Antyszczepionkowców będą raportować lekarze

  • 04.08.2021, 13:00
  • News4Media
Antyszczepionkowców będą raportować lekarze iStock
Każdy lekarz będzie musiał zgłosić, kto konkretnie i z jakich powodów odmówił zaszczepienia dziecka. Władza w ten sposób zamierza walczyć z ruchami antyszczepionkowymi, a na opierających się czekają kary.

Obecnie medycy powinni inspekcji sanitarnej przekazać informacje o osobie, która nie chce zabezpieczyć dziecka przed chorobami zakaźnymi. Chodzi o obowiązkowe zabiegi. Jednak funkcjonujący dziś przepis wynika z rozporządzenia, które niedokładnie wskazuje, jak taki raport ma wyglądać i które dane powinien zawierać. Dlatego rząd chce podnieść rangę obowiązku raportowania i zapisać go w ustawie. To też ma usprawnić namierzenie oraz ewentualne ukaranie rodziców, którzy nie chcą zabezpieczyć swoich pociech.

To już wojna

Nowe prawo, którego projekt już jest w sejmie, to reakcja władzy na rosnącą popularność ruchów antyszepionkowych. Nie chodzi wyłącznie o COVID-19 i coraz częstsze ataki na punkty podające preparaty ochronne, ale także przyjmowanie innych, obowiązkowych zabezpieczeń. W 2020 roku, według Państwowego Zakładu Higieny, aż 51 tysięcy razy rodzice nie zgodzili się na podanie dziecku szczepionki. Rok wcześniej było to ok. 48 tys. przypadków, a dekadę temu zaledwie 3 tys.

Co się zmieni?

Przepisy dotyczące szczepień zostaną wzmocnione ustawowo. Lekarz nie będzie zgłaszał wyłącznie przypadku, ale będzie musiał go dokładnie opisać. Poda w raporcie imię i nazwisko dziecka, dane jego opiekunów, adres i numer PESEL oraz powód odmowy zaszczepienia. Będzie to obowiązek medyka. Z kolei sanepid te dane przekaże wojewodom, którzy mogą wymierzyć grzywnę. Będzie także możliwość skierowania sprawy do sądu. A tu będzie trudno się wytłumaczyć np. tym, że nie ma w Polsce ustawowego obowiązku zaszczepienia dziecka. Lekarze mają takie raporty sporządzać co trzy miesiące.

Raport ułatwi wszczynanie przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych postępowań administracyjnych egzekucyjnych wobec opiekunów prawnych dzieci, którzy nie wykonują prawnego obowiązku poddawania dzieci szczepieniom.” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, a jak dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na Główny Inspektorat Sanitarny, zmiana prawa utrudni antyszczepionkowcom odwoływanie się od upomnień i grzywien.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Afro
Afro 09.08.2021, 21:06
Wy wszyscy nie widzicie tej informacji o grzywnę ;d no trzeba zbierać na 500 plus
luis
luis 05.08.2021, 13:00
chcieli by wszystkich wybić ....dziady jedne
Myśl jak masz czym
Myśl jak masz czym 05.08.2021, 13:26
Kto i co z tego by miał? Łudzisz się że Twoje życie jest dla nich (pewnie wiesz kto to.. są te oni, dziady,) ma jakieś znaczenie... .
Cmok
Cmok 04.08.2021, 17:50
Możecie mnie cmoknąć w pompkę konowały
konował
konował 04.08.2021, 22:22
Zrobię to antyszczepionkowcu podczas sekcji zwłok.
Brak słów
Brak słów 04.08.2021, 16:40
Sami pozaszczepiani, na ospę, odrę, gruzlicę itd... i dzięki temu żyją, a rodzone dzieci narażają na ciężkie choroby i śmierć.. Argumentem nie słowo wykształconych,, całe życie uczących się medyków.. ale byle cwaniak z internetu co kasę na nich tłucze siejąc bzdury..
Doroty
Doroty 04.08.2021, 15:45
No to grubo rozpoczęli walkę z anty szczepionkowcami.

Pozostałe