Pozycja PiS vs. unijne środki. Premier Morawiecki w pułapce bez wyjścia

  • 20.10.2021, 12:30
  • News4Media
Pozycja PiS vs. unijne środki. Premier Morawiecki w pułapce bez wyjścia… gov.pl
Zadaniem premiera Mateusza Morawieckiego miało być m.in. doprowadzenie do poprawy warunków współpracy z Brukselą. Tymczasem obecne działania zdają się obierać zupełnie inny kierunek. Jego skutki wkrótce mogą odbić się na całej partii rządzącej.

Chcą osłabić PiS

W środowej publikacji Kamil Dziubka z Onetu opisuje, że jednym z zadań powołanego w 2017 roku na stanowisko szefa rządu Mateusza Morawieckiego miało być polepszenie stosunków z Unią Europejską. Jednak kolejne decyzje podejmowane przez Prawo i Sprawiedliwość zamiast zacieśniać współpracę z Brukselą, oddalają Polskę od wypłaty potężnych środków. Według autora tekstu, powołującego się na wypowiedź osoby ze środowiska obozu rządzącego, Komisja Europejska chce zablokować wypłaty dla Polski w obawie przed wykorzystaniem ich niezgodnie z przeznaczeniem. Realizacja założeń Krajowego Planu Odbudowy mogłaby stać się jednym z narzędzi w kampanii wyborczej PiS. A na to Bruksela nie chce dać przyzwolenia.

„Unia znalazła sposób, by nas (PiS – red.) dojechać. Oni nie wypłacą nam tych pieniędzy. Za każdym razem będą domagać się spełnienia coraz to nowych żądań. Na końcu każą nam błagać na kolanach o kasę albo nawet ściągnąć majtki przez głowę.” – czytamy wypowiedź osoby, która od lat związana jest ze sprawami europejskimi.

Potwierdzeniem tych słów miała być również wypowiedź Paolo Gentiloniego, który odniósł się do braku akceptacji KPO Polski i Węgier na łamach włoskiej agencji prasowej ANSA. Komisarz UE wyjaśnił, że ściśle określone rekomendacje umożliwiające aprobatę tych planów nie są przestrzegane w wystarczającym stopniu. Z tego też powodu decyzja o przekazaniu środków jest zawieszona od wielu miesięcy.

UE wskazuje wytyczne

„Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić.” – cytuje Onet słowa skierowane do Mateusza Morawieckiego z ust przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

W ocenie autora czytamy, że taka wizja sądownictwa nie jest zgodna z oczekiwaniami Zbigniewa Ziobry, któremu partia rządząca ulega w obawie o utratę większości głosów w sejmie. Wcześniej wspierany przez partię Gowina PiS, teraz boryka się „niestabilną większością głosów”. Oznacza to, że wszelkie próby ignorowania postulatów Solidarnej Polski mogą skończyć się porażką dla partii Kaczyńskiego. Pozostanie lojalnym wobec Zbigniewa Ziobry i jednoczesne dostosowanie przepisów do wytycznych przywódców KE to zadanie niemożliwe do wykonania dla Morawieckiego, gdyż założenia obydwu organizacji są zupełnie odmienne. Skutki tego dylematu premier może odczuć podczas zaplanowanego na czwartek szczytu przywódców Unii Europejskiej. Podczas spotkania premier Holandii Mark Rutte może zażądać od Komisji Europejskiej wstrzymania wypłaty Polsce pieniędzy.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ożesz ku
ożesz ku 21.10.2021, 08:41
Jeżeli jest taka ''dobra zmiana'', jak twierdzą pisowcy, na czele z tym sfilcowanym sułtanem, to dlaczego przybywa ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie, szczególnie dzieci, których jest już 500 tys.?
wrozka
wrozka 21.10.2021, 01:09
Po kolejnej wpadce PiS może zapomnieć o III kadencji razem z Kaczyńskim
nieJa
nieJa 21.10.2021, 03:12
w potrzasku to znalazło się polskie społeczeństwo pod rządami Kaczyńskiego.Tylko kto i za jaką cenę po nich posprząta.?!
ja
ja 21.10.2021, 11:53
te wraki spalone na poboczu, kiedyś w europie też leżały ale już ich nie stać .Posprzątają NIemcy
podwyżki
podwyżki 21.10.2021, 00:46
A 80 gmin w Polsce głównie w Wielkopolsce otrzymało podwyżki cen gazu o 170 %. Mieszkańcy protestują i trwaja rozmowy co z tym zrobić . Wszystko legalnie zgodnie z prawem.

Srau_on
Srau_on 20.10.2021, 16:47
To Tusk przemawiał wczoraj w PE i to on chce naszą Noworosję do Putina przyłączyć! Wiem bo dostałem info z nowego mejla od Dworczyka...Od Zybsia Ziobry codziennie dostaję aby wklejać pod różnymi pseudonimami na różnych portalach... W końcu te grube bańki musi na coś rozpisać które dostał! A wy i tak zachlana noworuska patologio nie połapiecie się bo umiecie liczyć ale jak Patryk Jaki tylko na swoją korzyść! Już nie mogę się ze Zysiem, Tadkiem i Jarkiem doczekać referendum... i doswidanja zachodni kołchozie!
Rafał
Rafał 20.10.2021, 16:20
PiS doprowadził Polskę do izolacji na świecie. Tylko ślepiec tego nie widzi.
żenujący spektakl to był
żenujący spektakl to był 20.10.2021, 16:06
Razem z Szydło wyprowadzają nas z Unii.
Bolesław
Bolesław 20.10.2021, 16:01
PiS z prawie wszystkimi nas skłócił.
....
.... 20.10.2021, 15:51
Jak dzisiaj plują na Polskę ubeckie mordy
Spokój
Spokój 20.10.2021, 16:04
Tfusk to szmacia rz
Ela
Ela 20.10.2021, 15:49
Premier powinien dac im ultimatum. W ciagu 24 godzin ma byc zatwierdzony ten plan odbudowy i kasa na konto, a jak nie to bedzie blokada skladki czlonkowskiej i bblokada przejsc granicznych z bialorusia i ukraina i niemickie towary utkna na Odrze.nie cackać się lewakami
doEla
doEla 20.10.2021, 16:00
Ty nie jesteś doradca tylko idiota.
Ela
Ela 20.10.2021, 15:46
No polskie BARANY

Skończ z mowa nienawiści i przyjmij jeden nick.
administrator
Taka prawda
Taka prawda 20.10.2021, 15:43
A czego się spodziewał.. Ze będzie miliardy ciągnął i robił z nami co chciał..? Bardzo dobrze.. ze im na łapy Unia patrzy..
Tymek
Tymek 20.10.2021, 15:26
Miałem przyjemność oglądać. Jechali po Pinokiu aż miło. I raczej kasa na kampanię będzie wydarta na naszych kieszeni. Skur.....
 Ela
Ela 20.10.2021, 15:45
(...)
Skończ z mową nienawiści.
Ostanie ostrzeżenie
Komentarz usunięty.
administrator
Sauron
Sauron 20.10.2021, 14:50
Gdyby dziś w Polsce władzę sprawował (...)

Człowieku, skończy z propagandą.
Komentarz usunięty.
administrator
Sauron
Sauron 20.10.2021, 14:41
Po drugiej wojnie sowieci zniewolili całą euroę środkową na długie dziesięciolecia. Ale w tym kołchozwym sowieckim burdelu zaczęło coś trzeszczeć i pękać. 1956 w Poznaniu. Potem na Węgrzech .Nastepnie przyszła kolej na Czechosłowacje .Teraz jest podobnie (...)

Część usunięta.
Przestań co minutę wkelajać fake newsy.
Część komentarza usunięta.
admministrator
Jaka pułapkę co za bzdury heheheh brawo rzad
Jaka pułapkę co za bzdury heheheh brawo rzad 20.10.2021, 14:40
(...)
Sauron, przyjmij jeden nick.
Komentarz usunięty.
administartor
co za dziwaki
co za dziwaki 20.10.2021, 14:19
Poprowadzili nas na krawędź przepaści i teraz pisiory się dziwią.
Europejka
Europejka 20.10.2021, 14:14
Jak brac Unijne eurunio to okey , ale jak bedac w tej „ BE“ Unii i dostosowywac sie do Jej zasad to juz „ chuzia na Jozia“!!!!!😡🥴🤥Wczoraj to w Strasburgu tylko WSTYD jak sie zachowal Premier Polskigo Rzadu vel „ Pinokio“ i Jego niby europoslowie z pislandu !!!!!🥴🤥Niestety klamstwo Ma „ krotkie nozki „ a dlugi nos !!!!!🤫🤥🤥Ja Mam i( nie tylko Ja ) podzielic Polske na dwie czesc i Ci zacietrzewieni popierajacy pis to na wschodnia strone Polski ,a Ci z „Drugiego Sortu „ na zachodnia strone Polski tzn?WYBUDOWAC MUR !!!!!🤗😳Tylko wtedy ani rusz pisiory w zachodnia strone i WON z UNII EUROPEJSKIEJ!!!!!😡Uwijcie sobie takie katolicko -klamliwe Panstwo i mnozcie sie na potege za 500+ !!!!!😡🙏🏼🙏🏼🙏🏼👹👹👹👹👺👺👺👺👺Tylko skad wtedy pisiory wezma na wszelakie rozdawnictwo !!!!???😡🥴😳😜🤭
Spokój
Spokój 20.10.2021, 21:13
Przeszlas z katolictwa na muzulamstwo no brawo
Ela
Ela 20.10.2021, 15:46

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

a może tak
a może tak 20.10.2021, 15:12
Halo Halo ja nie będę pracował na urzędasów w ue, chcą z Polskich pieniędzy sobie wypłaty robić. Wszyscy dostają a nasze na łatanie dziury ue. o nie
em
em 20.10.2021, 14:09
Widzę zadowolenie w autorze tego artykułu .Nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem.
dobra rada
dobra rada 20.10.2021, 14:12
Em, jak masz takie wizje to powienieś skontaktowac się z psychiatrą.
Europejka
Europejka 20.10.2021, 15:24
A glosujcie sobie na ten pisowski GANG ,tylko pozniej nie narzekajcie ,ze jest Wam ZLE!!!!!😡🥴🤥Wy lubicie tylko narzekac i falszywie poklepywac sie po plecach ,ale jak juz poklepywanie sie skonczy,to byscie wlasnie tego poklepujacych „ utopili“ w „szklance wody“ !!!!!😜🤭😡Dewoctwo ,zaklamanie i falsz to jest opinia o Polakach w tym Kraju gdzie obecnie Mieszkam !!!!!🤣🤗Jest Mi i Mojej Rodzinie TU Bardzo dobrze ,nic tylko mozna Nam pozazdroscic !!!!!🤣😂🤗Zycze Zdrowka !!!💐💐Acha do Psychiatry nie musze chodzic ,bo wlasnie Jestem Psychiatra i to Bardzo ceniona tu gdzie Mieszkam !!!!🤣💋🥴
Test
Test 20.10.2021, 15:47
ktos lubi BMW a inny Audi a Pani co woli???
Europejka
Europejka 21.10.2021, 06:40
Taczke ,zeby Ciebie na niej wywiezc!!!!?😡😜🥴Mam takie Auto ,ze Ty bys musial od pisu dostac tyle co bisnesmen papcio rydzyko !!!!!🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼No ,albo glodz q!!!!🥃🥃🥃🍹🍾
a ja ma Audi
a ja ma Audi 22.10.2021, 13:29
wiem - taczkę . ty masz dyplom , daj spokój nie ośmieszaj innych .
jakim
jakim 20.10.2021, 14:23
Jak i większość jego partyjnych kolegów,

Pozostałe