Putin przekroczył w Ukrainie nie jedną granicę. Używa broni, która spala człowieka

  • 19.03.2022, 06:51
  • News4Media
Putin przekroczył w Ukrainie nie jedną granicę. Używa broni, która spala… dsns.gov.ua
Zabijanie cywili, egzekucje i używanie broni, której zakazują światowe konwencje. Władimir Putin na tej wojnie naruszył więcej granic niż tylko geograficzną z Ukrainą.

– Uważamy, że Moskwa może teraz przygotowywać scenę do użycia broni chemicznej i następnie obwinić Ukrainę o skorzystanie z tej broni, w ten sposób tworząc fałszywą narrację ludobójstwa, co uzasadniałoby użycie przez Rosję sił wojskowych. To taktyka, którą oni stosowali – powiedział niedawni Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Plan władcy Rosji jest prosty. Rosjanie od dłuższego czasu kłamliwie informują, że odnaleźli w Ukrainie laboratoria służące do produkcji broni chemicznej. Nie przedstawili żadnych dowodów, a utrzymują, że są tam także magazyny takich substancji. Tylko na tej podstawie Putin może użyć (bo kto mu zabroni) broni chemicznej. Potem powie, że albo zrobili to Ukraińcy, albo gaz wydostał się z laboratoriów.

To nie pierwszy raz

Byłoby to już kolejne przekroczenie granic w sferze militarnej. Kolejne, bo takich na koncie Rosja ma już wiele.

Broń chemiczna, gazy toksyczne są na cenzurowanym od 1925 r,. gdy stosowania takich środków zakazała konwencja genewska. Ale dopiero w 1993 r. powstała konwencja o broni chemicznej zakazująca produkowania i używania takich środków. To prawo obowiązuje od 1997 roku i podpisało się pod nim wiele państw. Wśród wyjątków są np. Angola, Egipt czy Korea Północna. Konwencją popiera – oficjalnie – także Rosja, ale nie można się łudzić, że będzie przestrzegała jej zapisów. Tym bardziej że przynajmniej kilka razy dała dowód na to, że konwencję ma schowaną głęboko w szufladzie.

W październiku 2002 r. rosyjskie siły specjalne bez żadnych oporów użyły gazu bojowego, by obezwładnić czeczeńskich bojowników, w moskiewskim teatrze na Dubrowce. To głośna sprawa, bo zginęli nie tylko terroryści, ale też zakładnicy.

Rosjanie użyli gazów również w 2013 r. w Syrii. Tym razem Putin posłużył się podstępem, jaki teraz może wykorzystać w Ukrainie. Najpierw Rosja oskarżyła o posiadanie takich środków przeciwników Baszszara al-Asada, prorosyjskiego prezydenta Syrii, a potem – niby w obronie – Rosjanie użyli chemii. Zginęło 1729 osób.

Czy teraz Putin postąpi tak samo? To realne zagrożenie, bo do tej pory w Ukrainie nie raz łamał zasady. Strona ukraińska – a także międzynarodowa – informuje o atakowaniu kolumny cywilów. Wszyscy widzieliśmy efekty ataku rakietowego na szpital w Mariupolu i na szkołę, która dawała schronienie dzieciom. Ukraińcy mówią też o gwałtach, a wręcz egzekucjach na ulicach.

Złe bomby

Kolejne złamanie międzynarodowych zasad przez Rosję to użycie pocisków kasetowych. Takie bomby miały być użyte w ataku na Charków. Co to za broń? Arcygroźna i z tego powodu tą sprawą zajmuje się teraz Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Zasada działania takiej broni wygląda następująco: jeden pocisk wypełniony jest dużą ilością mniejszych ładunków wybuchowych. Zostają uwolnione gdy wybucha główny pocisk, a dzieje się to gdy trafi w cel lub znajdzie się tuż nad nim. Uwolnione mniejsze ładunki rozpryskują się na duży obszar, a część z  nich (analizy wskazały, że około 2 proc.) nie wybucha, co czyni z nich miny-pułapki.

Dlatego właśnie prawo zabrania stosowania takiej amunicji. Drugi powód to fakt, że mogą zabić osoby i niszczyć budynki, które nie są bezpośrednim celem. Subpociski przecież niszczą wszystko w okolicy.

Bomby kasetowe są zakazane na mocy porozumienia zawartego w Dublinie w 2008 roku. Zgodziło się na to wówczas 111 państw. Niestety Rosja umowy nie podpisała. Mimo to użycie broni kasetowej przeciwko ludności cywilnej jest uznawane za zbrodnię wojenną.

Broń fosforowa – kolejna przekroczona granica. „Pacjenci ze stosunkowo niewielkimi ranami oparzeniowymi, które powinny być możliwe do przeżycia, umierali niespodziewanie” – tak pisa o tej bronił brytyjski „The Guardian”, gdy kilkanaście lat temu Izrael użył jej w Strefie Gazy. Ciała ofiar zostały pokryte lepką substancją, która sama się zapaliła i rozgrzała do 2760 stopni Celsjusza. Dodatkowo w takich sytuacjach wydziela się żrący dym.

„Siły rosyjskie użyły w Popasnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie zabronionych pocisków fosforowych” – podał kilka dni temu zastępca komendanta miejscowej policji Ołeksij Biłoszycki.

Użycia takiej broni zakazuje konwencja genewska. Dopuszcza ją jedynie do oświetlania terenu, bo rozprysk daje mocne, białe światło.

Haga

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ogłosił, że działania Rosji są nielegalne, a „operacja wojskowa” musi się zakończyć. W czasie posiedzenia haskiego trybunału jego przewodnicząca Joan E. Donoghue wyjaśniła, że Ukraińcy przeżywają tragedię, ponieważ – naruszając prawo międzynarodowe i łamiąc zapisy Karty Narodów Zjednoczonych – wojska Putina użyły siły na terytorium ich kraju. Brak stawiennictwa Rosjan w czasie przesłuchania miał dodatkowy, negatywny wpływ na decyzję MTS.
Sprawę prowadzi również Międzynarodowy Trybunał Karny.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

definitywnie
definitywnie 20.03.2022, 17:29
Rosja wciąż nie rozumie powodów, dla których definitywnie przegra wojnę. Wyjaśnimy. Na wszystkich frontach – wojskowym, dyplomatycznym, sankcyjnym i negocjacyjnym. Apelujemy do najwyższych urzędników: mniej słów o zakupie broni i jeszcze mniej o przygotowaniu naszej kontrofensywy - mówi w nagraniu doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.
nieJa
nieJa 21.03.2022, 07:44
przecież Putin miał skąd czerpać wzorce .Ot na przykład napalm Wietnam
niedouk
niedouk 20.03.2022, 07:38
Polski trudna język
mento
mento 19.03.2022, 17:07
Nie liczyłbym na rychłe zakończenie wojny. Kreml nie wycofa się bez osiągnięcia swoich celów. Z kolei Kijów nie przystanie na ultimatum Putina, które zakłada nie tylko neutralny status Ukrainy względem NATO, ale uznanie przynależności Krymu do Rosji oraz uznanie niepodległości pseudorepublik w Donbasie. Mamy patową sytuację. Dla Putina wycofanie się z Ukrainy bez żadnego zwycięstwa będzie równoznaczne z przyznaniem się do porażki. Już nie będzie silnym przywódcą, tylko człowiekiem, który właśnie zakończył swoją karierę polityczną. Nie sądzę, aby Putin był na to gotowy - uważa w tozmiowie z wp.pl Michaił Kasjanow, rosyjski opozycjonista, który przez cztery lata był ministrem gospodarki, a następnie premierem podczas pierwszej kadencji Władimira Putina
Ares
Ares 19.03.2022, 13:27

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

WISNIOWIECKI POWRÓCIŁ  NA  UKRAINĘ
WISNIOWIECKI POWRÓCIŁ NA UKRAINĘ 19.03.2022, 13:22
JAK NASZ JAREMA OGNIEM I MIECZEM POWRÓCIŁ KRÓL NA UKRAINĘ
8 REBE  HA HA AH
8 REBE HA HA AH 19.03.2022, 13:00
PONOĆ JEZDZA PO UKRAINIE KREMATORIA NA KOŁACH HA HA AH MOLOCH POTRZEBUJE OFIAR HA HA AH
Swojego nie widzi
Swojego nie widzi 19.03.2022, 12:28
Czas żeby Polska wprowadziła sankcję na Rosję..Bo jak dotychczas to tysiące załadowanych ciężarówek dalej jeździ do Rosji ,sprowadzamy nadal węgiel,gaz ,a rosyjskim firmom w Polsce nic się nie dzieje....Za to rząd bardzo zaangażowany jest w krytykowaniu Zachodu a szczególnie obsesyjnie Niemiec .
POLKA
POLKA 21.03.2022, 06:11
I TAK JUZ BYLO ,JEST I BEDZIE !!! POLSKI RZAD TYLKO UMIE PATRZEC „ ZA LASEM“ ,ALE SWOICH WAD TO JUZ NIE WIDZA !!!!POJECHALI DO KIJOWA ,TYLKO DLATEGO ,ZE ZBLIZAJA SIE W POLSCE WYBORY !!!! KACZYNSKI W SWOIM OBRZYDLIWE SAPIACYM GLOSEM ,ZEBY NATO STANOWCZO ZAREAGOWALO „ WCHODZAC „ DO ROSJI !!! NIECH WEZMIE „ PEPESZE „ DO REKI I RAZEM Z MORAWIECKIM ,ZIOBRO I INNYMI „ NAWIEDZONYMI „ Z PISU I ICH POPLECZNIKAMI POJDA WALCZYC PRZECIWKO PUTINOWSKIM SCIERWEM !!! DO WALKI PIS, DO WALKI ,A NIE TYLKO SIE GLUPIO WYMADRZAC I DALEJ MIMO TAKICH TRAGEDII OPLUWAC SWOICH PRZECIWNIKOW Z OPOZYCJI !!! NIEMCY Z ROZWAGA POMAGAJA UKRAINIE I NIE NA POKAZ !!! JAK TO MOWIA UKRAINCY : „ CICHA BUDZIESZ ,DALEJ ZAJDZIOSZ „ !!!CHWALA UKRAINIE!!!!🇵🇱🇺🇦🇩🇪🇪🇺
hmmm
hmmm 19.03.2022, 19:37
Coś w tym jest - jakby nie patrzeć, krytykowanie Putina to jedno, ale ciąg ciężarówek to drugie...
Papa smerf
Papa smerf 19.03.2022, 10:27
Ambasador oskarża niemieckich polityków. "Piją sobie piwko"
- Do konsulatu przychodzą matki z małymi dziećmi. Nie wiedzą, co z nimi będzie. Są przestraszeni, są w stresie. Stracili wszystko i nie wiedzą, gdzie iść. Może pójdziemy z tymi dziećmi do Bundestagu? I wtedy ci deputowani zrozumieją, co naprawdę się dzieje - mówił w programie specjalnym WP Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce. Jego zdaniem niemieccy politycy nie reagują wobec agresji w Ukrainie, bo łączą ich powiązania z rosyjskimi oligarchami. - Są skorumpowani przez Rosję. Dobrze się czują, dostając gigantyczne pensje od Gazpromu, wchodząc w rosyjskie spółki, robiąc "business as usual", pijąc sobie piwko. Oczywiście wtedy można nie reagować na słowa prezydenta Załenskiego.
dadok
dadok 19.03.2022, 10:23
"Widzimy spadającą ilość uchodźców przyjeżdżających do Przemyśla. Nie wiedzieliśmy, jak zachowają się uchodźcy po wczorajszym wybuchach, jakie miały miejsce we Lwowie. Widzimy jednak, że nie wywołało to jakiegoś większego zdenerwowania, a wręcz w zasadzie chyba żadnego nie wywołało, bo mamy zmniejszenie, a nie zwiększenie liczby uchodźców" - powiedział na sobotniej konferencji prasowej wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży.
enterro
enterro 19.03.2022, 09:55
Cena jest taka, że Rosjka straciła związek z cywilizowanym światem.  Nastapi powrót do tak zwanej "kartoflanej gospodarki", jak w latach 90., kiedy społeczeństwo żywiło się głównie tym, co wyrosło w ogródku
Donald T.
Donald T. 19.03.2022, 09:40
Zełenski reaguje na propagandową hucpę Putina: Wyobraźcie sobie na tym stadionie 14 tysięcy trupów i dziesiątki tysięcy okaleczonych ruskich sołdatów !!!
SATURN DAY  HA HA AH  ROZPOCZETY  HA HA AH
SATURN DAY HA HA AH ROZPOCZETY HA HA AH 19.03.2022, 09:33
PIERWSZA SWIATOWA 28 07 1914 28+7+19+14=68
DRUGA SWIATOWA 01 09 1939 1 +9 +19+39=68
TRZECIA SWIATOWA 24 02 2022 24+2+ 20+22=68
PION 666 DRUGI PION 8+8+8 =24 2+4 = 6 HA HA AH
1 MERKURY
2 WENUS
3 ZIEMIA
4 MARS
5JOWISZ
6 SATURN DAY HA HA AH
gusła i zabobony
gusła i zabobony 19.03.2022, 12:40
Ty popatrz, jaki ten papież Grzegorz był przewidujący - gdyby kalendarz juliański obowiązywał, twoje wróżby by szlag trafił. Nie mówiąc, że kalendarz arabski, żydowski i kalendarze innych cywilizacji też twoich cyferek nie mają...
No ale jak widać tylko w Watykanie jest łączność z siłami pozaziemskimi....
LUCYFER  HA HA AH
LUCYFER HA HA AH 19.03.2022, 08:51
PUTIN TO TYLKO PODWYKONAWCA HA HA AH TU NA TEJ PLANSZY RZĄDZA POTĘŻNIEJSZE SIŁY HA HA AH


PIERWSZA SWIATOWA WOJNA 28 07 1914 2+8+0+7+1+9+1+4=32
DRUGA SWIATOWA WOJNA 01 09 1939 0+1+0+9+1+9+3+9=20
TRZECIA SWIATOWA WOJNA 24 02 2022 2+4+0+2+2+0+2+2=14
I SUMUJEMY PIONOWO 44 09 49 72 4 4 0 9 4 9 6 6 66
3 6 66
TRZECIA ŚWIATOWA TRZECIA 666
******
****** 19.03.2022, 17:08
Przecież w przepowiedni jest napisane ,o nadejsciu antychrysta ,którym jest jak widać sam Putin .
Mówi o tym przepowiednia Baby Vangi i Wizjoner Nostradamus .
13*52 =2024  RESET
13*52 =2024 RESET 19.03.2022, 13:15
PIERWSZA I DRUGA SUMA LICZB 32+20 =52 HA HA AH
69
69 19.03.2022, 18:01
Gusła i zabobony
UB WIECZOREK
UB WIECZOREK 19.03.2022, 18:50
NIE TO LUCYFERIANIZM
ŚWIAT TO WIOSKA  GLOBALNA
ŚWIAT TO WIOSKA GLOBALNA 19.03.2022, 07:50
VIKTORIA NULAND OPOWIADAŁA O TYCH LABORATORIACH PRZED SENATEM USA TV FOX ***
M. Donald
M. Donald 19.03.2022, 07:50
Biden powiedział o nim po prostu "zbrodniarz wojenny".
del
del 19.03.2022, 07:47
Straszne!

Pozostałe