Większość z nas nie chce tego obowiązku. Doradca premiera ma inne zdanie

  • 20.08.2021, 13:00
  • News4Media
Większość z nas nie chce tego obowiązku. Doradca premiera ma inne zdanie KPRM
Choć niektórzy z nas mogą być z tego powodu niezadowoleni, doradca premiera zasugerował możliwość wprowadzenia nowego obowiązku dla Polaków. Niewykluczone jest też, że osoby, które będą go unikać, obarczone zostaną utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu.

Jeszcze troszkę

Prof. Andrzej Horban, członek rady medycznej przy premierze i główny doradca Mateusza Morawieckiego w sprawach pandemii, był gościem TVN24. Pytany o możliwość wprowadzenia w Polsce obowiązkowych szczepień, odpowiedział: „Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować [przymusowe szczepienia – przyp. red.]. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenie". 

Choć w sondażu przeprowadzonym w maju dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM 60 proc. Polaków wyraziło brak poparcia dla tego pomysłu, z ust eksperta padły również słowa, które mogą sugerować, że jest to już tylko kwestia czasu. Rada medyczna oczekuje odpowiedniego wzrostu zakażeń, aby tę opcję wcielić w życie.

„Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie [liczba zakażeń – przyp. red.] zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę. Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, że szczepienia będą obowiązkowe.” – tłumaczył ekspert.

Ograniczenia dla osób bez odporności

Doradca premiera pytany był również o to, czy Polska pójdzie za przykładem Francji i wprowadzi ograniczenia dla osób, które nie poddały się zabiegowi. Decyzją prezydenta Emmanuela Macrona niezaszczepieni Francuzi muszą liczyć się z dotkliwszymi restrykcjami, np. w pociągach i lokalach gastronomicznych. Prof. Horban nie zaprzeczył, że podobne rozwiązanie może zostać wprowadzone również w naszym kraju. Zwrócił jednak uwagę na istotne problemy polskich przedsiębiorców, którzy nadal borykają się z konsekwencjami lockdownów wprowadzanych przez ostatnie 1,5 roku.

„Myślimy o tym wariancie [wprowadzenia obostrzeń dla niezaszczepionych – przyp. red.]. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki".

Według informacji przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, obecnie planowane jest wprowadzenie obostrzeń w województwach, które wykazują najniższą wyszczepialność obywateli, jeśli liczba przypadków w skali kraju przekroczy 1000 dziennie. Według danych resortu, w ciągu ostatniej doby zakażenie potwierdzono u 212 osób, jednak wartość ta powiększa się z każdym dniem.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jack
Jack 21.08.2021, 17:37
Co lewactwo jeszcze wymyśli, nie dajcie się sprowokować. Lewactwo straszy, a gdyby byli przy korycie już dawno by nas ubezwłasnowolnili, to ich taktyka. Pamiętam dokładnie gadkę tuska przez 8 lat.
ajwaj aleluja i  na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 20.08.2021, 16:19
ostatnia prosta ha ha ah po schodach w sejmie https://www.google.com/url?sa=… a bedzie ta gadzia szczepionka ha ah ah co się siedlisko gadów w polinie szczepi ah ah ah
Polak
Polak 20.08.2021, 15:33
Te swierzbiace rece precz od polakow ty eskimosie
w sumie...
w sumie... 20.08.2021, 13:49
Bo ja wiem? Ostatecznie osoby z salmonellą czy gruźlicą pracować w niektórych zawodach nie mogą...
Szczepan
Szczepan 20.08.2021, 13:44
Ciezka mam reke i swierzbi mi jak czytam wypociny ekspertow
to normalna reakcja tępaka na świat, którego nie rozumie...
to normalna reakcja tępaka na świat, którego nie rozumie... 20.08.2021, 14:33
Tak - tępaki reagują agresją - to było widać jak napadali na sanitariuszy i obsługę karetki czy jak podpalali punkt szczepień w Zamościu...
Szczepan
Szczepan 20.08.2021, 13:40
Niedoczekanie twoje .Wuju

Pozostałe