Z chrześcijaństwem nie miały nic wspólnego. Dziś jajka są symbolem Wielkanocy

 • 17.04.2022, 10:00
 • News4Media
Z chrześcijaństwem nie miały nic wspólnego. Dziś jajka są symbolem Wielkanocy iStock
Musi się znaleźć z koszyczku wielkanocnym. Pisanka nie jest jednak rdzennie chrześcijańskim symbolem. W taki sposób ludzie zdobili jaja na długo przed narodzinami Jezusa. Pisanki sprzed narodzin Chrystusa archeolodzy odnaleźli m.in. w Cedyni.

Mowa oczywiście o pisankach – malowanych, wydrapywanych, barwionych, które wkłada się do wielkanocnego koszyczka. Poświęcone – zdobią potem świąteczny stół. Dziś pisanki są jednoznacznie kojarzone ze zmartwychwstaniem Jezusa. Ale malowanie jaj było znane na długo przed przyjściem na świat Jezusa.

Najstarsze pisanki

pochodzą z Mezopotamii. Badacze szacują ich wiek na 5 tysięcy lat. Wiadomo także, że malowane jaja były obecne w starożytnym Rzymie, bo pisał o nich np. Owidiusz Pliniusz Młodszy. W Egipcie za czasów faraonów na jajkach malowano skarabeusze i ludzkie sylwetki. W Sudanie na skorupkach zapisywano fragmenty z Koranu. Aborygeni umieszczali na jajach kolorowe kropki, które tworzyły zarys jaszczurek czy węży.

Nieważne gdzie i nieważne kiedy, ale wszystkie te ludy, a można ich wymieniać więcej, zdobiły jaja. Barwników dostarczała przyroda. Czerwony kolor powstawał z olchowego czy dębowego wywaru. Pomarańczowy z marchwi, a brązowy z łupin orzecha. Błękitny kolor z owoców tarniny, a zielony z pokrzywy. Oczywiście różnie to wyglądało w zależności od krainy i kontynentu.

Skąd wzięło się takie zainteresowanie pisankami i samymi jajkami? Z wierzeń. Fiński epos „Kalewala” wskazuje, że świat powstał z sześciu złotych jaj. Z jaja zrodziła się Helena, córka Zeusa. Dlatego przypisywano im magiczną moc, a malowanie skorupek tylko ją wzmacniało. Pisanki były amuletami. Chroniły przez złem i oznaczały życie.

Dla Słowian jajko było symbolem odrodzenia przyrody. Dawano je bydłu i rozrzucano na polach, żeby rośliny lepiej rosły.

Początkowo Kościół katolicki zwalczał te

pogańskie zwyczaje,

ale przecież w biblijnej historii o Marii Magdalenie też jest mowa o pisankach.

„Jak głosi legenda, Maria Magdalena odwiedziła cesarza Tyberiusza, aby opowiedzieć o śmierci i zmartwychwstaniu Zbawiciela. Cesarz oczywiście nie uwierzył, zaczął drwić, że ożywienie nieboszczyka jest mniej więcej tak prawdopodobne jak to, że jajko, które Maria Magdalena trzyma w ręce, stanie się czerwone. I tak się stało – jajko zmieniło barwę” – czytamy na franciszkanie.pl.

I dalej: „Inna legenda przekazuje, że uradowana zmartwychwstaniem Magdalena pobiegła do domu i zobaczyła, iż wszystkie jajka, jakie miała w misce, zmieniły swój kolor na czerwony. Kiedy obdarowywała nimi apostołów, jajka zamieniły się w ptaki. Odczytano to właśnie jako znak, że po śmierci istnieje nowe życie”.

Tak właśnie jajko i pisanka stały się symbolami zmartwychwstania.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jajko
jajko 17.04.2022, 19:44
okropny tatuaż
właśnie
właśnie 17.04.2022, 23:51
Jak to tatuaż...
nowa lewica ha aha h
nowa lewica ha aha h 17.04.2022, 14:33
i magda w todze złapała dariusza za jajko warszewskiego cesarza i stało się czerwone ha haa h jak sld i wyszła
Jajo
Jajo 17.04.2022, 13:31
Lewica, jak zwykle, brnie w absurd, nie zdając sobie z tego sprawy. Proponuje bowiem jajko z przekreślonym kościołem w koszu na święconkę wielkanocną, czyli pokarmy poświęcone w kościele przez kapłana.. Pomijam już fakt, że Lewica świętuje Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Jezusa choć nie wierzy w Boga.
Ja też
Ja też 17.04.2022, 14:08
A co cię tak dziwi..Nie umiesz czytać? Jajko wywodzi się z pogaństwa i było swego czasu tępione jak i choinka przez Kościół.... Mnóstwo i coraz więcej ludzi świętuje dla tradycji ...a nie dla wiary ..Cały Zachód i Ameryka z pompą świętuje Boże Narodzenie i nie bardzo ich interesują biblijne opowieści..
stop trollom
stop trollom 17.04.2022, 13:53
Jajo ty jesteś chyba ruskim trollem, że próbujesz poróżnić nawet tam gzie sporu nie ma.
taka prawda
taka prawda 17.04.2022, 13:56
bo "jajo" ma swojego Cyryla - kremlowskiego patriarchę...
peso
peso 17.04.2022, 14:17
Cyryl to dopiero jajcarz - gwałciciel chrześcijańskiej moralności.
Mil
Mil 17.04.2022, 13:28
Wielu jest takich co idą raz w roku do kościoła świecić jajka a drugi raz na pasterkę.
CZŁONEK MIĘKKI Z SLD  SATANISCI LUBIACY DODDOPY
CZŁONEK MIĘKKI Z SLD SATANISCI LUBIACY DODDOPY 17.04.2022, 10:58
A DAREK WIE CZO REK JUZ MALUJE SWÓJ KOSZER WOREK I KIEŁBASKĘ WE WZORKI I BUKSZPAN HA AH AH
rada
rada 17.04.2022, 13:28
Ajwaj odpuść sobie nienawistne komentarze chociaż w święta.
8 rebe z chabad lubawicz
8 rebe z chabad lubawicz 17.04.2022, 14:29
a co pesachowe kluski nie smakuja u wie czorka ah ah ah
Andzela
Andzela 17.04.2022, 10:58
Wracam właśnie z cmentarza na barakach taka impreza że hoHo z 15 osób siedzi Przy wielkim Stole szwedzkim grill muzyczka prawie jak dni gryfina
kogut
kogut 17.04.2022, 10:45
Jak to jajko, zawsze mądrzejsze od kury.

Pozostałe