Czarne chmury nad ojcem Rydzykiem. Ale jego fundacja zarabia miliony

  • 15.10.2021, 13:40
  • News4Media
Czarne chmury nad ojcem Rydzykiem. Ale jego fundacja zarabia miliony Wikipedia - Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe Tadeusz Rydzyk
Założycielowi Radia Maryja może grozić 10 lat więzienia. Tadeusz Rydzyk zasiada na ławie oskarżonych w sprawie dotyczącej Fundacji Lux Veritatis. Właśnie się okazało, że osiągnęła rekordowy zysk.

Oprócz ojca Tadeusza Rydzyka oskarżeni są także inni członkowie zarządu fundacji. Sprawa dotyczy faktu, że od listopada 2016 r. do czerwca 2020 r. - działając jako funkcjonariusze publiczni - w celu „osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej” - nie udzielili informacji publicznej, czyli nie ujawnili wydatków Lux Veritatis, o co wnioskowała organizacja  Watchdog Polska. W czwartek okazało się, że może chodzić nie tylko o złamanie przepisów Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl sąd poinformował, że możliwa jest zmiana kwalifikacji czynu. Być może zarząd fundacji będzie odpowiadał za nadużycie uprawnień. To już jest przestępstwo z kodeksu karnego, za które grozi od 2 do 10 lat więzienia. Proces zmierza do końca. „Kara, jakiej domaga się stowarzyszenie, to rok pozbawienia wolności, lecz sąd nie jest związany tymi żądaniami i może zmienić kwalifikację czynów oraz - co za tym idzie - wymiar kary.” – zaznaczają dziennikarze.

Duże pieniądze

Tymczasem znane są finanse Lux Veritatis za 2020 rok. Przychody wyniosły blisko 46 mln zł, a jak wylicza stacja TVN24 Biznes osiągnięto zysk w wysokości ponad 18,6 mln złotych. Niemal 34 mln złotych przychodów fundacji to darowizny. Produkcja, emisja audycji telewizyjnych, działalność reklamowa czy sprzedaż książek lub płyty DVD przyniosły 11,3 mln złotych przychodu. Stacja dodaje, że ma to być rekordowy wynik, ponieważ rok wcześniej zysk Lux Veritatis wyniósł tylko 1,3 mln zł. W 2018 roku było to z kolei 3,3 mln zł,  a rok wcześniej 960 tysięcy złotych.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

list
list 17.10.2021, 00:09
List Kościuszki do ks. Czartoryskiego, 1814 Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko.
Tys
Tys 16.10.2021, 13:16
Dopóki działalność polityczna tego pana będzie wspierana przez rząd i Kościół, dopóty nie chce widzieć żadnego księdza
mądre słowa
mądre słowa 16.10.2021, 12:21
Chodzi o sprzeciw wobec tego, co się dzieje i sprzeciw wobec legitymizacji działań hierarchii. Trzeba podnieść bunt i głośno o tym mówić. Bo bunt jest - jak uczył pastor Martin L. King - "krzykiem niewysłuchanych". A my potrzebujemy, by biskupi nas usłyszeli.

Dlatego trzeba wychodzić z kościoła, jeśli ksiądz, zamiast wyjaśniać Pismo Święte, zaczyna agitację polityczną. Wychodzić, jeżeli kapłan zamiast kazania, udostępnia ambonę politykom partii rządzącej.

Zresztą, w wielu sytuacjach dochodzi do buntów, gdzie wierni zaczynają protestować przeciwko narzucanym im proboszczom.

Powiedział to ald wp.pl Jarosław Makowski, teolog, filozof i publicysta
real
real 16.10.2021, 12:13
A to przecież Polska miała być kopalnią powołań. To my mieliśmy rechrystianizować Europę, a nasze – jak mawiał mój wykładowca logiki w seminarium – "technika duchowlane" miały wysyłać owych ewangelizatorów w świat i nawracać Europę.

Tymczasem pięknie wyremontowane korytarze seminariów, również za unijne fundusze, świecą pustkami. Zamiast Ducha Świętego po korytarzach i w głowach unosi się duch czcigodnej przeszłości.
grs
grs 15.10.2021, 22:48
Na obchodach urodzin RMaryja "nic się nie stało". Wstyd za urzędników państwowych, którzy siedzieli w pierwszych ławach i nie zareagowali na "męczennika" chroniącego pedofili. Coraz częściej łapię się za głowę jak obserwuję to wszystko. 2 standardy etyki i moralności - jeden wobec siebie, drugi wobec innych - NORMA! Problem z naszymi politykami często jest taki, że zagłosujesz, a potem trzeba się za nich wstydzić. Na nikogo nie liczę oprócz siebie. Jak ktoś jest pracowity, zaradny i bezdzietny, żadna, partia, polityk, rząd mu nie pomoże bardziej niż on sam. Co innego jak by był nierobem bez kwalifikacji i umiejętności z kupą dzieci. Dlatego trzeba inwestować w siebie.
Daimonion
Daimonion 15.10.2021, 22:29
Ach!, te złote stroje hierarchów, ach! ci starcy wystrojeni na modłę diw drag queen, ich infantylny monolog nieznoszący sprzeciwu i autorytet w nikłym stopniu oparty na ich kompetencjach, wiedzy, zaletach charakteru. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że źródłem wszelkich nadużyć w Kościele - nie tylko polskim - oraz degeneracji kleru jest właśnie jego osadzenie w anachronicznej, średniowiecznej strukturze władzy, która zupełnie nie przystaje do otaczającej nas rzeczywistości. W krajobrazie jawności życia publicznego, wyśrubowanych praw jednostki i mniejszości Kościół rzymskokatolicki to ciało obce. Osobliwy wykwit przeszłości. O ile państwa i korporacje nieustannie się zmieniają, wprowadzają coraz to bardziej doskonałe mechanizmy kontroli i przejrzystości, o tyle Kościół rzymskokatolicki zastygł w skamielinie centralizmu, tajności i posłuszeństwa. Te reguły uzasadniać ma Pismo Święte, nauczanie soborów, Ojców Kościoła i papieska nieomylność. Trudno doprawdy o większą perwersję. No ale skoro „ludowi bożemu” to nie przeszkadza, czemu się dziwić.
dziwnn
dziwnn 15.10.2021, 22:16
Pytam czy udzielenie ŚLUBU w Łagiewnikach wieloletniemu usankcjonowanemu przez KOŚCIÓŁ cudzołożnikowi nie jest złamaniem Prawa Kanonicznego i PROFANACJĄ sakramentu Małżeństwa ?

trwam
trwam 15.10.2021, 22:09
po co to jątrzenie????????
kogut
kogut 15.10.2021, 22:10
do trwam: Ponieważ Rydzyk to jest strasznie zawzięty człowiek któremu jak widać jątrzenie chyba sprawia przyjemność.
Daimonion
Daimonion 15.10.2021, 22:37
To niesłychane wręcz, że w obliczu tylu skandali, które wypadają z kurialnych szaf, obciążając sumienia hierarchów, polskim biskupom nie przyjdzie nawet do głowy, by zabiegać o przychylność mediów. Wręcz przeciwnie. Zachowują się jak dzieci. Stroją kwaśne miny na wieść o kolejnej aferze, obrażeni na cały świat. Albo - jak Głódź, Jędraszewski czy Rydzyk - obrażają przedstawicieli tejże prasy. A przecież czasy dziennikarzy, którzy rozmawiali z nimi na kolanach i na ich warunkach, odchodzą do przeszłości. Zamiast ugrzecznionych, nauczonych respektu do biskupa ministrantów ich diecezje najeżdżają młode wilczki bez manier, zadają niewygodne pytania, kręcą i nagrywają bez uprzedzenia. Takich nie zbędziesz świętym obrazkiem, różańcem, który pobłogosławił święty papież, czy selfie. Oni chcą odpowiedzi. Teraz, natychmiast! O tempora, o mores! Według dominikanina Thomasa Doyle’a „piuska gasi rozum”. Hierarchowie jako grupa byli i są - z wyjątkami oczywiście - zorientowani obsesyjnie na władzę. Postrzegają siebie jako esencję instytucjonalnego Kościoła. To im owa instytucja ma zawdzięczać istnienie. Kościół ich zdaniem jest niezmienny, a jego struktura monarchiczna. Perspektywa zmiany takiego myślenia jest dla nich czymś przerażającym. Trudno się więc dziwić, że nie są w stanie zdzierżyć jakichkolwiek krytycznych głosów, kwestionujących niezmienność systemu sprawowania władzy w Kościele. Krytycy, reformatorzy ukazujący zgniliznę tej absolutnej monarchii, która zbankrutowała moralnie na każdym polu w ich oczach, są niczym Hunowie najeżdżający ich niezmącony niepokojami żywot. Pytają o pieniądze, chcą rozliczeń nie tylko wobec sprawców nadużyć seksualnych, lecz także ich protektorów. Wreszcie żądają transparentności. Kto to słyszał? To przecież jakiś skandal w taki sposób nękać przedstawicieli boga na ziemi! A już wykpić, wyśmiać, wyszydzić... świat się kończy! Olaboga! Olaboga!
TYLKO JE  ZUS   JEST W  MARMURACH  HA AH AH
TYLKO JE ZUS JEST W MARMURACH HA AH AH 15.10.2021, 19:10
MÓW MI OJCZE HA AH AH https***
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA  HA AH AH
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA HA AH AH 15.10.2021, 18:59
OJCZE DYREKTORZE WCZORAJ BYŁ U MNIE BRAT TEGO BRATA OD MAY BACH ÓW HA AH AHA PS ZOSTAWIŁ MI WIARĘ I WPISY NA I GRYFINO JAK RZYĆ BRACIE HA HA AH W WIERZE HA AH AH
Ręce opadają
Ręce opadają 15.10.2021, 14:04
Mafi Rydzyka w PIS landzie nic nie grozi.. Sami mu milionami.. i bez przerwy sypali... A teraz chcą go rozliczać.....Pewnie przestał śpiewać na ich nutę... B a n d a hipokrytow.
spokojna głowa
spokojna głowa 15.10.2021, 13:57
PiS go nei skrzywdzi.
2 takich co oddało samochód i nagle odeszło
2 takich co oddało samochód i nagle odeszło 15.10.2021, 13:52
Pan Rydzyk sobie rade da.
margot
margot 15.10.2021, 22:10
ksiądz! analfabeto
panisko