Tak było w czasach Friedeborna

  • 14.01.2022, 17:50
  • Źródło: Zamek Książąt Pomorskich
Tak było w czasach Friedeborna
W 450. rocznicę urodzin Paula Friedeborna Zamek Książąt Pomorskich organizuje spotkanie „Szczecin i Pomorze w czasach Friedeborna”. Znani szczecińscy historycy prof. Radosław Gaziński i dr hab. Paweł Gut prof. US przybliżą codzienność i wydarzenia nadzwyczajne miasta i księstwa przełomu XVI i XVII w.

Ustrój i administracja, władza miejska i książęca, sytuacja rodziny książęcej oraz zwykłych mieszczan, kondycja ekonomiczna Szczecina i jego mieszkańców, a także obraz miasta przedstawiony w słynnej kronice autorstwa Paula Friedeborna – to tylko część z wątków spotkania, na które Zamek zaprasza miłośników historii regionu w niedzielę 23 stycznia o godz. 16:00.

W styczniu przypada rocznica urodzin Paula Friedeborna, niemieckiego prawnika, notariusza, sekretarza miejskiego, członka Rady Miejskiej a następnie w latach 1630-1637 burmistrza Szczecina. Niezwykle aktywnego szczecinianina przełomu XVI i XVII w., również członka rady książęcej oraz czynnego polityka czasów wojny trzydziestoletniej (negocjator układu pomorsko-szwedzkiego z 1630 roku). Autora najstarszej kroniki miasta „Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern” („Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu…”) - dzieła z roku 1613, które stanowi pomnik wczesnonowożytnego dziejopisarstwa miejskiego, jest bezcennym źródłem do historii Szczecina i Pomorza oraz historii dynastii Gryfitów. Dostarcza wiedzy, jakiej już dziś nie można uzyskać z innych źródeł (autor miał dostęp do ówczesnych zbiorów archiwum miejskiego, które w nieznanych okolicznościach zostały utracone pod koniec II wojny św.).

Przygotowanie tłumaczenia i współczesnego opracowania kroniki Frideborna będzie jednym z głównych efektów transgranicznego projektu INT188 - „Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze”, który Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wraz z Partnerem Dominikanerkloster Prenzlau prowadzi od 2020 r. Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu z UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program Współpracy INTERREG VA Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” EFRR INTERREG VA. Zamek przygotowuje polskie wydanie kroniki (w trzech tomach), które ukazać się ma w 2022 r. Dzieło jest już przetłumaczone i opracowane, zakończyły się prace redakcyjne i pozostały prace związane z szatą graficzną i drukiem książki.

 

W ramach projektu Zamek również przybliża sylwetkę autora kroniki, jego czasy i historię regionu. W minionym roku zorganizował m.in. transgraniczną konferencję naukową „Friedeborn i jego dzieło”, podczas której wykłady zaprezentowali badacze z Polski i Niemiec. Jej efektem jest również publikacja pokonferencyjna pod tym samym tytułem. W czasie ubiegłorocznych wakacji odwiedzający Zamek mogli uczestniczyć w koncercie „Świat Friedeborna dźwiękami malowany”, w którego programie znalazły się utwory kompozytorów włoskich i pomorskich z przełomu XVI/XVII.

 

W tym roku pod hasłem „Friedeborn i jego czasy” Zamek organizuje cykl dla zainteresowanych przeszłością regionu. 23 stycznia 2022 spotkają się z nimi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz prof. dr hab. Radosław Gaziński z US i dr hab. Paweł Gut, prof. US.

 

Prof. Radosław Gaziński jest wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego, uznanym badaczem historii Pomorza oraz historii powszechnej czasów nowożytnych. W swoich badaniach zajmuje się m.in. historią gospodarczą Księstwa Pomorskiego i Królestwa Pruskiego, środowiskami urzędniczymi, rozwojem biurokracji na dworze książęcym i we władzach miejskich w XVI-XVIII wieku, w tym we władzach Szczecina. Prowadzi badania nad składem szczecińskiej rady miejskiej od czasów średniowiecza po koniec XVIII wieku. Jest wydawcą źródeł archiwalnych, m.in. regestów miasta Szczecina.

 

Dr hab. Paweł Gut prof. US prowadzi zajęcia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i jest archiwistą Archiwum Państwowego w Szczecinie. Prowadzi badania w zakresie: historii nowożytnej Pomorza oraz Prus, miast Pomorza w czasach nowożytnych, administracji i sądownictwa nowożytnego oraz nauk pomocniczych historii - szczególnie sfragistyki, a także archiwistyki.

Szczecin i Pomorze w czasach Friedeborna

23 stycznia (niedziela), godz. 16.00

Sala Anny Jagiellonki, wejście A, I piętro

Bilety – 5 zł

Gospodarz spotkania: Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Goście spotkania: Prof. Radosław Gaziński, Dr hab. Paweł Gut prof. US

Prowadzenie: Monika Adamowska

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

:)))
:))) 15.01.2022, 14:00
Dawno i nieprawda :))))

Pozostałe