in. na świnoujskiej „FAMIE” (1986), „Rawie Blues '87” w Katowicach, „VI Muzycznym Campingu” w Brodnicy (1987 - gościnnie ze Sławkiem Wierzcholskim), festiwalu w Jarocinie (1987), „Spotkaniach Bluesowych” w Rzeszowie (1986, 1987) i „TGB Rock '85” w Stalowej Woli (1985), zagrał trasy koncertowe z Tadeuszem Nalepą (wspólne występy w rzeszowskim klubie „Dedal” i Filharmonii Rzeszowskiej), zespołami Dżem i Nocna Zmiana Bluesa.

 

W początkowych latach działalności w muzyce Sagittariusa brzmiały elementy charakterystyczne dla klimatu amerykańskiego blues rocka z przełomu lat 60. i 70. Później zespół oddalał się coraz bardziej od konwencji bluesowej, upatrując w nowych stylach muzycznych szansy na znalezienie dla siebie nowego miejsca na rynku muzycznym. Po kilkakrotnych zmianach składu grupa rozwiązała się na początku lat 90. W grudniu 2011, po niezwykłym koncercie z okazji 50-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie (gdzie zespół spotkał się razem na scenie po ponad 20 latach) doszło do reaktywacji. Koncert został zarejestrowany i następnie wydany w 2012 r. jako album CD/DVD pt: „Sagittarius - Deszczowy Blues”. W 2013 roku zespół na nowo rozpoczął regularną działalność koncertową. 24 sierpnia 2013 r., na zaproszenie Piotra Nalepy, wziął udział w Koncercie Pamięci Tadeusza Nalepy w dniu rocznicy siedemdziesiątych urodzin artysty.

 

Zespół Sagittarius Blues Group wystąpi w składzie: Robert Lubera, Andrzej Kosiorowski, Mariusz Moskalewicz i Andrzej Paprot.

 

Wyżej wymienione koncerty będą odbywać się w niedziele o godz. 16. Bilety kosztują 10 zł i 5 zł (ulgowy). Można je kupić przez stronę bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.).

 

Natomiast w dwie ostatnie niedziele sierpnia (22 i 29.08.2021) na Dużym Dziedzińcu odbędą się koncerty w ramach Dni Kultury Ukraińskiej.Organizatorem jest Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie. Więcej informacji i program na facebookowym profilu organizatora: https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki w kasie Zamku dostępne od 18 sierpnia. Początek koncertów o godz. 16.

 

Sylwia Polachowska

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ach
ach 29.07.2021, 12:56
Piękna ta pani w czerwonej sukni!
po prostu tasent
po prostu tasent 29.07.2021, 15:14
To Natalia, Natalia Wesołowska.

Pozostałe