Co dalej z Radą Medyczną? Rząd szuka wyjścia, a internet zalewa fala memów

  • 17.01.2022, 10:00
  • News4Media
Co dalej z Radą Medyczną? Rząd szuka wyjścia, a internet zalewa fala memów iStock
Z doradzania premierowi w walce z pandemią zrezygnowała większość członków Rady Medycznej. Rząd musi teraz uzupełnić jej skład, a internauci są dla władzy bezlitośni.

Radę tworzyło 17 osób – lekarzy, naukowców, ekspertów. Ich zadaniem było doradzenie premierowi i ministrowi zdrowia w walce z COVID-19. Nie jest tajemnicą, że stosunki pomiędzy Radą Medyczną a władzą nie były najlepsze. Wiele razy eksperci wyrażali swoje stanowiska, a rząd nie podejmował działań mających na celu realizację zawartych w piśmie rady celów. Z zasiadania w tym gronie zrezygnowało 13 z 17 jego członków. To:

  • prof. Robert Flisiak,
  • prof. Magdalena Marczyńska,
  • prof. Agnieszka Mastalerz-Migas,
  • prof. Radosław Owczuk,
  • prof. Iwona Paradowska,
  • prof. Miłosz Parczewski,
  • prof. Małgorzata Pawłowska,
  • prof. Anna Piekarska,
  • prof. Krzysztof Pyrć,
  • prof. Krzysztof Simom,
  • prof. Konstanty Szułdrzyński,
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz,
  • prof. Jacek Wysocki.

W wydanym oświadczeniu napisali m.in.: „Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych”.

Co dalej?

W poniedziałek ma się zebrać w tej sprawie sztab kryzysowy, a minister zdrowia ma szeroko skomentować sytuację. Ma zostać wypracowana nowa formuła współpracy z doradcami. Według politycznych spekulacji znajdują się także te wskazujące, że rządowi będą doradzać politycy. Wśród nich także osoby krytycznie odnoszące się do dotychczasowych postulatów ekspertów i dążące do ograniczenia pandemicznych restrykcji.

Żarty w internecie

Właśnie na bazie tych doniesień internet zalewa fala żartów. Wskazują one, że nowymi doradcami mają być osoby, które otwarcie sprzeciwiają się szczepieniom przeciwko COVID-19 jak np. piosenkarka Edyta Górniak czy Ivan Komarenko. W memach pojawiają się także żartobliwe informacje, że członkami nowej rady mają zostać DrWitt czy Dr. Oetker, czyli znane marki spożywcze.

Senator PiS i jednocześnie lekarz Stanisław Karczewski na antenie Polskiego Radia 24 przekonywał, że są chętni do doradzania władzy. „Ja już mam sygnały i muszę powiedzieć, że dziś dostałem kilka SMS-ów i kilka sygnałów od bardzo wybitnych polskich lekarzy, profesorów, którzy zgłaszają chęć pracy w takiej radzie, bo wszyscy czujemy tę odpowiedzialność i chcemy walczyć z koronawirusem” - powiedział.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ech tam
ech tam 18.01.2022, 00:54
Ależ ministrze, po co wam rada medyczna, jak ze wszystkim latacie na Nowogrodzką, który podejmuje własne - najczęściej nietrafione - decyzje?
Anzelm
Anzelm 18.01.2022, 00:24
W nowej radzie już nie będą sami medycy, co według mnie źle wróży. A co mówią:
Zdaniem szefa resortu zdrowia, bilans działalności Rady Medycznej należy oceniać jako "pozytywny". - Ten dorobek jest niezaprzeczalny - mówił. - Mimo tego, że rezygnacje zostały złożone, współpraca będzie trwała. Wielu z ekspertów są konsultantami krajowymi w danych dziedzinach - tłumaczył Adam Niedzielski. Jak zaznaczył Niedzielski, to własnie konsultanci krajowi będą "głównym źródłem doradztwa" dla ministra zdrowia.

Niedzielski zaznaczył przy tym, że część z konsultantów krajowych "zostanie wyłączone przed nawias". Jak dodał minister, przy premierze powołana zostanie nowa Rada Medyczna, która będzie pracowała w "szerszym spektrum". - Osoby te będą pracowały na rzecz nie tylko walki z pandemią, ale tez mamy nadzieję, w perspektywie kilku miesięcy, w wychodzenia z pandemii. Dlatego znajdą się tam nie tylko medycy, ale też socjologowie i ekonomiści - tłumaczył Adam Niedzielski.

słuchając ekonomisty mówiącego o zdrowiu...
słuchając ekonomisty mówiącego o zdrowiu... 18.01.2022, 02:15
Jak pan minister zdrowia mówi, że jacyś konsultanci medyczni do tej pory byli POZA nawiasem - to mamy rozumieć, że są dziedziny medycyny, które nie były brane pod uwagę?
Lord Vader
Lord Vader 17.01.2022, 23:40
Adam Niedzielski przyznał w poniedziałek, że w Polsce mamy już do czynienia z V falą... Zdolny gość. Czwartej fali nie mógł uruchomić przez dwa miesiące. Nie szło i nie szło, to wyciągnął z tego nauki i V falę odpalił jednym gestem, skinieniem, no gratulacje...
ukol
ukol 17.01.2022, 23:37
Zajmujecie płaskoziemcy ostatnie łóżka. Nikt się nie wciśnie, ani udar, zawał, rak tylko leczenioe waszej głupoty.
DEPOPULACJA TRWA
DEPOPULACJA TRWA 17.01.2022, 19:22
MEDYCYNA SPADŁA NA PSY HA HA AH JAK MEDYCEUSZE HA HA AH A JE ZUS WYPISZ WYMALUJ TO BORGIA KABARET TRWA OD STULECI HA HA AH
Męczysław
Męczysław 17.01.2022, 12:25
Najłatfiej to wszystkim idzie krytykowanie władzy mimo że ta robi naprawdem fszystko rzeby poprawić los nie tylko sfuj ale pszeciesz tesz znajomych czy rodziny
nieJa
nieJa 17.01.2022, 16:28
a czy Kaczyński zaznał biedy .dla niego wszystkie szpitale otwarte.
to ja
to ja 17.01.2022, 20:57
Kukiz śpiewa:
Jestem moherem, oszołomem,
Nazistą, świnią, homofobem
Zdrajcą, agentem, pomyleńcem,
Wrogiem dla Rosji i Unii Europejskiej
Katolem, który nie rozumie,
Że zarodek to nie człowiek,
Bo chodzić nie umie
Głąbem, co wciąż ma jedną żonę
Jestem moherem
Oszołomem

Ciemnogród jestem i faszysta,
Wróg społeczeństwa, nonkonformista
Matołem jestem obrzydliwym,
Kołtunem, chamem, ścierwem parszywym
Nacjonalistą zaślepionym
I roszczeniowcem pomylonym
Durniem, co szuka dziury w całym
W naszym Systemie
Doskonałym
pamiętam...
pamiętam... 18.01.2022, 02:16
Kukiz... był kiedyś taki mężczyzna...
TAKI SATANIC MILLS
TAKI SATANIC MILLS 17.01.2022, 19:25
OBUDZ SIE GDZIE TY ZYJESZ ONI ROBIA CIEBIE W HOJA OD URODZENIA DO SMIERCI HA HA AH https*** POZDRO I ZDROWIA KMIOCIE HA HA AH
BOB harlej
BOB harlej 17.01.2022, 10:36
Ktoś zdemolował pałacyk pod lwami
ruina
ruina 18.01.2022, 00:31
Od lat zdemolowany jest pałacyk.

Pozostałe