Złożyli hołd powstańcom [fotorelacja z Gryfina]

  • 01.08.2021, 20:30
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Złożyli hołd powstańcom [fotorelacja z Gryfina] fot. TWS
77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono też w Gryfinie skromną uroczystością. Było składanie wieńców oraz śpiewanie patriotycznych pieśni. Uczestnicy uroczystości mogli zwiedzać wystawę okolicznościową pod tytułem "Witold Pilecki", którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej.
Każdego roku niezmiennie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17 w prawie całym kraju odzywają się syreny, a na ulicach zatrzymują się przechodnie. Dziś w 77. rocznicę warszawskiego zrywu mieszkańcy Gryfina zebrali się przy symbolu Polski Walczącej, żeby złożyć hołd tym, którzy walczyli i zginęli oraz podziękować tym, którzy jeszcze mają w pamięci ognie płonącej Warszawy, a w uszach gwizd kul i plączące się nuty powstańczych piosenek.
 
Gryfińska sceneria jak w poprzednich latach i w rolach głównych prawie te same osoby. Prawie, bo nie było dzisiaj kibiców z banerem, czerwonego zadymienia i okrzyku na cześć powstańców.
 
Burmistrza reprezentował wiceburmistrz Paweł Nikitiński i on przywitał uczestników spotkania. Po wybrzmieniu syren w godzinę „W” złożono kwiaty i znicze od władz miasta, stowarzyszeń i organizacji.
 
W parku na mieszkańców czekała scena i zespół Ad Hoc. Piosenki powstańcze te z humorem i te smętkiem owiane będą towarzyszyć Polakom przez wiele następnych lat, tak jak towarzyszyły przez 63 dni powstańcom, jak towarzyszyły setkom śmierci, wylanym łzom i grobom bez nazwisk.
 
TWS

 

O dzisiejszym (1 sierpnia 2021 r. ) obchodach święta w Gryfinie pisaliśmy tu:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/42386,na-ostatnia-chwile-przygotowano-skromne-obchody

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (25)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

I.
I. 03.08.2021, 09:50
A kiedy oni co dobrze zrobili?
Przebieraniec
Przebieraniec 02.08.2021, 16:32
Naród niewielki...
koles
koles 02.08.2021, 20:29
Bo impreza kiepska to i narodu niewiele.
Młoda
Młoda 02.08.2021, 12:48
Tak się zastanawiam kiedy w końcu wezmą się za plac Barnima . Ostatnio na nim straszy. Zamknięta restauracja czy co to było wcześniej stoi i straszy. Parking w centrum ? Totalna masakra plus żule którzy śmierdzą z dala. Centrum miasta a takie rzeczy…. Czemu nie ma fajnego centrum przydała by się jakaś fontanna , może by tak przesunąć również przystanek ? ładne miejsce a w dodatku po co ten okropny parking ? Można by było tyle fajnych rzeczy tam zrobić a taka prawda ze nie ma gdzie w Gryfinie iść…. Piękne miasto ale centrum …..:/ Nabrzeże spoko fajne tylko brak restauracji gdzie można iść wypić coś fajnego patrząc na Odrę :( może ktoś weźmie to w końcu pod uwagę
Tomek umysłowy gnomek zrewitalizował centrum
Tomek umysłowy gnomek zrewitalizował centrum 02.08.2021, 16:34
Może ratusz, może piękna fontanna ....
88
88 02.08.2021, 10:53
polscy patrioci odbili sobie na Niemcach, śpiewając polskie piosenki żołnierskie na cmentarzu który został przez Polaków przekształcony na park miejski. Oj katolaki, zamiast zapalić świeczkę to wy imprezy artystyczne na grobach urządzacie. Pójdziecie do piekła.
odbija ci zgredo...
odbija ci zgredo... 02.08.2021, 13:48
Twój antyklerykalizm pada ci na mózg - może za murami koło obecnej Biedronki setki lat temu był jakiś cmentarz ale nie przesadzaj...
do debilka z fobią...
do debilka z fobią... 02.08.2021, 13:24
Doucz się - cmentarz "za torami" powstał ok. 1910 roku - i od tej pory Niemcy zaczęli przerabiać na park teren w środku miasta...
Masz jakąś fobię z tym parkiem?
Wiesz, co by było z Krakowem, gdyby wszystkie miejsca pochówku od początku osadnictwa były nadal cmentarzami?
Dziadek zdjęcia pokazuje...
Dziadek zdjęcia pokazuje... 02.08.2021, 16:41
Taaak, po wojnie nagrobki na gruz wywoziliśmy a marmur i granit się przywracało do obiegu.
lucjusz
lucjusz 02.08.2021, 10:36
A ,,patriotów'' w koszulkach zespołu piłkarskiego nie było? hahahahaha....................chodzi mi o tych co całe miasto obsmarowali gotyckim napisem energetyk gryfino.
Enter
Enter 02.08.2021, 14:46
Byli na meczu Pogoni.
lucjusz
lucjusz 02.08.2021, 15:55
Bo tacy z nich ,,patrioci''.Hahahahahah..............
mieszkaniec
mieszkaniec 02.08.2021, 08:52
Szkoda że władze lekceważą i święto i mieszkańców.
Szablami na czołgi, pięściami  na kaemy i stal
Szablami na czołgi, pięściami na kaemy i stal 02.08.2021, 16:48
Mieszkańców ale Warszawy. Warszawiacy (słoiki) świętują zagładę Warszawiaków. Zbrodniarze wywołali te jatki. Z gołymi rękami na karabiny maszynowe i Tygrysy. A wiecie ile tych Tygrysów powstańcy zlikwidowali ? Podobno dwa przez dwa miesiące dożynek. Z tego jeden to była pułapka , która zabiła od 800 do 1200 osób.
eM
eM 02.08.2021, 09:29
Przede wszystkim lekceważą swoją pracę.
Łowca ajwajów
Łowca ajwajów 02.08.2021, 07:30
Ajwaj to największy komunista gryfiński trzeba go zamknać ***
Knagulec
Knagulec 02.08.2021, 13:35
Ajwaj jedz z...
Ajway
Ajway 02.08.2021, 14:42
Byle czego nie jem.
LUCYFER   Z  BARTKOWA
LUCYFER Z BARTKOWA 02.08.2021, 07:18
JULIA MACIOCH HA AH AHA HA PIS DA I BROCHA AHA HA AHA https://youtu.be/7aH5H3stBPA
do nietrzeźwego
do nietrzeźwego 02.08.2021, 08:54
Ajwaj a ty pijesz od rana?
JAREK ZAWZE DZIEWICA  GAY Z KOTEM
JAREK ZAWZE DZIEWICA GAY Z KOTEM 02.08.2021, 06:34
JA MAM ICH WSZYSTKICH W DOPIE HA AH AH https://youtu.be/0yBonaWYE6E PANSEXSUALIZM NOWE SŁOWO WOŁ HA HA AH TYCH PRAWYCH I LEWYCH I TYCH PO ŚRODKU HA HA AH
elem
elem 01.08.2021, 23:22
Co tutaj świętować i upamiętniać? Nonsensowną decyzję skutkującą zburzeniem miasta i śmiercią ćwierci miliona osób. Zapomnieć o tej klęsce, jak najszybciej i przywoływać jedynie, jako ilustrację głupoty rządu emigracyjnego. Ze też żaden z organizatorów powstania nie został osądzony i skazany!
prawacka hańba!
prawacka hańba! 03.08.2021, 21:37
Jakiś cymbał w Londynie chciał zdobyć władzę w powojennym kraju a za jego głupotę zapłaciły zdrowiem i życiem min. tysiące zgwałconych warszawianek.
Wuja
Wuja 02.08.2021, 10:43
Czy to była sluszna decyzja posluchaj wypowiedzi uczestników powstania bziku. Ty pewnie dwoch ciapatych na ulicy widzisz i juz w pory walisz.
nie wstyd ci?..
nie wstyd ci?.. 02.08.2021, 13:50
Załóż sobie pampersa - bo twoja pogarda jest idealna dla hitlerowców. A o sens powstania nie pytaj uczestników - tylko DECYDENTÓW. A jeśli już nie można - to oddaj ocenę historykom a nie pytaj prostych żołnierzy o sens operacji...
strategia
strategia 01.08.2021, 23:15
Pamiętajcie już niedługo być może znów będziemy walczyć o wolność - nie dajmy się tak głupio wybić na ulicy jak nasi dziadkowie - partyzantka , bierny opór i wyłapywanie zdrajców - to jest sposób
do historyków
do historyków 01.08.2021, 23:11
Napiszcie wreszcie kto zorganizował tą masową zbrodnię przeciw polskiemu narodowi, kto wydał rozkaz . Tych prowodyrów Polacy powinni poznać z imienia i nazwiska a obecnie ich potomnych. 200 tys. niewinnych ludzi i dzieci zginęło w okrutnych męczarniach, które zafundowali im bracia Polacy. Jaki był sens poza głupotą ludzką coś tak nieludzkiego zorganizować. To wygląda na polityczny sabotaż bo najprawdopodobniej organizatorzy wyszli bez szwanku. Chwała tym co musieli cierpieć i ginąć, chwała zrozpaczonym dzieciom i ich matkom, które razem z nimi ginęły. Czas na odtajnienie tych co za tym stoją.
ses
ses 01.08.2021, 23:00
Polacy zostali wystawieni przaz sojuszników w czasie 2wojny światowej rzad uciekł do swoich mocodawców na zachód Powstanie Warszawskie zlikwidowało polskich patriotów by ruscy mogli zawładnąć naszym krajem
gryfinianka
gryfinianka 01.08.2021, 22:55
Występ Ad Hoc uratował imprezę i wprowadził nastrój zadumy.Ta część uroczystości była profesjonalnie przygotowana i przemyślana,rozdawano śpiewniczki,repertuar był zróżnicowany,wykonano piosenki znane ale też część odśpiewano po raz pierwszy. Warto być zanim napisze się komentarz.
klos
klos 01.08.2021, 23:07
Ale co to za uroczystość gdzie najważniejszy i praktycznie jedyny punkt programu to śpiewanie piosenek? To biwak czy uroczystości?
Olka
Olka 01.08.2021, 21:45
Takie mamy wladze w mieście zero organizacji
Wczesna emeryturka
Wczesna emeryturka 01.08.2021, 21:29
A ja się zastanawiam, na kogo kreowany jest Zwoliński.... na przyszłego przewodniczącego rady? Oj, bylby przynajmniej tak dyspozycyjny, jak Kasprzykowa. Piotrek, dałeś tyłka przy sobieradzkich wiatrakach, dasz tyłka zawsze. Jak Ci z tym?
Radzio to  się lubi.
Radzio to się lubi. 01.08.2021, 22:18
Na burmistrza.
oborowy
oborowy 03.08.2021, 21:39
Wagowo się nadaje
Saturianin
Saturianin 01.08.2021, 21:23
Ale wstyd sandały z *** i skarpety tumanowicz z klasą gajerek pogadaliśmy chwile fajny gość
Wyborca
Wyborca 01.08.2021, 21:05
A gdzie gryfinski pis? A sorry w tym roku nie ma wyborow... ;-)
Elunia
Elunia 01.08.2021, 22:18
PIS w Gryfinie przecież nie ma takiego tylko przebierańcy
zniesmaczona
zniesmaczona 01.08.2021, 20:51
Takie imprezy to się zapowiada 2 tygodnie wcześniej i się przygotowuje godny program a nie robi się na zasadzie "odwal się".
no tak
no tak 01.08.2021, 23:09
Nieudacznicy się za to zabrali to niby co miało wyjść?
do zniesmaczonej
do zniesmaczonej 01.08.2021, 21:37
Skarbie o tej imprezie czytałem ponad dwa tygodnie temu. Ja byłem z całą rodziną bo jesteśmy patriotami. Brawo dla organizatorów było pięknie,
dobra rada
dobra rada 01.08.2021, 23:10
Paweł jak sam napisałeś to sam czytałeś o swojej wspaniałej imprezie. A teraz weź leki i idź spać.
ech, "skarbie" drogi...
ech, "skarbie" drogi... 01.08.2021, 22:37
Paweł, to żeś czytał nie znaczy, żeś patriota. Niektórzy niepiśmienni też patrioci. I odwrotnie.
A wewnętrzne druki gminne nie każdego interesują...
5 10 15
5 10 15 01.08.2021, 23:15
Nikita psełdo patriota
cóż
cóż 01.08.2021, 20:50
Jaki program taka liczna publiczność.

Pozostałe