Sierpień w ogrodzie. Jak przyciąć, co zebrać, kiedy wykopać?

  • 07.08.2021, 09:50
  • News4Media
Sierpień w ogrodzie. Jak przyciąć, co zebrać, kiedy wykopać? iStock
Ogrodnika czekają kolejne zbiory owoców i warzyw, ale musi się też napracować przy pielęgnacji roślin. Oto kilka wskazówek, jakie prace należy wykonać w sierpniu w ogrodzie. A zajęć jest sporo.

Pewne zabiegi, jak wie nawet początkujący ogrodnik, wykonuje się stale w okresie od wiosny do jesieni. To oczywiście strzyżenie i podlewanie trawnika, czyszczenie oczka wodnego, odchwaszczania rabat. Jest jednak spory katalog prac, które trzeba wykonać konkretnie w sierpniu. Jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, to należy usunąć przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. To ważne zwłaszcza w przypadku gatunków, które w tym roku zakwitną jeszcze raz. To też dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie było za sucho, a dzień nie był upalny.

Jeżeli ktoś ma na swoim podwórku lub działce piwonie, to pod koniec miesiąca może już podzielić karpy. „Czas na to jest do połowy września. Rośliny trzeba posadzić na głębokości około 5-7 centymetrów i koniecznie trzeba mocno podlać sadzonki.” – podpowiada Mariusz Jankowski z jednej z firm zajmujących się projektowaniem i utrzymaniem ogrodów.

Także pod koniec sierpnia należy posadzić wiosenne kwiaty cebulkowe. To np. szachownica cesarska, krokusy. Przebiśniegi czy lilia biała. Chcąc zabezpieczyć cebulki przed uszkodzeniem przez szkodniki, można umieścić je w ażurowych koszyczkach. Jeżeli ktoś myśli o nawożeniu, to może już teraz zastosować środki przeznaczone na okres jesienny.

Czas na zbiory

W tym miesiącu spokojnie można już zbierać marchew, cebulę czy czosnek. Na liście znajdują się jeszcze: papryka, bakłażan, pomidory, fasolka szparagowa, maliny i ziemniaki. W przypadku tych ostatnich, znakiem do wykopania warzyw są żółknące liście. Powoli kończy się czas ziół, zatem to jest ten moment, aby je ściąć i zasuszyć. Od pewnego czasu można już zrywać gruszki i jabłka i nie należy tego odkładać na później, bo za dużo owoców na gałęziach może skutkować ich złamaniem. Jeżeli owoce powinny jeszcze pozostać na drzewie, to trzeba zamontować podpórki.

Trochę pracy wymagają teraz orzechy włoskie i winorośle.” – dodaje Janowski. „Te pierwsze trzeba sanitarnie przyciąć, a z winorośli usunąć część liści. Te największe zacieniają owoce i mogą nie dojrzewać równomiernie.” – podpowiada i dodaje, że sierpień to też czas na wysianie warzyw poplonowych, które będzie można zebrać jesienią. To np. szpinak, sałata masłowa, kapusta pekińska, szczaw i rzodkiew.

Kwestia nawozu

Jeszcze słowo o pielęgnacji trawnika. W połowie sierpnia można już sięgnąć po nawóz jesienny. Takie produkty charakteryzują się niską zawartością azotu (albo w ogóle nie ma go w składzie), a to ważne bo akurat ten pierwiastek pobudza rośliny do wzrostu. Zadaniem nawozów jesiennych jest opóźnienie rozwoju i mają pomóc przejść w stan spoczynku. Zawarty w tych specyfikach fosfor i potas ułatwiają także przetrwanie chłodów.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe