Borzymianka ochodzić będzie 45-lecie

  • 15.10.2021, 22:07
  • Źródło: Gryfiński Dom Kultury
Borzymianka ochodzić będzie 45-lecie Fot. GDK
Kapela Ludowa Borzymianka obchodzi w tym roku 45-lecie pracy artystycznej. W sobotę 16 października 2021 odbędzie się uroczysty benefis zespołu.

Początek rocznicowych obchodów zaplanowano o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej Dziupla w Borzymiu (gm. Gryfino). Na gości wydarzenia oraz na samą kapelę czeka wiele niespodzianek.

Do udziału w swoim rocznicowym wydarzeniu Borzyminka zaprosiła zaprzyjaźnione kapele ludowe takie jak: Macierzanka, Kalimera, Gardnianki i Wełtynianka.

Po występach przyjdzie oczywiście czas na wspaniałą biesiadę i zabawę ludową do późnych godzin nocnych.

 
Kapela działa od 1976 r. Wtedy przy Kole Gospodyń Wiejskich w Borzymiu powstał kabaret Pod Kogutem. Rozśpiewana grupa chętnie występowała podczas lokalnych imprez i w końcu paniami zainteresował się Edward Mojsak, gryfiński multiinstrumentalista, kompozytor, lutnik, nauczyciel muzyki i animator kultury kresowej na Pomorzu Zachodnim. To z jego inicjatywy zespół przyjął nazwę Borzymianki. Przez zespół przewinęła się prawie setka śpiewaków i instrumentalistów głównie z Borzymia, Gryfina i Bielic, skąd pochodzi obecny instruktor zespołu – Zygmunt Rosiński.
 
Zespół ma w swoim repertuarze pieśni wywodzące się z Wileńszczyzny, ale równie chętnie wykonuje polskie pieśni popularne, ludowe i patriotyczne oraz melodie z różnych krajów.
 
Koncertowali w kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie kapela zdobywała najwyższe laury podczas przeglądów folklorystycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim, Lipianach i Szczecinie. Zespół prezentował się także w nietypowych miejscach: na promie Polonia, na statku Pene Queen. W 2010 r. Kapela Ludowa Borzymianka reprezentowała nasze województwo podczas dożynek prezydenckich w Spale. Nagrania zespołu znalazły się także na kilku płytach.
 
Działająca pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury kapela ludowa Borzymianka obecnie występuje w składzie: Danuta Aftyka, Marta Artman, Danuta Karbowska, Alicja Król, Krystyna Lewandowska, Grażyna Sikora, Krystyna Urbańska (śpiew) oraz Zygmunt Rosiński (akordeon, instruktor grupy).
Źródło: Gryfiński Dom Kultury

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

UB WIECZOREK   HA HA AH
UB WIECZOREK HA HA AH 16.10.2021, 10:13
A U NAS BARTOWIACY SIĘ ROZPADLI HA HA AH POKŁÓCILI SIĘ O KASĘ OD WIECZORKA HA AH AH

Pozostałe