To był największy pogrzeb w powiecie [FOTO, WIDEO]

  • 02.11.2021, 23:00
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
To był największy pogrzeb w powiecie [FOTO, WIDEO]
W Dzień Zaduszny chcemy wspomnieć największy pogrzeb, jaki odbył się w tym roku w naszym powiecie. Uroczystości odbyły się w dwóch kościołach - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie i kościele Mariackim w Chojnie. Mimo że był to gryfinianin, spoczął na cmentarzu w Chojnie przy ul. Odrzańskiej.

Świętej pamięci Jan Zalewski, bo o jego pożegnaniu mowa, był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie. Wcześniej wsławił się jako wieloletni duszpasterz Diecezji Kopenhaskiej (Dania). Wielokrotnie przyjeżdżał motorem do Gryfina i prowadził pielgrzymki (jedna szlakiem Jana Czarnieckiego).

Jan Zalewski zrezygnował z duszpasterstwa dwa lata temu, gdy choroba go do tego zmusiła. Walczył z przeciwnościami w domu rodzinnym w Gryfinie. 29 lipca 2021 r., po długiej chorobie, zmarł ksiądz kanonik Jan Zalewski.

Najpierw 2 sierpnia 2021 r. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie odbyła się msza święta za zmarłego kapłana i pożegnanie w dekanacie. Dzień później uroczystości pogrzebowe przeniosły się do Chojny. Uczestniczyło w nich ponad 70 księży, a uroczystości odbyły się pod przewodnictwem biskupa Henryk Wejmana. Z Danii przybył Czesław Kozon, duński duchowny katolicki, ordynariusz kopenhaski. Uroczystości wyglądały tak:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (50)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Knut
Knut 06.11.2021, 13:30
Nie słyszałem o księdzu który z własnej, nieprzymuszonej woli zjechałby dobrowolnie z takiej intratnej posady na zagranicznej parafii.
https://wiez.pl/2021/02/20/nie…
wiem
wiem 05.11.2021, 14:39
Naprawdę godne miejsce ma na cmentarzu.
znajomy
znajomy 04.11.2021, 21:10
To był człowiek który odcisnął swój ślad nie tylko w naszej pamięci... Spoczywaj w pokoju!
myśl
myśl 03.11.2021, 18:27
Jezus powiedział: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili.". Powiedział także: "Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. "oraz "Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją" - pozbądźcie się czarnych owiec . Kryjąc takich tych, którzy krzywdzą niewinne dzieci odganiacie wierzących i bogobojnych ludzi od tej instytucji, bo jak wierząc w Boga można przymykać oczy na krzywdzenie niewinnych? "Jeśli nie widzisz nic złego w tym, że biskup, który chronił krzywdzących, a nie krzywdzone dzieci, jeśli nie przeszkadza ci, że o. dyrektor zachcianki dorosłego faceta na zabawy z niewinnym dzieckiem nazywa pokusą, a biskup Długosz twierdzi, że nie należy donosić na krzywdzącego dziecko, tylko mu wybaczyć i otoczyć opieką, to się zastanów jaką wiarę ty wyznajesz, bo to na pewno nie jest chrześcijaństwo...
żałobnik
żałobnik 03.11.2021, 15:26
W kondukcie, jak widać na filmie, dużo ludzi nie szło, bo większośc pojechała motocyklami i samochodami.
omni
omni 03.11.2021, 15:19
Pożałowania godne jest to, że z polskich hierarchów wybrano akurat abpa Dzięgę, by wygłosił orędzie w dzień Wszystkich Świętych. Przypomnę tylko, że wobec arcybiskupa toczy się postępowanie wyjaśniające w Watykanie. Głośno mówi się, że abp miał tuszować przypadki wykorzystywania seksualnego.

merc
merc 03.11.2021, 15:06
To był wielki człowiek. W Chojnie trochę przygasł bo walczył o swoje zdrowie. Wcześniej prowadził kilka akcji. Ja pamietam ta z bohaterem z polskiego hymnu. Chodziło o nazwanie mostu na Regalicy imieniem Stefana Czarnieckiego.
tak czuję
tak czuję 03.11.2021, 12:18
Abp Dzięga nie wspierał jak mógłby...
aha...
aha... 03.11.2021, 09:25
Główny bislup nie przyjechał bo mu chyba wstyd było jak go wcześniej potraktował.
Biloba
Biloba 03.11.2021, 11:58
Fakt jak chorował, to mu nie pomógł, nie poszedł na rękę.
omni
omni 03.11.2021, 15:23
do aha: Na pogrzebie był przyzwoitszy ( to tak a'pros tego co powiedziała Barbara Nowacka po tym jak abpa Dzięgę wyznaczono, by wygłosił orędzie w dzień Wszystkich Świętych:

"Przyzwoitszego niż Dzięga do orędzia nie mieli? Czy to standard KK wystawiać obrońców pedofilów, czy po prostu tylko tacy są?"

amen
amen 03.11.2021, 09:17
Spoczywaj w pokoju!
Swen
Swen 03.11.2021, 02:45
Kozon ordynariuszem został mianowany w 1995 r. przez Jana Pawła II.
ziom
ziom 03.11.2021, 02:30
Bohater Gryfina i Chojny jednocześnie.

Pozostałe