Ostatni raz przeprowadzimy zmianę czasu?

  • 18.10.2021, 14:20
  • News4Media
Ostatni raz przeprowadzimy zmianę czasu? iStock
Zbliża się ta noc, podczas której przestawimy zegarki. Naukowcy i ekonomiści od lat powtarzają, że trzeba odejść od tej praktyki. Właśnie padły nowe informacje w tej sprawie.

Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku. Dzieje się tak w ostatni weekend marca (przejście na czas letni) i pod koniec października (na czas zimowy). Właśnie zbliża się ten moment, w którym kolejny raz doświadczymy zmiany. W nocy z 30 na 31 października przestawimy zegarki z godziny 3 na 2.

Zmiana czasu to pewnego rodzaju tradycja gospodarcza sięgająca 1916 roku, mająca wydłużyć dzień pracy i pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło o m.in. robotników w fabrykach, którzy mogli wykonywać swoje zadania dłużej przy świetle dziennymi. Jednak już od lat ekonomiści podkreślają, że ten powód się współcześnie wyczerpał. Także naukowcy i lekarze twierdzą, że zmiana czasu jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Przez krótki okres po przestawieniu zegarów można odczuwać szereg dolegliwości. Od zmęczenia, znużenia przez brak koncentracji po rozdrażnienie. Mowa jest także o częściej występujących zawałach serca.

Dlatego Unia Europejska chce odejść od tej praktyki. Parlament Europejski zgodził się na to już w 2019 roku. Jednak wspólnotowe przepisy wskazują, że zanim nowe rozwiązania wejdą w życie, muszą je zaakceptować wszystkie kraje członkowskie. W UE liczono, że uda się wszelkie procedury zakończyć szybko, aby zmiana w marcu tego roku była tą ostatnią. Jednak przez pandemię ten temat w wielu państwach zszedł na dalszy plan. Jednym z krajów, które jeszcze nie zajęły się tematem, jest Polska.

Wydaje się jednak, że teraz sprawa przyśpieszy. Politycy PSL nalegają, aby sejm zajął się zmianą czasu już na najbliższym posiedzeniu. „Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym.” – powiedział właśnie dziennikowi „Fakt”, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Karol Karski. UE chce, aby urzędowy czas środkowoeuropejski był tożsamy z obecnym czasem letnim.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uważam że...
uważam że... 18.10.2021, 20:39
Od wielu lat zmiana była. Na wiosnę zyskuje się dużo dnia po pracy - coś ważnego dla aktywnych ludzi.
Głupotą jest gadanie o wpływie na organizm. Pokażcie jedną osobę dorosłą, która kładzie się i wstaje dzień w dzień dokładnie o tej samej porze - i nigdy nie ogląda dłużej telewizji, nie siedzi ze znajomymi, nie pracuje dłużej...
Fikoł
Fikoł 18.10.2021, 15:50
Ktoś zagonił simka z gramem trawy i 0.6 amfy sprzedał dilera bo stoją pod klatką cywilnie w oplu pod klatką delera
Teraz ogarnie gierke
Teraz ogarnie gierke 18.10.2021, 16:20
Co to za leb spr,edaje dragi takim malolatą
Gangnamstajl
Gangnamstajl 18.10.2021, 16:17
Jak towar z papierka po cukierku pakowany to z niepodległości
popieram
popieram 18.10.2021, 14:56
Własnie, zlikiwdowac ten bezsens.
Olek
Olek 18.10.2021, 14:24
Im szybciej tym lepiej bo to bez sensu jest.

Pozostałe